Niektóre przeżyły bez strat w procesorach, inne wymagały reanimacji, nie obyło się bez ofiar. Zabawa przednia, a wnioski optymistyczne.

W teście udział wzięły: zaawansowany smartfton-nurek Motorola Defy, najtwardszy z nich wszystkich Samsung Solid, inny, znacznie prostszy Solid - firmy Emporia, klasyczny nieskomplikowany Sonim XP1 oraz najdelikatniejszy Sony Ericsson C702.

Przyjrzeliśmy się specyfikacjom i porozmawialiśmy z producentami. Jedni zgodzili się tylko na przetestowanie zgodności urządzeń z normami (i innymi deklaracjami z reklam czy instrukcji obsługi), niektórzy pozwolili nam pójść na całość.

Komórki wylądowały w basenie, odkurzaczu, saunie, śniegu i zamrażarce, na podłodze, a nawet na chodniku - po 15-metrowym pikowaniu. Nasze zmagania sfotografowaliśmy i nakręciliśmy, aby nie było, że ściemniamy.

 

IP5x, IP6x

kurzymy

Tzw. wszystkoodporne urządzenia są zgodne z jedną z norm IP (International Protection Rating) opracowanych przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (International Electrotechnical Commission) z siedzibą w Genewie. Najczęstsze kombinacje to IP54 i IP67.

Pierwsza cyferka oznacza zabezpieczenie przed ciałami stałymi. 5 to: "ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach niezakłócających pracy urządzenia", a 6: "całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu". W naszych testach pył zmaterializował się w postaci kłębowiska brudu z worków odkurzaczy firmowych pań sprzątaczek. Potraktowaliśmy nim wybrane modele. Żadnemu nie zaszkodził, drobinki nie przeszły przez klapki i zaślepki.

 

IPx4, IPx7

chlapiemy, topimy

Ciekawsza jest druga cyferka, wskazująca na zabezpieczenie przed wnikaniem wody - zarówno słodkiej, jak i słonej (wyjątkowo nielubianej przez układy scalone). 4 to: "ochrona przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron (deszcz)". Telefony z "czwóreczką" okładaliśmy tzw. biczem wodnym. Żadnemu nic się nie stało.

Trudniej miały dwie komórki z "siódemką". Bo 7 oznacza: "ochronę przed zalaniem przy zanurzeniu na głębokość 1 m - przez okres 30 min". Nam nurkowało się przyjemnie, urządzeniom również. Choć nie obyło się bez, dosłownie, wtopki. Po rozszczelnieniu obudowy przez przypadkowe uchylenie przykrywy baterii na nic normy i standardy. Duża szansa, że sprzęt wyląduje w koszu.

Co nagrała Motorola Defy wrzucona do basenu z włączoną funkcją kamery.

MIL-STD-810F

w służbie ojczyźnie

Niektórzy producenci chwalą się też zgodnością z innym standardem: MIL-STD-810F amerykańskiego ministerstwa obrony. Ciśnienie, wysoka i niska temperatura, wiatr, wilgotność, wstrząsy. Kilkanaście kategorii, ale bez precyzyjnych liczb (stopni, przyspieszenia etc.). Takie testy przechodzą urządzenia przeznaczone dla wojska. Gadżety dla cywilów też mogą im się poddać i przykleić sobie łatkę moro.

Czasem firmy deklarują również - niejako "oddzielnie" (bo normy tego nie uwzględniają) - odporność telefonów na upadki (1,6 m) oraz szybek wyświetlaczy na zarysowania.

Rysowane i rzucane, ogrzewane i chłodzone przez nas urządzenia przeżyły. Dałyby sobie radę w armii.

 

Motorola Defy

smartfon delfin

Zupełnie inna jakość, chyba jedyny wszystkoodporny smartfon z prawdziwego zdarzenia. Choć niemiłe mu zderzenia. Biznesowo-rozrywkowa komórka z systemem Android (2.1), którą możemy cykać dobre fotki (5 Mpix) i kręcić świetne filmy (30 kl./s) pod wodą. To jest to! Duży dotykowy ekran lepiej działa nad taflą, ale opracowaliśmy system na podwodne zdjęcia. Migawkę naciskaliśmy na powierzchni - i szybko nurkowaliśmy. Na brzegu sprawdzisz sobie e-maile albo posłuchasz muzyki przez ukochane słuchawki (gniazdo 3,5 mm). W porównaniu do "przeciętnego" nowego smartfona akumulator jest tu nieco mocniejszy, a procesor nieco słabszy - to zapewnia dłuższą pracę bez ładowania. Ładujemy zaś wygodnie przez microUSB. Pamięć 2 GB z możliwością rozszerzenia o 32 GB (microSD). Szczupły. Wypas!

