Zasada działania stereoskopii na ekranie komputera jest taka sama, jak w kinie. Sztuczka polega na tym, by zaserwować osobny obraz dla każdego oka. W Asusie G73SW (z grafiką Nvidii) i HP Envy 17 3D (AMD) osiągnięto to za pomocą okularów migawkowych, na zmianę zakrywających to jedno, to drugie oko. Do Polski trafia też m.in. podobnie skonstruowany Sony Vaio 3D - ten model nie zdążył do naszych testów.

Co ciekawe, jest też inne rozwiązanie. Dzięki sprytnej konstrukcji wyświetlacza Toshiba Qosmio F750 3D nie wymaga okularów!

Sprzęt to jednak połowa historii. Ta przyjemniejsza. Chcesz oglądać filmy w 3D? Czas odświeżyć wideotekę. Ale takich płyt jest raptem 20. Własne zdjęcia? Musisz dokupić odpowiedni aparat (komórkę lub tablet). Chcesz grać? Oj, tu się zaczynają prawdziwe kłopoty. Nam szło topornie...

3d, laptop, komputer, Asus, HP, Envy

Asus G73SW

 Cena: 5700 zł

Procesor: Intel Core i7-2630QM (4 rdzenie, maks. 2,9 GHz)

Pamięć RAM: 8 GB (maks. 16 GB)

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 460M

Ekran: 17,3 cala, 1920x1080 pikseli

Dysk twardy: 1,2 TB

Waga: 3,9 kg

 

HP Envy 17 3D

Cena: 6400 zł

Procesor: Intel Core i7-2630QM (4 rdzenie, maks. 2,9 GHz)

Pamięć RAM: 6 GB (maks. 16 GB)

Karta graficzna: AMD Radeon HD 6850M

Ekran: 17,3 cala, 1920x1080 pikseli

Dysk twardy: 750 GB

Waga: 3,4 kg

 

Nvidia vs. AMD a sprawa grania

Producenci układów graficznych przeznaczonych dla graczy mają własne rozwiązania. Nvidia nazywa to 3D Vision, a patent AMD ochrzczono HD3D. Systemy nie są ze sobą kompatybilne. Gry, które przygotowano do współpracy z 3D Vision, mogą nie współpracować z HD3D. I na odwrót. Obie technologie pozwalają na dodanie trzeciego wymiaru (z różnym skutkiem) do gier, które nie zostały wyjściowo przystosowane do stereoskopii. W przypadku Nvidii możesz dodatkowo liczyć na kilkadziesiąt tytułów specjalnie zaprojektowanych z myślą o 3D. Dla AMD powstały na razie jedynie dwie takie produkcje.

O ile trudno powiedzieć, która z dwóch technologii jest lepsza czy bardziej efektowna, o tyle łatwo stwierdzić, że z 3D Vision jest po prostu łatwiej. Na korzyść tego rozwiązania działa czas: jest obecne na rynku dłużej, a odpowiednie sterowniki (jeśli przypadkiem nie będą zainstalowane na twoim asusie) za darmo pobierzesz ze strony Nvidii. Aby zobaczyć obraz trójwymiarowy w grach na HP Envy z układem AMD, trzeba ściągnąć oprogramowanie firmy TriDef kosztujące 50 dol.

Na szczęście gdy już wszystko uda się skonfigurować i ustawić, na obu maszynach efekty stereoskopowe są powalające. Dynamiczna strzelanka nabiera realizmu. Miejskie krajobrazy w ?Crysis 2? zapierają dech w piersiach, a informacje wyświetlane na ?szybie? (tzw. HUD-zie), oddzielającej od świata fabularnego, nie przysłaniają akcji - dzięki głębi całość jest naprawdę czytelna.

 

Filmy, zdjęcia, okulary...

W testowanych komputerach Asusa i HP problemów nie stanowi za to odtwarzanie filmów 3D z płyt Blu-ray. Tu wszystko poszło nam gładko, bez instalowania sterowników. Wreszcie! Efekt - rewelacja. Gorzej z ruchomym obrazem konwertowanym z drugiego wymiaru. Ten już nie powala na żadnym z laptopów.

