Każdego producenta poprosiliśmy o wskazanie reprezentanta. Na wakacje wybieramy się z iPhone'em 4, samsungiem galaxy S2 albo niedrogą nokią E7.

Nie testowaliśmy programów-nakładek na kamerę ani do montażu wideo. Postprodukcję można zrobić wygodniej na komputerze. Nie sprawdzaliśmy, jak łatwo załadować taki materiał przez telefon na serwisy internetowe, ani tego, jak prezentuje się na ekranie komórki. Chodziło nam przede wszystkim o audiowizualną jakość nagrań oglądanych (i słuchanych) bez obróbki na monitorze albo telewizorze. Kolory i rozpiętość tonalną, detale, obraz nocą, dźwięk. Przy ocenie końcowej pod uwagę braliśmy także łatwość obsługi oraz opcje ustawień (wybór oświetlenia, balans bieli itp.). Plusowała również możliwość zoomowania. Fakt, cyfrowego, nie optycznego (ten etap ciężko producentom przeskoczyć), więc całość zawsze skacze i pojawia się pikseloza - ale pozwala na zabawę kadrowaniem, która urozmaica wideo. Sześć telefonów zabraliśmy na koncerty gitarowe i przed didżejkę, na squasha, nad Wisłę nocą i na taras w pełni słońca. Włączaliśmy "rec" - w najwyższej rozdzielczości, bez lampy błyskowej. Kręciliśmy statycznie i w ruchu. Potem to wszystko zrzuciliśmy na YouTube'a i porównaliśmy szczegóły. Efekty naszej ciężkiej pracy i wersje wideo znajdziesz poniżej.   

komórka, smartfon z kamerą, smartfon,

Odtwarzanie

Z płynnością nagrywania telefony radzą sobie dobrze. Jeśli coś przeszkadza w oglądaniu filmów na YouTubie, to mankamenty procesora komputera, słabe łącza, ew. błędy przetwarzania. Problemy widoczne zwłaszcza przy odtwarzaniu w wysokiej rozdzielczości.

komórka, smartfon z kamerą, smartfon,

 

Apple iPhone 4

Cena: od 2200 zł

Jak powszechnie wiadomo, iPhone ma symboliczną liczbę "hardware'owych" przycisków. Nagrywanie rozpoczynasz klapnięciem w ekran. To nie zawsze jest wygodne, bo angażuje drugą rękę. Za to pozwala wybrać punkt ostrości. Obiektyw umieszczono skrajnie w lewym górnym rogu, więc łatwo go zasłonić palcem (i z góry, i z boku). "Wyjściowo" zoom działa tylko w aparacie. Aby nagrywać ze zbliżeniem, trzeba zainstalować aplikację, np. "Camera Zoom 3" (1 euro).

Swoją drogą - wideoprogramów na iOS masz mnóstwo, nakładanie efektów przez "8mm Vintage Camera" to czysta przyjemność. IPhone gwarantuje idealny obraz w ciemności i przy świetle dziennym. Supernaturalne kolory na zewnątrz, przy squashu jednak zgniły - może powinniśmy pobawić się ustawieniami? Dźwięk fantastyczny, czy to clubbing, czy metal. Tylko korzystanie z "zapplikowanego" zoomu ma wkurzający minus: każdy plik trzeba przekopiować do głównego folderu kamery, aby zrzucić na komputer. Oscar za zdjęcia. 

komórka, smartfon z kamerą, smartfon, Apple, iPhone 4

IPhone gwarantuje idealny obraz w ciemności i przy świetle dziennym. Supernaturalne kolory, zwłaszcza na zewnątrz. W pełni słońca drzewa i dachówki przed naszym tarasem wyglądają dokładnie tak, jak powyżej.

