styl, moda, kołnierzyk, KENT

KENT to najbardziej klasyczny i uniwersalny kołnierzyk z wydłużonymi różkami (wyłogami). Krój z bardziej rozłożysztymi różkami nazywa się CUTAWAY. Oba są stosowane zarówno w koszulach codziennych, jak i wieczorowych.

styl, moda, kołnierzyk, WŁOSKI

WŁOSKI, zwany też HAI, z rozłożystymi różkami to bardziej elegancka i wyrafinowana odmiana kołnierzyka. Modny od kilku sezonów, ale nie dla każdego. Panowie z okrągłą twarzą powinni go unikać.

styl, moda, kołnierzyk, BUTTON DOWN

BUTTON DOWN to kołnierzyk typu kent lub cutaway, z guziczkami przypiętymi do koszuli. Nie wygląda najlepiej z krawatem, choć nie jest to połączenie zabronione. Świetnie pasuje do casualowej marynarki.

styl, moda, kołnierzyk, ŁAMANY

ŁAMANY ze stójką to kołnierz koszuli do fraka. Tylko na wyjątkowe okazje i gdy na zaproszeniu napisane jest white tie, cravate blanche, ultra formal. Do tego wyłącznie biała muszka! Mężczyzna we fraku z czarną muchą to kelner.

styl, moda, kołnierzyk, STÓJKA

STÓJKA to przylegająca do szyi dolna część tradycyjnego kołnierza. Koszule ze stójką modne będą w nadchodzącym jesiennym sezonie. Najlepiej wyglądają z marynarkami bez klap.

  

Jakie są początki kołnierzyków button down?

Potrzeba jest matką wynalazków. Angielscy gracze polo mieli dość trzepoczących na wietrze kołnierzyków, które nie pozwalały im skoncentrować się na grze. Postanowili przytwierdzić końcówki kołnierzyków do koszuli. Zainspirowało to amerykańską firmę Brooks Brothers, która od 1990 roku na stałe wprowadziła do swojej kolekcji koszule z guziczkami. Dziś koszule takie robią wszyscy producenci męskich ubrań.

 

Czy rodzaj kołnierzyka powinien być dopasowany do kształtu twarzy?

Ponieważ kołnierzyk znajduje się najbliżej twarzy, powinien być proporcjonalnie dobrany do jej wielkości. Do szczupłej i wąskiej pasuje szeroki i lekko rozłożony. Do okrągłej - wąski i szczupły.

 

Jak dobrać właściwy obwód kołnierzyka?

Kołnierz koszuli nie może być zbyt ciasny, wpijający się w szyję ani zbyt szeroki. Pomiędzy kołnierzykiem a szyją powinien mieścić się palec wskazujący.

 

styl, moda, kołnierzyk, krawat

Czy rozmiar kołnierza determinuje grubość węzła krawata?

Absolutnie tak. Jeśli założyłeś koszule z szerokim kołnierzem, powinieneś konsekwentnie zawiązać szeroki, gruby węzeł. Do koszuli z wąskim kołnierzem pasuje smukły węzeł.

 

Tekst: Magdalena Rosłaniec, Zdjęcia: Kuba Mount, Marcin Klaban, Wólczanka (montaż)

 

Zobacz też na Logo24:

moda

W ZWIĄZKU z kołnierzem

Krawat czy mucha? Z wzorem czy bez? Możliwości jest mnóstwo, co tylko utrudnia właściwy wybór. Jeśli nie jesteś pewien, co z czym i dlaczego, zerknij na przygotowane przez nas zestawy - kopiowanie wskazane.

Jak prasować koszule

Prasowanie to numer jeden na liście znienawidzonych obowiązków domowych. Nic dziwnego.

Trudno dokładnie uprasować koszulę, zwłaszcza elegancką. Podpowiadamy, jak to robić.

Krok po kroku. Stosując się do naszej instrukcji, unikniesz nerwów.

Dress code to zbiór reguł, jakimi się powinniśmy kierować przy doborze stroju w oficjalnych sytuacjach.

Jaki jest współczesny dżentelmen? Kurs Finishing Academy, który w trzy dni próbował ze mnie zrobić dżentelmena, uświadomił mi, jak bardzo pojemna jest definicja tego słowa. To człowiek nienaganny zarówno pod względem etycznym, jak i towarzyskim, taktowny, honorowy, godny zaufania, uprzejmy. Czy po weekendzie w Szkocji jestem już dżentelmenem?