Ten przykład ma zastosowanie, kiedy otrzymujemy prezent od Azjaty. Związane jest to z przekonaniem, że w sytuacji, gdyby podarek okazał się mniej wartościowy niż inne, osoba wręczająca mogłaby poczuć się niekomfortowo. A kwestie honoru są w kulturze azjatyckiej niezwykle ważne. Jest i drugi aspekt tej zasady. Nie rozpakowujemy prezentu, aby nie okazać swojej zachłanności. Jeżeli jednak dotyczy to świąt Bożego Narodzenia, uważam, iż nierozpakowanie prezentu mogłoby być uznane za duży nietakt. Jednak pamiętajmy, iż stosujemy się do zwyczajów panujących w kraju, w którym przebywamy.

 

 

  

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński,dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

 

Rysunek: Jacek Gawłowski

  

 

Zobacz też na Logo24

 

Savoir vivre, telefon   Często podróżuję w sprawach służbowych pociągiem. Wraz ze mną jeżdżą inni biznesmeni. Strasznie mnie irytuje, gdy ktoś w przedziale odbiera telefon i rozmawia na "cały regulator". Jakie są zasady w tej kwestii?
     
 

Koleżanka powiedziała mi, że moja broda (którą z dumą noszę od kilku lat) jest nieelegancka. Czy są jakieś kanony dotyczące brody?

     
Savoir vivre, przy stole   

Natykałem się na informację, że podczas jedzenia należy kłaść serwetkę na kolanach. Czy to, aby na pewno poprawne zachowanie? Przecież wycierając usta, brudzę serwetkę, jak ją więc położyć na spodniach?

     
Savoir vivre, dress code   

Spotkałem się z określeniem "overdressed" i "underdressed". Jeżeli nie możemy z jakiś przyczyn dopasować stroju do okoliczności, to jak lepiej sie ubrać - zbyt elegancko czy na luzie?