Czy Richard Hammond naprawdę wybielił sobie zęby? Każdy, kto ogląda kultowy program "Top Gear", wie, że niewiele rzeczy w takim stopniu zaprząta głowę jego kolegów. Niewiele spraw dotyczących Hammonda wywołuje też u nich taki atak złośliwości. Jeśli jednak nie masz cynicznych znajomych w stylu Jeremy'ego Clarksona, a chcesz robić wrażenie uśmiechem, wybielanie zębów jest akurat tym, czego szukasz.

 

Pasty, paski, płukanki

Dostępne na rynku pasty wybielające doczyszczają zęby lepiej niż zwykłe, ale nie dają spektakularnych, trwałych efektów. Można je porównać do dobrego proszku do prania: uprana koszula zjaśnieje, ale jeśli chcesz ją wybielić, potrzebujesz specjalnego preparatu. Poza tym są przebarwienia, na które pasta nie pomoże. Zaleta: metoda jest tania, pasty kosztują 20-50 zł (choć bywają i po 100 zł).

Wśród preparatów są płukanki, sztyfty, szczoteczki, gumy do żucia (przegląd na stronie obok). W aptekach bywają też paski do naklejania na zęby. Nie oczekuj cudów, możesz jednak po 14 dniach rozjaśnić zęby o 2-3 odcienie. Wada: wybielisz tylko 6-8 zębów z przodu.

 

Wszystkie kolory zębów

- Jest wiele odcieni zębów - mówi dr Jacek Iracki z warszawskiej kliniki stomatologicznej Estima. - Naturalna barwa zależy od koloru zębiny przeświecającej przez szkliwo oraz od koloru i stopnia przezierności szkliwa. W Polsce najczęściej spotyka się tzw. odcień A3, czyli biel lekko wpadającą w żółć. Rzadsze są biele przełamane szarością, kolorem pomarańczowym albo brązowym. Na barwę szkliwa wpływa dodatkowo kilka czynników, np. leki (m.in. antybiotyki z grupy tetracyklin) lub nadmierna ilość fluoru (tabletki, krople) przyjmowana między trzecim a ósmym rokiem życia bez nadzoru lekarza. Zęby żółkną wraz z wiekiem, na ich barwę wpływają też kawa, herbata (również zielona!), czerwone wino, nikotyna.

W każdej z tych sytuacji wybielanie zębów może pomóc. Jak się do tego zabrać?

 

Wybielanie nakładkowe

Pierwszym etapem jest oczyszczenie zębów w gabinecie - zdjęcie kamienia, piaskowanie, nałożenie lakieru z fluorem (100-250 zł). Już sam ten zabieg daje nieraz takie efekty, że można na nim poprzestać. Jeśli jednak przebarwienia są poważniejsze, lekarz dokładnie wypełni ci ubytki, potem zrobi gipsowy wycisk zębów, a na jego podstawie przygotuje dwie elastyczne, przezroczyste szyny (500-1500 za łuk), do których otrzymasz specjalny żel (100-500 zł). Metoda nakładkowa jest bardzo skuteczna, warunkiem jest konsekwencja. Będziesz musiał wypełniać nakładki żelem i nosić je dwie-trzy godziny dziennie, możesz też z nimi spać. W ciągu dwóch-czterech tygodni rozjaśnisz zęby o cztery-pięć odcieni. W metodzie nakładkowej stosuje się żele o 10-, 15- i 20-proc. zawartości silnie utleniającego związku aktywnego. Jeśli wlejesz do szyny za dużo żelu, może przebarwić on dziąsła na biało i spowodować pieczenie, ale to szybko mija. Innym skutkiem ubocznym bywa przejściowa nadwrażliwość zębów (u 30-50 proc. pacjentów). Jeśli masz wrażliwe zęby, uprzedź stomatologa - dostaniesz preparat z fluorem.

 

Wybielanie w gabinecie

Jeśli nie chcesz wybielać zębów samemu, oddaj się w ręce specjalisty. Po oczyszczeniu zębów (jak w metodzie nakładkowej) lekarz zabezpieczy ci dziąsła specjalnym preparatem, nałoży na zęby żel i pozostawi na 30-60 min. Proces przyśpiesza naświetlanie lampą lub laserem. Efekt widać po pierwszym zabiegu, ale najlepiej umówić się na dwie-pięć wizyt. Cena zabiegu, w zależności od gabinetu i użytej techniki (preparatu i lamp), to 1000-2500 zł.