Co ze zdjęciami 3D? Te ?profesjonalne? na ekranach komputerów prezentują się bardzo efektownie. Sami też się zabawiliśmy w trójwymiarowych fotografów. Zdjęcia wykonane telefonem HTC Evo 3D miały wprawdzie głębię, ale na wyświetlaczach notebooków wyglądały, jakby po prostu składały się z kliku warstw. Zakładamy jednak, że to raczej wina aparatu.

Wreszcie sprawa okularów. Niemal identyczne w Asusie i HP (niestety - niekompatybilne), na dłuższą metę są męczące. Zanim kupisz takiego laptopa, wybierz się więc na próbę do kina na film 3D i sprawdź, czy wytrzymasz dwugodzinną sesję.

Albo zapoznaj się z nowością Toshiby.

Toshiba Qosmio F750 3D

Cena: 5000 zł

Procesor: Intel Core i7-2630QM (4 rdzenie, maks. 2,9 GHz)

Pamięć RAM: 6 GB (maks. 8 GB)

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GT 540M

Ekran: 15,6 cala, 1920x1080 pikseli

Dysk twardy: 640 GB

Waga: 2,9 kg

3d, laptop, komputer, Toshiba, Qosmio

 

...i Toshiba bez okularów!

W pudełku z Toshibą Qosmio F750 3D nie znajdziesz okularów. Ten model wyświetla obraz stereoskopowy bez dodatkowych akcesoriów. W przeciwieństwie do opisanych konkurentów pozwala też na oglądanie zdjęć i filmów w okienku (a nie tylko na pełnym ekranie). Jeśli będziesz miał taką fantazję, odpalisz trójwymiarowy ?Tron:Dziedzictwo?, przeglądając jednocześnie pocztę.

3D przypomina tu trochę stare pocztówki, na których można zobaczyć różne obrazki, zmieniając kąt patrzenia. Oczywiście, zastosowana technologia jest nieporównanie bardziej zaawansowana. Do pracy zaprzęgnięto wbudowaną kamerkę, która śledzi położenie oczu użytkownika - tak, by ekran każdemu oku pokazywał nieco inny obraz, wywołując iluzję trójwymiaru. Owszem, skuteczną. Tyle że nie tak fajną jak w przypadku notebooków z ?okularową? stereoskopią. Obraz na monitorze Toshiby jest płytszy i lekko rozmazany. Co gorsza 3D działa tylko przy zdjęciach i filmach. Mimo zastosowania 3D Vision na Qosmio na razie nie da się uzyskać trójwymiaru w grach. Odpowiedni sterownik jest w przygotowaniu. I jeszcze jedno: nasza testowa płytka (?Avatar?) powodowała zawieszenie odtwarzacza. Wygląda na to, że i technologia 3D, i sam komputer wymagają dopracowania.

 

Kupić, nie kupić?

Trzeci wymiar w laptopie to na razie gadżet - producenci chętniej testują technologię w telewizorach. Rozważ zakup jednego z testowanych przez nas notebooków, jeśli potrzebujesz mocnej maszyny do gier i multimediów. Jeśli nie - jest wiele ważniejszych parametrów, za które lepiej dopłacić w tym momencie. To dopiero pierwsze podrygi. Na laptop 3D możesz spokojnie poczekać.

 

Tekst: Michał Młynarczyk

Stylizacja: Anna Denis

Zdjęcia: Shutterstock, Paweł Kiszkiel (montaż)

 

Zobacz też na Logo24:

komputery, testy, 3D

Kupujemy laptopa, 10 modeli do 2500 zł

Kupno laptopa nie jest łatwym zadaniem - w specyfikacjach gubią się nawet doświadczeni użytkownicy. Oto najważniejsze rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas wybierania przenośnego komputera.

Blu-ray 3D?

Dlaczego odtwarzacz Blu-ray 3D już teraz jest dobrą inwestycją, skoro do sprzedaży trafiło na razie... dziewięć kompatybilnych płyt?

Sony DEV-5

Sony nazywa to lornetką, choć DEV jest raczej niezwykłą kamerą 3D.

Okulary 2D

Masz dość filmów 3D? Czujesz się rozczarowany efektami? Boli cię od nich głowa? Chciałbyś spojrzeć na "1920 Bitwę Warszawską" po bożemu, jak na patriotę przystało?