Również często korzystam z pociągu i również, niestety, doświadczam podobnego zachowania współpasażerów. Bez względu na to, czy jesteśmy biznesmenami czy turystami, powinniśmy uszanować prawo innych do spokojnej podróży. Będąc w przedziale, należy przełączyć telefon na sygnał wibracyjny. Jeśli już musimy rozmawiać, spytajmy, czy nie będzie to przeszkadzało innym osobom. Może się jednak zdarzyć, że będziemy siedzieli przy oknie, a oczekiwany telefon zadzwoni w nocy, kiedy wszyscy znajdują się w pozycjach śpiących. Przechodzenie pomiędzy pasażerami może się wtedy okazać o wiele bardziej irytujące niż cicha konwersacja przez telefon. Najlepiej jednak, gdy jest taka możliwość, po prostu wyjść na korytarz i tam kontynuować rozmowę. Gdy telefon traci zasięg, nie krzyczmy do słuchawki, tylko poinformujmy rozmówcę, że jedziemy właśnie pociągiem i mamy problem z dobrym połączeniem. Spytajmy się, czy możemy oddzwonić później. Ostatecznie pozostaje komunikowanie się za pomocą SMS-ów, niemniej trzeba pamiętać, że w tym przypadku dźwięk powinien zostać również wyłączony. Sygnał przychodzącej wiadomości lub dostarczanego co chwilę potwierdzenia, nawet jeżeli jest najpiękniejszym utworem muzycznym, może być niezwykle irytujący. Znam dżentelmenów, którzy na czas podróży całkowicie wyłączają telefon komórkowy. To też jest metoda, chociaż nie każdy może sobie na nią pozwolić.

 

 

  

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński,dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

 

Rysunek: Jacek Gawłowski 

Zdjęcie: Albert Zawada

 

 

Zobacz też na Logo24

 

 

Koleżanka powiedziała mi, że moja broda (którą z dumą noszę od kilku lat) jest nieelegancka. Czy są jakieś kanony dotyczące brody?

     
Savoir vivre, przy stole   

Natykałem się na informację, że podczas jedzenia należy kłaść serwetkę na kolanach. Czy to, aby na pewno poprawne zachowanie? Przecież wycierając usta, brudzę serwetkę, jak ją więc położyć na spodniach?

     
Savoir vivre, dress code   

Spotkałem się z określeniem "overdressed" i "underdressed". Jeżeli nie możemy z jakiś przyczyn dopasować stroju do okoliczności, to jak lepiej sie ubrać - zbyt elegancko czy na luzie?