Ta metoda jest nieco mniej skuteczna od nakładkowej, bo preparat wybielający krócej kontaktuje się z zębem.

- Wybielanie wystarcza na długo, zwykle na dwa-trzy lata - mówi dr Iracki. - Efekt utrzyma się dłużej, jeśli przebarwienia szkliwa spowodowane ?koloryzującymi" napojami i pokarmami usuwa się na bieżąco pastą wybielającą lub poprzez czyszczenie zębów w gabinecie.

Sam zabieg to nie wszystkie koszty. Plomby nie zmienią koloru; aby po wybieleniu nie były widoczne w uśmiechu, trzeba je wymienić na jaśniejsze. Można to zrobić 7-14 dni po zabiegu, gdyż wcześniej materiał dentystyczny może się gorzej trzymać. Poza tym zęby bezpośrednio po wybielaniu są odwodnione (przez co jaśniejsze), co utrudnia dobranie koloru plomby.

 

Na co uważać

- Zasada jest taka, że zębów nie powinno się wybielać kobietom w ciąży i dzieciom poniżej 14 roku życia, choć np. w USA powszechnie wybiela się zęby nastolatkom - mówi dr Iracki. - Kłopoty mogą też sprawić zęby z dużą liczbą wypełnień. Szczególnego traktowania wymagają osoby cierpiące na choroby przyzębia i nadwrażliwe na składniki preparatu.

Łatwiejsze do wybielenia są zęby żółte niż szare, prościej też wybielić zmiany w kolorze szkliwa niż zębiny. Dłużej trwa wybielenie okolic przy szyjce zęba.

Trzeba też pamiętać, że zęby osiągają w pewnym momencie taki poziom wybielenia, powyżej którego nie da się już nic osiągnąć - to tzw. punkt saturacji. Dalsze wybielanie nie da lepszego efektu, a może doprowadzić do uszkodzenia tkanek.           

 

Metody chałupnicze

 

Jednym z babcinych sposobów na wybielanie zębów jest czyszczenie ich sodą lub solą. Soda czyści zęby i ma odczyn zasadowy, więc hamuje rozwój bakterii. Dlatego jest składnikiem niemal każdej pasty do zębów. Natomiast sól to raczej zły pomysł - rozpuszczając się, powoduje zakwaszenie, ma też ostre kryształy i może zarysować szkliwo.

 

Martwe zęby

Nowoczesne techniki pozwalają dziś także na wybielenie zębów martwych - choć raczej nie takich, których obumarcie nastąpiło z powodu urazu - uszkodzony ząb może przepuszczać środki wybielające, powodując stan zapalny tkanek miękkich. Trzeba wtedy zabezpieczyć kanał zęba.

tekst | Olga Woźniak "Przekrój"

 

 

 

 

1 | Colgate Advanced Whitening

Pasta usuwająca przebarwienia.

7,50 zł/125ml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 | Blend-a-Med 3D White

Pa-sta do czyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowych.

7,30 zł/125 ml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 | Email Diamantde John Walton

Pasta wybielająca (mimo czerwonego koloru!). Przywraca zdrową barwę dziąsłom.

22 zł/50ml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 | Lacalut White

Pasta usuwająca przebarwienia i przeciwdziałająca próchnicy.

16 zł/75 ml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 | Blanx

Pasta wybielająca o przedłużonym działaniu.

35 zł/100ml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 | Blanx Whitening Gel Pen

Żel redukujący przebarwienia.

55 zł/1,8ml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 | Oral B Vitality ProWhite

Szczoteczka elektryczna z polerującą nakładką.

79 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 | Oral B 3D White

Szczoteczka z ukośnymi włóknami.

8 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 9 | Wrigley's Orbit Professional White

Guma do żucia z granulkami. Ściera osad.

2,50 zł/10 drażetek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 | Colgate Plax Whitening

Płukanka wybielająca i antybakteryjna.

8,30 zł/250 ml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 | Blanx 

Płukanka wybielająca, odświeżająca, czyszcząca przestrzenie międzyzębowe.

19 zł/250 ml