Oficjalne spotkania bywają czasem stresujące, tym bardziej jeżeli chcemy zaprezentować się od najlepszej strony. Jednak w żadnym wypadku nie należy przesadzać, gdyż nieudolne lub zbyt sztuczne zachowanie może wzbudzić większą czujność gospodarzy, pamiętajmy, że w tym przypadku są to niezwykle ważni jurorzy. Jeżeli obiad ma przyjąć oficjalną formę, przede wszystkim nie wolno się spóźnić. Wcześniej warto ustalić z partnerką, czy wręczają państwo prezenty czy nie. Do klasyki przeszło już obdarowanie gospodyni kwiatami, a gospodarza butelką szlachetnego trunku. Jednak zalecałbym skonsultowanie tej kwestii z dziewczyną, gdyż pani domu może być uczulona na określone rośliny, a pan domu może akurat z przyczyn zdrowotnych nie pić alkoholu. Przy powitaniu, oczywiście, możemy pocałować gospodynię w dłoń, jednak może się zdarzyć, że mama naszej partnerki, nie lubi być honorowana w powyższy sposób - upewnijmy się. Jeżeli raz pocałowaliśmy, to przy kolejnych spotkaniach należy zachować konsekwencję. Najważniejsze jednak, żeby spotkanie u rodziców nie było polem minowym, choć czasem nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich delikatnych sytuacji i tematów. Jeśli już popełniliśmy gafę, co zdarza się każdemu, po prostu uśmiechajmy się, szczerze i od serca.

 

Trzymam kciuki i życzę powodzenia!

 

 

  

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński,dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

 

Rysunek: Jacek Gawłowski

 

 

Zobacz też na Logo24

 

Savoir vivre, przy stole   Przeglądając materiały na temat zachowania się przy stole, także w waszej gazecie, natykałem się na informację, że podczas jedzenia należy kłaść serwetkę na kolanach. Czy to, aby na pewno poprawne zachowanie? Przecież wycierając usta, brudzę serwetkę, jak ją więc położyć na spodniach?
     
  Czy powinno się rozpakować prezent przy osobie, która nam go wręczyła? Podobno odpakowanie przy obdarowującym może wprawić go w lekkie zakłopotanie.
     
Savoir vivre, dress code   Spotkałem się z określeniem "overdressed" i "underdressed". Jeżeli nie możemy z jakiś przyczyn dopasować stroju do okoliczności, to jak lepiej sie ubrać - zbyt elegancko czy na luzie?
     
Savoir vivre, kichanie    Czy przepraszać po kichnięciu? Czy tłumić kichnięcie, czy wystarczy zasłonić usta i nos?