Najpierw zadaj sobie pytanie: dlaczego właściwie chcesz się uczyć języka obcego? Czy wystarczy ci podstawowa znajomość, czy chcesz mówić biegle? A może wyjeżdżasz na staż zagraniczny i potrzebujesz tylko paru godzin konwersacji dla przypomnienia najważniejszych zwrotów?

 

Oczekiwania

 

Potem będą kolejne pytania: czy chcesz rozwijać umiejętności komunikacyjne, czy wolisz skupić się na powtórzeniu gramatyki? Jak intensywny ma być kurs? Chodzi o to, jak szybko chcesz się uczyć i czy będziesz umiał pogodzić pracę z nowymi obowiązkami. Pamiętaj, że oprócz zajęć w szkole musisz uczyć się w domu, najlepiej codziennie po 30-60 minut. Jeśli masz mało wolnego czasu, zastanów się, zanim wydasz pieniądze. Zajęcia muszą odbywać się przynajmniej dwa razy w tygodniu, inaczej niczego się nie nauczysz. Dobra szkoła jest zresztą w stanie zaproponować zajęcia w różnych dogodnych dla ciebie terminach, a jeśli nagle zmienią się twoje plany, umożliwić ci lekcję innego dnia.

 

Certyfikat

 

Ważną wskazówką przy wyborze szkoły jest jej renoma. Jednym z najpoważniejszych certyfikatów jakości nauczania jest PASE, który nadaje Polskie Stowarzyszenie na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych. Certyfikat taki otrzymują szkoły z minimum dwuletnim stażem, zatrudniające wykwalifikowanych nauczycieli i oferujące wysoki poziom nauczania. Ten poziom jest stale kontrolowany przez ekspertów stowarzyszenia. Znalezienie szkół ułatwi ci wyszukiwarka internetowa www.przewodnik.pase.pl. Możesz wprowadzić do niej własne kryteria wyszukiwania, co pozwoli ci znaleźć szkołę najbardziej odpowiadającą twoim wymaganiom. Jeszcze wyższe wymagania stawiane są szkołom, które chcą uzyskać europejski certyfikat EAQUALS. Sprawdzany jest nie tylko poziom nauczania, bywa, że na życzenie ekspertów przeprowadza się próbne alarmy przeciwpożarowe! Na razie certyfikat ten uzyskało tylko 12 polskich szkół; ich listę znajdziesz na stronie www.eaquals.org.

 

Oferta

 

Jeżeli zależy ci na kursie specjalistycznym, np. biznesowym lub medycznym, sprawdź, czy szkoła ma je w ofercie, i nie wierz w zapewnienia, że zwykły kurs obejmuje tę tematykę. Określ, jaki egzamin najbardziej cię interesuje. Czy potrzebny ci jest do kontaktów biznesowych (wtedy EFB), czy może masz w planie kupić mieszkanie w Sydney (konieczny IELTS). Jeśli chcesz zakończyć kurs egzaminem, sprawdź, czy szkoła do niego przygotowuje, czy organizuje egzaminy wewnętrzne. Ważne, abyś mógł w jednej szkole zdawać egzaminy od najniższego aż do najwyższego poziomu - na kontynuację nauki dostaniesz duży rabat.

 

Koszt kursu

 

Jest wiele kursów tanich, ale wybierając szkołę językową, nie kieruj się tylko ceną. Podejrzanie niska może oznaczać słaby poziom i brak komfortu. Niektóre szkoły manipulują ceną, nie wliczając w nią podręczników, słowników, testów i dodatkowych egzaminów. W dobrych szkołach wydatki te saw cenie kursu. Warto też przeliczyć cenę kursu na godzinę zajęć. Cena w warszawskiej szkole Bell to 3020 zł za roczny kurs (120 godzin zajęć). Za 40-godzinny kurs dla lekarzy i pielęgniarek płaci się u nich 1075 zł. Jeśli będziesz kontynuować naukę w kolejnych latach, cena się zmniejszy, możesz liczyć też na promocje i rabaty (7% dla studentów). Na podobny wydatek przygotuj się w Warsaw Study Center. Semestr (60 godz.) kosztuje 1390 zł. Ostatnio wiele szkół językowych korzysta z funduszy unijnych, dzięki czemu organizują - dla niektórych grup społecznych (np. bezrobotnych) albo zawodowych (np. inżynierów) - kursy darmowe lub w części refundowane przez UE. Zapytaj o taką możliwość.