Wideo: 720p, 30 kl./s, format: MOV

Zoom: tak (aplikacja)

Aparat: 5 Mpix

Zegar procesora: 1 GHz

Bateria: 1420 mAh

Ekran: 3,5 cala, 640×960 pikseli, Retina

Pamięć: 16, 32 GB

Wymiary: 11,5×6×0,9 cm

Waga: 137 g

System: iOS4

  

Kolory i rozpiętość tonalna

Detale

Obraz nocą

Dźwięk

  

  

  

Nokia E7

Cena: 1500 zł

Zdecydowany zwycięzca w kategorii (fantastyczna) jakość / (boska) cena. Cóż że E7 jest duża - bo z wysuwaną klawiaturą. Cóż że Symbian - nie najszybszy system z mniejszą (niż na iOS czy Androida) liczbą aplikacji. Cóż że najsłabsze procesor i (teoretycznie) bateria.

Oko kamery osadzono w bezpiecznej odległości od krawędzi. Jakość optyki, jak zawsze u Nokii, zapewnia Carl Zeiss. Imponuje także 8 megapikseli aparatu - o ile wierzyć takim liczbom. My wierzymy: sprawdź nagrania. Możesz to zrobić na telewizorze (HDMI Out).

Startujesz szybko - dzięki osobnemu przyciskowi do uruchomienia kamery. Ustawiasz oświetlenie (trzy poziomy), balans bieli, ew. efekty. Rec!

Podczas nagrywania pobawisz się świetnym zoomem. Kolory, ostrość, ruch - perfekcja. I za dnia, i w nocy. I na zewnątrz, i przy oświetlanym jarzeniówkami korcie do squasha.

Nokia nagrywa w stereo i, zgodnie z deklaracjami producenta, redukuje szumy tła. Nie zawsze jest jednak gładko, miękko i czysto - uważaj na basy przy głośnikach. To nie zmienia faktu, że na wycieczkę czy do klubu - E7 telekamerą dla każdego. Nie tylko bogatego.

komórka, smartfon z kamerą, smartfon, Nokia E7

                                     I do dźwięku, i do ruchu.

Wideo: 720p, 25 kl./s, format: MP4

Matryca: 8 Mpix

Zoom: tak

Zegar procesora: 680 MHz

Bateria: 1200 mAh

Ekran: 4 cale, 640×360 pikseli, AMOLED

Pamięć: 16 GB, możliwość rozszerzenia o 32 GB (microSD)

Wymiary: 12,4×6,2×1,4 cm

Waga: 175 g

System: Symbian^3

Kolory i rozpiętość tonalna

Detale

Obraz nocą

Dźwięk

 

komórka, smartfon z kamerą, smartfon, Samsung Galaxy S2

Cena: 2000 zł

Największy ekran, najcieńszy korpus, najlżejszy telefon w zestawieniu. Jedyny z dwurdzeniowym procesorem - najmocniejsza bateria ma co zasilać. Rozsądne osadzenie kamery. Najbardziej zaawansowany Android. A przede wszystkim - jedyne komórkowe Full HD na rynku! Przy takiej rozdzielczości i takich detalach brak zoomu (oraz osobnego przycisku do nagrywania wideo) przestaje przeszkadzać. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie... Dźwięk. Siada, buczy i pada. Okropne! Spójrz na komentarze pod naszymi filmami. Mogła być piątka, jest mocna czwórka.komórka, smartfon z kamerą, smartfon, Samsung, Galaxy S2

Idealny do nagrywania cichej Warszawy nocą. Za pięknie oświetlonym mostem Śląsko-Dąbrowskim widać nawet oddalony o 3 km most Gdański.

