Najbardziej odczuwalna innowacja, którą dostrzeże każdy, kto kiedykolwiek miał ?FIF-ę? przed oczami, dotyczy walki w obronie. Dotychczas przechwytywanie piłki od przeciwnika było automatyczne. Mogłeś po prostu trzymać wciśnięty stosowny przycisk, a gra wykonywała resztę roboty. Teraz trzeba kontrolować dystans do zawodnika z futbolówką i atakować we właściwym momencie - inaczej próba przejęcia skończy się fiaskiem. Taka obrona nie jest trudniejsza, jednak z pewnością bardziej absorbująca. Doświadczeni gracze będą musieli zapomnieć o starych nawykach i nauczyć się defensywy na nowo.

gra, fifa 12, futbol

Przemodelowany został również drybling. Tę poprawkę bardziej się czuje grając, niż widzi ją gołym okiem. W ?FIF-ie 12? masz większą kontrolę nad piłką i nieco większe możliwości wykonywania trików - wygląda na to, że w rozgrywce sieciowej dryblerzy będą mieli pole do popisu. Istotna zmiana zaszła także w systemie podań, który wymaga precyzyjnego i odpowiednio silnego kierowania futbolówki do partnera.

gra, fifa 12, futbol

Poprawką o bardziej kosmetycznym charakterze jest zmieniony system kolizji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zawodnicy zderzają się ze sobą i upadają bardziej wiarygodnie, choć widać to raczej w powtórkach niż w normalnym trybie meczowym. Animacje są płynne i wyglądają naturalnie.

gra, fifa 12, futbol

Co poza tym? Drobne usprawnienia, takie jak szybsze wyprowadzanie piłki z autu czy ulepszony system rankingów w rywalizacji w sieci. Można powiedzieć, że to nie za wiele. Z drugiej jednak strony seria wspięła się na taki poziom grywalności, że twórcy z kanadyjskiego oddziału EA Sports wprowadzają innowacje bardzo ostrożnie. Szkoda byłoby popsuć coś, co od dawna jest bardzo dobre!

gra, fifa 12, futbol

Bez ekstraklasy

Niestety, Electronic Arts nie dogadał się z Ekstraklasą S.A. Zamiast Legią Warszawa czy Lechem Poznań pograsz więc takimi drużynami, jak L. Warszawa czy L. Poznań - w dodatku bez oryginalnych herbów. Na szczęście wygląd i nazwiska zawodników pozostały wierne oryginałom - dotyczy ich inna licencja.

gra, fifa 12, futbol

?FIFA 12?

Producent: EA Sports

Dystrybutor: Electronic Arts

Cena: 90 zł (PC), 140 zł (PS 3, Xbox 360)

 

Jeśli nie ?FIFA 12?, to co?

 

gra, Pro Evolution Soccer 2012 , futbol

Pro Evolution Soccer 2012

Ta seria piłkarska to w zasadzie jedyna konkurencja ?FIF-y?. Na nową edycję - zapowiedzianą na ten miesiąc - czeka w Polsce sporo fanów. Konkurencja pomiędzy gigantami e-futbolu zapowiada się naprawdę interesująco!

 

gra, NBA 2K12, futbol

NBA 2K12

Koszykówka w bardzo efektownym i równie wymagającym wydaniu. Tegoroczną nowością jest możliwość rozegrania meczu dawnymi drużynami - m.in. Chicago Bulls z Michaelem Jordanem czy LA Lakers z Earvinem ?Magikiem? Johnsonem na czele.

 

gra, Football Manager 2012 , futbol

Football Manager 2012

Piłką można zajmować się nie tylko na murawie. Tu wcielasz się w trenera, zarządcę klubu i organizatora transferów w jednym. Pozycja dla lubiących planowanie - premiera wkrótce.

 


Tekst: Piotr Kubiński, www.gamecorner.pl

 

 

 

Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)

 

Czytaj też na Logo24:

gry

Arkham City powrót Mrocznego Rycerza

"Batman: Arkham Asylum" był jedną z najlepszych gier 2009 roku. Kontynuacja jest równie satysfakcjonująca. Co zrobili twórcy, żeby uczynić "Arkham City" jeszcze intensywniejszym doświadczeniem?

Cyberpunk w nowym wydaniu - Deus Ex: Human Revolution

Seria "Deus Ex" wreszcie doczekała się kontynuacji. Przed nami ponownie widowiskowa akcja i niebanalne dylematy etyczne

"Portal 2" : łamaniec wyobraźni

Czy to możliwe, że jedną z najfajniejszych i najbardziej wciągających gier tych miesięcy jest gra logiczna?

 

 

Wiedźmin 2-zabójcy królów - fabularna gra roku

Największy wymiatacz wśród pogromców potworów powraca. To nie tylko maszyna do zabijania, lecz także do produkowania opowieści!