Ryzykujesz, wybierając placówkę działającą od niedawna. W przypadku szkół językowych rynek się już ustabilizował i pozostali na nim najlepsi. Jeśli chcesz zaufać nowej szkole, poproś o rozmowę z jej szefem albo zrób wywiad wśród przyjaciół.

 

Lektor

 

Szkoła to przede wszystkim nauczyciele. Idealny lektor potrafi przekazać dużą wiedzę, a przy tym łatwo nawiązuje kontakt z grupą, potrafi żartować, ma czas i ochotę, żeby pogadać po zajęciach. Warto sprawdzić, czy ma wyższe wykształcenie i doświadczenie w nauczaniu. To dotyczy także native speakerów (osób uczących swojego ojczystego języka) - powinni oni być po kursie pedagogicznym, inaczej lekcje mogą zamienić się w żarty z wzajemnych potknięć słownych, co bywa śmieszne, ale nie służy jakości nauki.

 

Warunki nauczania

 

Kolejną ważną rzeczą jest liczebność grup. Im mniej uczniów, tym lepiej. Są wtedy większe szanse na zadanie pytań, czas na konsultacje i rozmowę. Dobra szkoła nie powinna oszczędzać - niewskazane jest organizowanie grup większych niż dziesięcioosobowe. Najlepsze efekty osiąga się w z 3-6 słuchaczami oraz na zajęciach indywidualnych (te są oczywiście dużo droższe). W przypadku szkół językowych zwracamy także uwagę na adres. Niektóre z nich działają bowiem niczym tajne komplety, a za sale lekcyjne służą pokoje starych kamienic przerobione nieznacznie na potrzeby nauczania. Dobra szkoła powinna zapewnić przestronne, klimatyzowane sale z dostępem do internetu, rzutnikami i dobrze wyposażoną bibliotekę. Ważne są też miejsca parkingowe przed budynkiem, abyś nie myślał w czasie zajęć o sprawach z nauką nie związanych.

 

Metody

 

Jesień to czas naboru do szkół językowych. Wszyscy przekonują, że znają metody, które doprowadzą nas do celu, czyli opanowania języka. Nie wierz zapewnieniom typu ?z nami nauczysz się mówić w miesiąc". Jest to możliwe bardzo rzadko, wyłącznie na specjalistycznym kursie.

Długość kursów zależy od wybranego sposobu nauki. Chyba najczęściej stosowana jest metoda akademicka, czyli wykład lektora i ćwiczenia pozwalające zastosować wiadomości w praktyce. Z kolei metoda konwersacji ma szybko nauczyć praktycznej rozmowy, mniejszą uwagę przywiązując do zawiłości gramatycznych. Jaką metodę wybierzesz, zależy od twoich predyspozycji. Akademicka będzie dobra dla tych, którzy są pilni i łatwo przyswajają wiedzę. Osoby, które nie zawsze notowali w zeszycie matematyczne wzory, ale jakimś cudem potrafiły później rozwiązać zadanie, powinny zdecydować się na konwersacje. Metody są zresztą stale ulepszane. Szkoły czerpią z doświadczeń psychologów, lekarzy różnych specjalności, wspomagają się najnowocześniejszą techniką. Do językowego sukcesu może doprowadzić cię wiele dróg, równie dobrze metoda Callana, jak SITA czy Berlitz (prezentujemy je w ramce u góry). Świeżym pomysłem, głównie dla zabieganych, jest nauka za pośrednictwem SMS-ów. Kurs zamawia się SMS-em, a potem codziennie przez 30 dni przychodzi kolejny sms z porcją słówek do nauczenia. Każdy może zamówić coś dla siebie - dla zapracowanych biznesmenów przygotowano np. słownictwo z zakresu marketingu, ekonomii itp. Cena: ok. 11 zł za 1 sms (30 słówek).

 

Rozmowa wstępna

 

Jest niezbędna. Szkoła na początku powinna zrobić ci test określający umiejętności językowe i na tej podstawie zakwalifikować do odpowiedniej grupy. Dowiedz się, czy grupy składają się z osób w podobnym wieku  - trzydziestolatek nie nauczy się wiele i nie będzie się dobrze czuł na zajęciach z gimnazjalistami o podobnym stopniu zaawansowania, ale innym poczuciu humoru.