Wideo: 1080p, 30 kl./s, format: MP4

Zoom: brak

Aparat: 8 Mpix

Zegar procesora: 1,2 GHz, dwa rdzenie

Bateria: 1650 mAh

Ekran: 4,3 cala, Super AMOLED Plus

Pamięć: 16 GB, możliwość rozbudowy o 32 MB (microSIM)

Wymiary: 12,5×6,6×0,85 cm

Waga: 116 g

System: Android 2.3 

Kolory i rozpiętość tonalna

Detale

Obraz nocą

Dźwięk

 

Sony Ericsson Xperia Arc

Cena: 2100 zł

Dzięki metalopodobnej obudowie sprawia wrażenie solidnego, choć jest niemal tak lekki i chudy jak galaxy S2. A do tego seksownie wygięty w łuk. Nagrywanie rozpoczynasz, naciskając przycisk lub stukając w ekran. W ten sposób ustawiasz punkt ostrości (można też wykryć twarz lub wybrać "nieskończoność", czyli tło). Obiektyw (jedyny - brak opcji przeprowadzania rozmów wideo) sąsiaduje z krótszą krawędzią, więc arca trzymasz raczej "od góry".

Pozwala na wybór scenerii (sport, nocna etc.), rozdzielczości (od MMS-a do HD) oraz wartości ekspozycji (przesłona f/2,4), są samowyzwalacz i stabilizacja obrazu w trakcie rejestracji. Sony zainstalował tu matrycę CMOS Exmor R, poprawiającą jakość filmów nagrywanych w ciemnoś-ciach. Rzeczywiście - noce i klubowe nagrania wyglądają dobrze. Niestety, znacznie gorzej brzmią, a przy basach okropnie rzężą. W rejestrowaniu występów przeszkadza też brak zoomu, którego nie dokupisz w Android Markecie. Ostrość doskonała, kolory śliczne, lecz jak w iPhonie - na squashu obraz totalnie zgnił (ustawienia). Polecamy brać w plener. Efekty obejrzysz wygodnie na telewizorze - dzięki wyjściu HDMI.

komórka, smartfon z kamerą, smartfon, Sony Ericsson, Xperia Arc

Ładne kolory za dnia, nieźle ciemnościach - ale dobrze, że w gazecie nie słychać koncertowego nagrania. Brak zoomu uniemożliwia szaleństwa z kamerą.

Wideo: 720p, 30 kl./s, format: 3GP

Zoom: brak

Aparat: 8,1 Mpix

Zegar procesora: 1 GHz

Ekran: 4,2 cala, 480×854 pikseli, Reality Display

Bateria: 1500 mAh

Pamięć: 512 MB, możliwość rozbudowy o 32 GB (microSD)

Wymiary: 12,5×6,5×0,9 cm

Waga: 117 g

System: Android 2.3 

Kolory i rozpiętość tonalna

Detale

Obraz nocą

Dźwięk

 

 

HTC Incredible S

Cena: 1780 zł

Wystarczy rzut oka i widać, że to HTC. Duży ekran, mało przycisków. Aby dojść do nagrywania wideo, trzeba przejść przez menu - to aż cztery kroki. Mimo 8 Mpix kamera odstaje od konkurencji: za dnia kolory pięknie nasycone, ale oszukane. Nocą - niewiele widać. Nie nadąża za piłeczką do squasha, która przy szybkim ruchu "znika" . Na plus płynny zoomik - o dziwo obsługiwany także za pomocą przycisku. 

Producent zachwala, że seans z telefonu uprzyjemni zastosowana tu technologia wirtualnego dźwięku surround. Możliwe, ale nie chodzi o dźwięk rejestrowany. Ten jest raz lepszy, raz gorszy, w dodatku na koncertach chyba udało nam się kilkakrotnie zasłonić mikrofonik. Trója.

I jeszcze jedno: myśleliśmy, że w Incredible nie ma funkcji wyboru jakości nagrania. Tymczasem niektóre filmy zarejestrowały się w 480p - tajemnica.

komórka, smartfon z kamerą, smartfon, HTC, Incredible S

Płynny zoom dodaje sporo dynamiki do nudnych nagrań koncertowych. Niestety, kamera kiepsko radzi sobie przy słabym świetle, a nagranie buczy.