Zabawa się skończyła, gdy przy kontakcie defy z dnem otworzyła się klapka baterii. Telefon po wysuszeniu "wstał", potem znowu "padł"... Trzeba uważać: mechanizm blokujący jest wygodny (zwykła "przesuwka"), ale i wrażliwy. Mimo wszystko: doskonały zakup. I na wakacje nad morzem, i do biura.

 

komórka wszystkoodporna, Motorola Defy Cena: 1250 zł

Wyświetlacz: 3,7 cala, 480×854 piksele

Bateria: 1540 mAh

Łączność: HSDPA, GPS, Wi-Fi (plus DLNA), Bluetooth 2.1+EDR, Radio FM

Wymiary: 6×10,5×1,3 cm

Waga: 118 g

Wytrzymałość: IP67, zarysowania

 

Ocena:

Wytrzymałość: +++

Nurkowanie:  ++++

Inteligencja:  +++++

Bajery:  ++++++

 

komórka wszystkoodporna, Motorola Defy

Defy był przedmiotem, ale i podmiotem zdjęć. To środkowe wykonaliśmy telefonem: redaktor Grzegorz patrzy w obiektyw aparatu ukryty w kosmicznej obudowie do podwodnej fotografii.

 

 

Samsung Solid B2710

iron man

Niekwestionowany zwycięzca w kategorii "wytrzymałość", świetna cena, niezły także pod względem funkcjonalności. Przedstawiciel mocnej rodziny Solid. Gumowate obicie, śmiało można trzepnąć tym złego człowieka w głowę. Firma jako jedyna podaje w cyferkach i literkach twardość szybki: 4H - największą na Samsungowej skali. Niestety, nikt nie potrafił nam wyjaśnić, co to oznacza w teorii.

Wiemy za to, jak telefon sprawdził się w praktyce. Świetnie spisał się pod wodą. Zamykana śrubą klapka nie odpadnie, a wypukłe przyciski sprawują się w takim środowisku lepiej niż ekran dotykowy. Na ziemi - a właściwie w powietrzu - solidowi poszło jeszcze lepiej. Najpierw rzucaliśmy delikatnie, z wysokości 1,6 m. Żaden problem, odbijał się jak piłka kauczukowa. Poszliśmy więc na całość i - oczywiście niezgodnie z przykazaniami instrukcji - cisnęliśmy nim z tarasu trzeciego piętra. Dobre 15 m (razy 9,81 N/kg, czy jak to szło...). Szkło całe, a obudowa się rozłożyła, wyrzucając uszczelki. Części poskładaliśmy i - choć słabo poszło z założeniem gumek - telefon wrócił do gry. Nawet jeśli zostanie ranny w bitwie, B2710 wygra wojnę. Możesz śmiało zabrać go na front, a przynajmniej na górski spływ kajakiem. Co ważne, mocna jest też bateria - i ładuje się ją przez standardowe gniazdko microUSB.

Do czego - poza dzwonieniem, SMS-owaniem, topieniem i rzucaniem - służy solid? Z "twardych" funkcji: ma latarkę, GPS (możesz kupić np. nawigację NaviExpert), głośny głośnik, krokomierz i aparacik (2 Mpix). To nie smarfton, ale w przeciwieństwie do swego imiennika z Emporii oraz sonima XP1 - jest czymś więcej niż głupofonem. Hula w sieci 3G, ma widżet fejsbukowy, klienta e-mail, obsługuje Javę. Pamięć rozszerzymy wygodnie za pomocą karty microSD do 16 GB, co jest przydatne, bo możemy za jego pomocą słuchać muzyki, a nawet (próbować) na nim oglądać filmiki.