 

 

tekst | Piotr Burda

 

 

Jakie egzaminy końcowe możesz zdawać

 

 

TELC (The European Language Certificates)

 

telc 

 

Egzamin TELC sprawdza znajomość języka, kładąc szczególny nacisk na umiejętność porozumiewania się, a nie na znajomość gramatyki. To system egzaminów stworzonych na bazie Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, uznawany i akredytowany w wielu krajach europejskich, również w Polsce. Egzaminy TELC dostosowane są odpowiednio do następujących poziomów zaawansowania:

A1 - poziom początkujący - zerowy

A2 - poziom podstawowy

B1 - poziom średnio zaawansowany niższy

B2 - poziom średnio zaawansowany wyższy

 

 

 

Cambridge ESOL

 

cambridge 

 

To system egzaminów organizowanych przez University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES). W Polsce egzaminy organizuje British Council (www.britishcouncil.org/pl) w ściśle określonych terminach (do wglądu na stronie internetowej). W ramach Cambridge ESOL można zdawać egzaminy z języka ogólnego na pięciu poziomach.

Dwa podstawowe stopnie to: KET (Key English Test) i PET (Preliminary English test).

Kolejne stopnie:

FCE (First Certificate in English) - średni,

CAE (Certificate in Advanced English) - zaawansowany,

CPE (Certificate of Proficiency in English) - biegły.

 

 

 

IELTS (International English Language Testing System)

ielts

To system egzaminów dostępnych w dwóch wersjach: ogólnej i akademickiej.

Jeżeli chcesz studiować lub pracować za granicą, powinieneś pomyśleć o zdaniu egzaminu IELTS, ponieważ jest on honorowany przez uniwersytety i wielu pracodawców w krajach anglojęzycznych (czyli w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych) - wymagana jest wersja akademicka. Ambasady Australii, Nowej Zelandii i Kanady żądają zdania ogólnej wersji IELTS (może być w Polsce) od osób, które zamierzają wyemigrować do ich krajów.

 

 

 

LCCI (London Chamber of Commerce and Industry)

 

lcci 

 

To system egzaminów organizowanych przez Londyńską Izbę Przemysłowo-Handlową. W ramach LCCI można zdawać egzaminy sprawdzające znajomość języka ogólnego, np. English Language Skills Assessment (ELSA) i wiele egzaminów specjalistycznych, np. biznesowy English for Business (EFB).

Pierwszy poziom LCCI sprawdza umiejętność posługiwania się różnymi formami korespondencji. Trzeba np. napisać raport, list, memorandum, notatkę służbową, ważna jest umiejętność rozumienia tekstów pisanych z różnych dziedzin biznesu.

Na poziomie 2, 3 i 4 oprócz części pisemnej wymagany jest egzamin sprawdzający umiejętność posługiwania się językiem mówionym. Konieczna będzie znajomość słownictwa fachowego, umiejętność wypowiedzi na tematy związane z: ekonomią, polityką międzynarodową, transportem, mediami itp.

Egzaminy LCCI są często wymagane w branżach consultingowej i finansowej.

 

 

 

TOEFL

 

toefl 

 

Jest egzaminem amerykańskim. Wybierają go osoby zamierzające rozpocząć studia w USA i Kanadzie. Nie ma poziomów zaawansowania, a stopień znajomości języka wyznacza liczba zdobytych punktów (310-677). Poszczególne uczelnie i pracodawcy określają wymagane przez siebie minimum. Egzamin zdaje się przed komputerem, rejestrując się na stronie www.ets.org/toefl i ustalając datę testu. Komputer losuje pytania i dopasowuje je do poziomu zdającego. Jeśli odpowiesz na pytanie, otrzymasz drugie, trudniejsze, jeśli nie - komputer wybierze coś łatwiejszego. Wyniki egzaminu są ważne dwa lata, potem należy ponownie napisać test. Egzamin składa się z pięciu sekcji:

Listening - rozumienie języka mówionego,

Structure - znajomość struktur gramatycznych i wyrażeń,

Reading - rozumienie tekstów pisanych,

Writing - umiejętność pisania na podany temat,

Od niedawna istnieje też sekcja Speaking sprawdzająca umiejętność mówienia.

