Najsłynniejsze muszki świata

Będąc w Londynie albo Nowym Jorku, warto wstąpić do firmowego sklepu Turnbull & Asser - znanego na całym świecie producenta much i eleganckiej odzieży męskiej. To właśnie stamtąd pochodziły charakterystyczne nakrapiane muchy Winstona Churchilla.

mucha, fular,koszula,frak

 

Mucha

Muszka to wynalazek XIX w. Wcześniej mężczyźni wiązali pod szyją chusty. Kwadratowy kawałek śliskiego, ozdobnego materiału składali na pół (na kształt trójkąta), a następnie pętali na wiele różnych sposobów, na przykład na kokardkę. Tak powstała mucha.

Nie polubili jej jednak coraz wygodniejsi i mający coraz mniej czasu mężczyźni. Dziś much się już właściwie nie nosi. Nic dziwnego - zawiązanie muchy wydaje się trudniejsze od złożenia zegarka. To kilkanaście precyzyjnych, trudnych i skomplikowanych ruchów. A  noszenie  takiej zawiązanej na stałe albo na gumkę to jak posiadanie podróbki Roleksa - lepiej sobie darować. Albo wybrać elegancki krawat.

mucha, koszula,frak

Tradycyjna mucha do zawiązania

Oczywiście przy fraku i smokingu mucha jest absolutnie konieczna. Ale to już zupełnie inna historia, o której szczegółowo napiszemy w styczniowej lekcji stylu.

Sprawdziliśmy. Kupienie niezawiązanej muchy nie jest łatwe. Większość sklepów z elegancką męską odzieżą oferuje wyłącznie zawiązane na stałe kokardy z możliwością regulacji rozmiaru.  

musznik , fular,koszula,frak

 

Fular

Fular to jedwabna chustka, którą wiąże się pod szyją i nosi do niezapiętej koszuli. Model zwężony z tyłu plisami nazywany bywa ascotem. Fular, w zależności od sytuacji, dodaje szyku i elegancji sportowym strojom albo swobody ubiorom formalnym. Najlepiej wygląda w  weekendowych stylizacjach, np. z koszulą w drobną kratkę, dżinsami, swetrem w serek, mokasynami albo tweedową marynarką, casualowymi spodniami, gładką koszulą i klasycznymi półbutami. Od kilku sezonów łączenie elegancji ze swobodą to najważniejszy kierunek męskich kolekcji. Mimo to fular nie cieszy się powodzeniem w Polsce. Dziś najczęściej spotykamy go w mocno zdeformowanej wersji w ślubnych stylizacjach. Niestety, producenci ubrań ślubnych fularem nazywają wszystko, co nie jest typowym krawatem. Na przykład rodzaj suto pomarszczonego węzła zrobionego z tłoczonego satynowego materiału, ozdobionego spinką lub szpilką. Zapominając, że bardziej przypomina to musznik (patrz obok).

fular,koszula 

Tradycyjny fular to po prostu prostokątna chustka. Na zdjęciu widzimy trochę unowocześnioną wersję ułatwiającą łatwe wiązanie.

 

Tekst: Magdalena Rosłaniec

Pisząc korzystałam z książki ?Gentleman? Bernhard Roetzel

Zdjęcia: Shutterstock, East News, Corbis, materiały promocyjne firmy Tabu Ties (montaż)

 

Zobacz też na Logo24:

moda, dress code

Kołnierzyki

Nie wystarczy być modnym, trzeba jeszcze mieć dobry styl, czyli wiedzieć: co, z czym, jak, gdzie i kiedy nosić. Gdy znasz te reguły, zawsze i w każdych okolicznościach czujesz się pewnie.

W starym stylu

Fasony inspirowane przeszłością były absolutnym hitem jesienno-zimowych pokazów. I niezbitym dowodem na to, że retro wcale nie musi wyglądać archaicznie.

Savoir vivre, dress code

W jakich sytuacjach dozwolone jest zastępowanie krawatu fularem?

Szyfr towarzyski

Szyfr towarzyski

Każde zaproszenie to zakodowana wiadomość. Jego wygląd i treść nadają spotkaniu odpowiednią rangę i określają jego charakter.