komórka wszystkoodporna, Samsung Solid B2710

Cena: 420 zł

Wyświetlacz: 2 cale, 240×320 pikseli

Łączność: HSDPA, Bluetooth 2.1, GPS, radio FM

Bateria: 1300 mAh

Wymiary: 5,5×12×1,6 cm

Waga: 116 g

Wytrzymałość: IP67, MIL-STD-810F, upadki, zarysowania

 

 

Ocena:

Wytrzymałość: +++++

Nurkowanie: +++++

Inteligencja:+++

Bajery:  +++

komórka wszystkoodporna, Samsung Solid B2710komórka wszystkoodporna, Samsung Solid B2710

Dla nurków: solid to pływak i jeśli odczujesz taką potrzebę, możesz śmiało wskoczyć z nim do wody.

Dla nerwusów: Dzięki gumopodobnej obudowie możesz nim także cisnąć o ziemię.

Dla wariatów: fotostory i film poniżej....

 

Jak zrzucaliśmy Samsunga Solid B2710 z czwartego piętra i jak to się skończyło

komórka wszystkoodporna, Samsung Solid B2710

do rzutu, gotowi...

start twarde lądowanie

komórka wszystkoodporna, Samsung Solid B2710

składanie

back in the game


 

Sony Ericsson  C702

delikatny fotograf

W porównaniu z grubasami twardzielami - mięczak. Ale tani, lekki, z wyraźnym wyświetlaczem, cywilizowanymi funkcjami i niezłym aparatem (3,2 Mpix). Obiektyw zamykany jest klapką, do zdjęcia dodawane są informacje gelokalizacyjne, soft wykrywa twarz. Symboliczna pamięć rozszerzana (wkładanymi wygodnie z boku obudowy niestandardowymi kartami M2) do 4 GB. Odtwarza nie tylko muzykę, ale i filmiki, pozwala na nawigację za pomocą programu Wayfinder oraz sprawdzanie e-maili.

Użytkownicy na forach skarżą się, że z plastikowej obudowy łatwo odpryskuje lakier, a pokrywka po pewnym czasie skrzypi. Jako minus można potraktować też brak uniwersalnych gniazd microSD, mini/microUSB czy 3,5 mm - konieczne są akcesoria Sony (Ericsson).

To nie zmienia faktu, że model jest obecny na rynku od dawna i wciąż chętnie kupowany, a aparaty z serii CyberShot, także amatorskie, cieszą się estymą. Sprzęt uniwersalny, lecz niewszystkomogący. Raczej dla rowerzysty niż ekstremalnego alpinisty czy wymagającego biznesmena.

komórka wszystkoodporna, Sony Ericsson  C702

Cena: 590 zł

Wyświetlacz: 2,2 cala, 240×320 piksele

Bateria: 950 mAh

Łączność: HSDPA, GPS,

Bluetooth 2.0+EDR, radio FM

Wymiary: 5×10,5×1,6 cm

Waga: 105 g

Wytrzymałość: IP54

 

Ocena:

Wytrzymałość: ++

Nurkowanie: +

Inteligencja: +++

Bajery:  ++++

komórka wszystkoodporna,

Pokrywa telefonu jest "gumopodobna", zakręcana jedną śrubą, ze sprzączką umożliwiającą mocowanie na sznurku czy łańcuszku. Przypadkowe odpadnięcie klapki raczej niemożliwe. Ponieważ producent nie deklaruje, że szybka jest odporna na zarysowania, a telefon na upadki - byliśmy delikatni.

Z kurzem i zachlapaniami C702 poradził sobie bez problemu.

 

Emporia Solid

statek z Matplanety

Emporia to austriacka firma produkująca łatwe w obsłudze i tanie komórki dla osób starszych. Niedawno do oferty wprowadziła też telefon wszystkoodporny. Jeśli chodzi o funkcjonalność, a także jakość wyświetlacza, solid (żółty, biały bądź moro) nie odbiega od Emporyjnej normy. Jest raczej topornie niż sexy, za to z udogodnieniami w postaci klawiszy z boku obudowy (SMS, menu, budzik) i dużych przycisków. Ale przecież - zgodnie z nazwą - ma być solidnie, nie pięknie. I jest. Aby dostać się do środka, musisz odkręcić śrubki (łącznie jest ich tu 12). Kształtem przypomina trochę statek Pi i Sigmy z "Przybyszów z Matplanety?. Pojazd potrafi mocno wibrować i głośno dzwonić/grać.

komórka wszystkoodporna, Emporia Solid

Cena: 350-400* zł

Wyświetlacz: 1,8 cala, 128×160 pikseli

Bateria: 1450 mAh

Łączność: GSM, Bluetooth

Wymiary: 5×11×1,5 cm

Waga: 92 g

Wytrzymałość: IP54, MIL-STD-810F, zarysowania

*Telefon będzie dostępny na rynku latem, cena w trakcie ustalania.