 

 

 

Jakie metody możesz wybrać

 

Metoda Callana

Opiera się na ciągłej gotowości do udzielania odpowiedzi na błyskawicznie zadawane pytania. Nauczyciel mówi z szybkością około 240 słów na minutę. Lektor wymawia nowe słowo, uczeń je słyszy i powtarza, odpowiadając na pytanie. Słuchacz najpierw uczy się mówić po angielsku, dopiero potem czytać i pisać, podobnie jak rodzice uczą dzieci ojczystego języka. Metoda ta jest najlepsza dla tych, którzy chcą jak najszybciej nauczyć się płynnie mówić. Oryginalny system powtórek w czasie zajęć sprawia, że zapamiętuje się całe zdania. Metoda ta zyskała pozytywne opinie wśród autorytetów zajmujących się nauczaniem języka angielskiego. Po 240 godz. osiągnięty poziom umożliwia zdanie FCE.

 

Cena jednej lekcji: 12-30 zł.

 

 

Metoda SITA

W metodzie SITA uczenie odbywa się w stanie relaksu. Autorzy tej metody stworzyli urządzenie (maska z czujnikiem oddechu) pomagające kursantowi w osiągnięciu stanu odprężenia, identycznego, jaki osiąga się tuż przed zaśnięciem i tuż po przebudzeniu. Przyswajanie wiedzy w ten sposób jest skuteczniejsze i trwalsze. Podobno ucząc się metodą SITA, można w ciągu 44 godzin nauki opanować ok. 1200 nowych słów i zwrotów. Do systemu opracowano kursy składające się z sześciu płyt i podręcznika. Dialogi na płytach dotyczą sytuacji z życia codziennego, a naukę znacznie ułatwia łagodna muzyka w tle.

 

Cena: 199 zł za kurs zawierający półroczny zakres materiału.

Cena za urządzenie z dwoma kursami: 997 zł.

 

 

Metoda Berlitz

Stosowana od 127 lat w ponad 500 ośrodkach Berlitz w 50 krajach świata. Podstawą jest rozmowa (95 proc. czasu zajęć), gramatykę poznaje się "przy okazji", czytanie i pisanie następuje po opanowaniu mówienia i rozumienia. Dlatego metodę Berlitz określa się jako "naturalną" - dorosły uczy się języka jak dziecko. Lekcje prowadzone są wyłącznie w języku obcym przez native speakerów lub osoby dwujęzyczne, dzięki czemu poznaje się język współcześnie używany, poprawny akcent i intonację. Metodę Berlitz stosuje się w grupach, indywidualnie, a ostatnio przez internet.

 

Przykładowe ceny: 6209 zł (miesięczny intensywny kurs indywidualny - Pakiet Gold), 995 zł (internetowy samodzielny kurs roczny), 320 zł (koszt miesiąca nauki na kursie grupowym).

 

Program Total Immersion

 

total immersion

 

Po polsku "całkowite zanurzenie". To specyficzny kurs indywidualny prowadzony metodą Berlitz, opracowany przy współpracy z psychologami kanadyjskiego Uniwersytetu McGill. Polega na superintensywnym treningu językowym - po 12 lekcji przez pięć dni od 8 do 17 - prowadzonym przez zmieniających się co kilka lekcji instruktorów, zapewniających kontakt z językiem podczas nauki, przerw i posiłków.

Istnieje też wersja wyjazdowa kursu - Total Immersion Royal - z bogatym programem zajęć dodatkowych, kulturalnych (zwiedzanie, muzea, teatry) i sportowych, w których uczniowi towarzyszy instruktor. Zajęcia odbywają się w wybranym miejscu, np. leśniczówce, komfortowym hotelu lub stylowym pałacyku (m.in. w pałacu Bagatela niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego).

Z programu TI korzystali m.in.: Meryl Streep, John F. Kennedy, John Lennon i Antonio Banderas (na pierwszych castingach w Hollywood znał wyłącznie słowo "yes"). W Polsce - m.in. Anna Samusionek i Roman Paszke (angielskiego) oraz Tomasz Lis (francuski).

 

Cena: 8000 zł (pięciodniowy Total Immersion). W wersji Royal cena dochodzi do 15 000 zł.