Wideo: 720p, format: 3GP, bd. o liczbie kl./s

Zoom: tak

Aparat: 8 Mpix

Zegar procesora: 1 GHz

Ekran: 4 cale, 480×800 pikseli, Super LCD

Bateria: 1450 mAh

Pamięć: 1,1 GB, możliwość rozbudowy o 32 GB (micro SD)

Wymiary: 12×6,5×1,2 cm

Waga: 136 g

System: Android 2.2 

Kolory i rozpiętość tonalna

Detale

Obraz nocą

Dźwięk

 

 

LG Swift7

Cena: 1560 zł

Sporawy i ciężkawy. Jedyny obiektyw tego telefonu położony jest na tyle "bezpiecznie", że nie zasłonisz go palcem. I to największa zaleta swifta7 jako kamery. Choć ma trzy tryby rozdzielczości LG - namiętnie wraca do 480p. Za każdym podejściem musieliśmy na nowo wybierać 720p. Dość enigmatyczny wybór dodatkowej "quality": superfine, fine, normal. Może chodzi o kompresję? Zawsze stawialiśmy na "super", jasna sprawa. W ustawieniach znajdziesz też jasność, balans bieli i efekty. 

Startujesz wygodnie za pomocą osobnego przycisku. Sześciostopniowy zoom działa... tylko przed rozpoczęciem kręcenia - potem już nic nie zmienisz. Więc po co on komu? Mały i ciemny (na tle konkurencji) ekran też nie pomaga w kadrowaniu.

Nocą jest niewyraźnie, na koncertach nie widać praktycznie nic. Słabo też z dźwiękiem, zwłaszcza z niskimi tonami i okrzykami. Ciężko natomiast stwierdzić, czy 24 kl/s. są gorsze od standardowych 30 - piłeczka squashowa śmiga aż miło, a LG lepiej od konkurencji poradził sobie ze światłem jarzeniówki i nie przekłamał kolorów. Na koniec jednak kolejna łyżka dziegciu. Do przerzucania potrzebny jest ciężki jak słoń program Zune - pójdzie tylko na nowszych Windowsach i tylko po angielsku.

komórka, smartfon z kamerą, smartfon, LG, Swift7

To jedno z wyraźniejszych ujęć koncertowych, jakie wyciągnęliśmy z filmów nagranych swiftem7.

Wideo: 720p, 24 kl./s, format: MP4

Zoom: brak (tylko przed rozpoczęciem nagrania)

Aparat: 5 Mpix

Zegar procesora: 1 GHz

Bateria: 1500 mAh

Ekran: 3,8 cala, 480×800 pikseli

Pamięć: 16 GB

Wymiary: 12,5×6×1,2 cm

Waga: 157 g

System: Windows Phone 7 

   

Kolory i rozpiętość tonalna

Detale

Obraz nocą

Dźwięk

 

 

wszystkie nagrania z testowanych komórek

 

Tekst: Łukasz Figielski, Maciek Sikorski

komórka, smartfon z kamerą, smartfon, Nokia N8

 

Zobacz też na Logo24:

komórki

Mobile Crash Test

Czy komórki wszystkoodporne są wszystkoodporne? Zmoczyliśmy, zakurzyliśmy i zrzuciliśmy pięć telefonów.

Micro 4/3 i inni - test kompaktów z wymienną optyką

Nowa kategoria cyfrówek wprowadziła sporo zamieszania na rynku aparatów. Przetestowaliśmy osiem nowych urządzeń tego typu.

Remis odtwarzaczy Blu-ray

Najtańszy odtwarzacz Blu-ray kosztuje tyle, co cztery płyty z filmami w tym formacie BR 3D, to niewiele większy wydatek.

Słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu

Słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu

Lataliśmy w nich nad Atlantykiem i jeździliśmy pod Warszawą. Teraz podróżowanie bez?słuchawek z aktywnym tłumieniem szumów wydaje nam się nie tylko nieprzyjemne, ale?i niezdrowe.