 

Ocena:

Wytrzymałość: +++

Nurkowanie: +

Inteligencja: +

Bajery: +++

mórka wszystkoodporna, Emporia Solid

Emporię poddaliśmy ostremu zakurzeniu oraz delikatnemu zachlapaniu. Testy przeszła śpiewająco, drobinka pyłu ani kropelka wody nie dostały się do wewnątrz obudowy. Nie miały szans. Podejrzewamy, że wytrzymałaby znacznie więcej, ale otrzymaliśmy egzemplarz testowy, który musieliśmy oszczędzać. Dobra na wyprawy w dzikie kraje: błoto jej niestraszne, latarka daje radę, no i... nie ściąga niepotrzebnych danych przez sieć 3G.

 

Sonim XP1

żółty weteran

Sonim jest klasyką telefonicznego wszystkoodporniactwa made in USA. Model XP1, który uzyskaliśmy od firmy Vobis (producent nie jest zainteresowany rynkiem polskim), to staroć. Dużo czarnej grubej gumy, charakterystyczny gruby żółty plastik. W ogóle grubas. Osobny przycisk do obsługi funkcji Push to Talk (komórkowe walkie-talkie). Możliwość podłączenia zewnętrznej anteny. W komplecie zaczep do paska. Wygląda jak twardziel. Nam się udało go jednak zepsuć. Na własne życzenie. Wytrzymał upadki, saunę i śnieg. Niestety, nie jest wodoodporny. Podczas próby zamrożenia w misce wody, chroniony tylko folią, poległ. Przy sporo tańszym i bystrzejszym samsungu - wybór jest prosty. Albo poszukaj nowszego sonima.

komórka wszystkoodporna, Sonim XP1

Cena: 750 zł

Wyświetlacz: 1,8 cala 128×160 pikseli

Bateria: 1100 mAh

Łączność: GSM, Bluetooth 1.2

Wymiary: 5×11,5×5x2,2 cm

Waga: 128 g

Wytrzymałość: IP54, MIL-STD--810F, upadki, temperatura (od -20°C do 60°C)

 

Ocena:

Wytrzymałość: ++++

Nurkowanie: +

Inteligencja: +

Bajery: ++

 

komórka wszystkoodporna, Sonim XP1

 

 

 

 

 

Dał radę w saunie, pod fontanną i ciskany na ziemię. Podczas próby w misce wody wstawionej do zamrażalnika, zgodnie z przewidy-waniami, przemókł na śmierć.

 

Tekst: Łukasz Figielski, montaż: Michał Odolczyk

Zdjęcia: Wojciech Surdziel, Andrzej Krasowski, Łukasz Falkowski, Agata Jakubowska, Łukasz Figielski, materiały prasowe (montaż)

 

Zobacz też na Logo24:

Komórkowy Windows po resecie

Microsoft nacisnął Alt+Ctrl+Del. Zamiast naprawiać starego Windows Mobile,postanowił zrobić wszystko od nowa. Zupełnie inaczej - ładniej, prościej, lepiej.

Smart może więcej

Smartfony są modne. Ale to nie tylko sezonowe szaleństwo.

4G = LTE

4G to umowna nazwa, pod którą kryją się technologie sieci komórkowych zapewniające błyskawiczne przesyłanie danych - jedną z nich jest LTE.

Aby uniknąć nudy podczas wakacyjnych podróży, warto załadować na komórkę sprawdzoną grę. Mamy dla was kilka propozycji. To nieskomplikowane aplikacje zrobione w technologii Java, które obsłuży większość "zwykłych" telefonów.

Nie zapomnieliśmy także o użytkownikach iPhone'ów.