Karta to najpraktyczniejszy klucz do pieniędzy - na dodatek możesz go przekazać żonie czy dziewczynie, bo wszystkie banki wydają karty dodatkowe. Drugim plusem jest bezpieczeństwo - w razie kradzieży kartę szybko zastrzegasz i wtedy złodziej może sobie nią co najwyżej zdrapywać zimą szron z szyb w samochodzie. Poza tym jeśli za granicą przeholowałeś z wydatkami, a masz kartę, to przesłanie ci dodatkowego zastrzyku pieniędzy jest dziecinnie proste. Tylko którą kartę i który bank wybrać? Nie oszukujmy się jednak - wyjazd za granicę z kartą płatniczą i tak przypomina loterię. Nigdy na sto procent nie przewidzisz, ile zapłacisz za zakupy, bo nie wiesz, po jakim kursie bank przeliczy płatność.

 

Jeśli nie lubisz stresujących niespodzianek finansowych, za granicą korzystaj z karty podłączonej do konta walutowego - wtedy bank księguje wszystkie transakcje bez przewalutowania na złotówki (każde przewalutowanie to twoja strata). Gdzie otwarcie konta walutowego jest najtańsze? Bez dwóch zdań - w mBanku, który nie każe sobie płacić ani za prowadzenie rachunków w euro i funtach brytyjskich, ani za wypłaty z bankomatów na całym świecie. Roczna opłata za kartę to 30 zł. Tyle samo musisz zapłacić za dodatkową kartę dla swojej dziewczyny. Alior Bank ma konta w euro, dolarach, funtach, frankach szwajcarskich i jenach - ich prowadzenie kosztuje 0, a karta Maestro do nich kosztuje 36 zł. Tyle samo trzeba zapłacić rocznie za kartę dodatkową. Za każdą wypłatę w bankomacie za granicą bank policzy sobie 5 zł. Drożej jest w Citi Handlowym, gdzie wprawdzie prowadzenie rachunku walutowego jest bezpłatne, ale tylko jako konta dodatkowego do CitiOne (które kosztuje 17,99 zł miesięcznie,

 

Ile rzeczywiście kosztują zakupy kartą?

 

transakcja

bezgotówkowa 

wypłata z 

 bankomatu

100 EUR

mBank

446 zł

446 zł

Polbank

450 zł

460 zł

Kredyt Bank

449 zł

471 zł

PKO BP

449 zł

462 zł

100 GBP

mBank

513 zł

513 zł

Polbank

508,70 zł

518,70 zł

Kredyt Bank

516 zł

531,50 zł

PKO BP

511 zł

526 zł

100 USD

mBank

340,70 zł

340 zł

Polbank

337 zł

347 zł

Kredyt Bank

343 zł

353 zł

PKO BP

335 zł

345 zł

Transakcje rozliczone w dniu 05.05.09

Źródło: Banki, obliczenia własne

jeśli średnio trzymasz na koncie mniej niż 15 tys. zł). Plusem Citi jest jednak wielka sieć bezpłatnych bankomatów, które ma w ponad 100 krajach. Ale nie każdy bank wyda ci kartę do konta walutowego: nie robi tego ani MultiBank, ani Millennium.

Nie masz czasu na bawienie się z otwieraniem konta walutowego? Pozostaje karta do zwykłego konta. To też może być dobre rozwiązanie, pod warunkiem że transakcje będą rozliczane w walucie kraju, do którego się wybierasz. Bo jeśli chcesz np. płacić w Stanach kartą rozliczaną w euro, to stracisz dwa razy na przewalutowaniu. Tak jest w MultiBanku: jeśli zrobisz zakupy za 100 dolarów, to Visa przeliczy ci je najpierw na euro (100 USD = 77 EUR), doliczając za fatygę 2 proc., a potem bank przewalutuje euro na złotówki. W efekcie zapłacisz około 15 zł więcej, niż gdybyś robił zakupy za gotówkę.

Reguła, że Visa rozlicza transakcje w dolarach, a MasterCard w euro, już nie obowiązuje, więc lepiej przed wyjazdem sprawdź, w jakiej walucie rozliczana jest twoja karta.

 

 

Przelewaj euro...

 

Ale co zrobić, jeśli utknąłeś np. we Francji - bez karty i bez pieniędzy? Co bardziej się opłaca - zwykły przelew bankowy czy przesłanie pieniędzy przez np. Western Union? Zachowaj spokój - w Europie banki coraz lepiej ze sobą współpracują. Jeśli masz w tamtejszym banku konto, reszta jest już banalnie prosta: dzięki systemowi SEPA pieniądze dotrą do ciebie w ciągu 2-3 dni, a przelew będzie kosztował nie więcej niż 5-8 zł. Na podobnych warunkach działają przelewy w drugą stronę: czyli na pieniądze wysłane z zagranicy przelewem SEPA też będziesz czekać krótko, a koszt jest niski. Problem w tym, że założenie konta za granicą wcale nie jest proste. W Irlandii, gdzie przecież ścieżki bankowe przetarły już dziesiątki tysięcy naszych rodaków, do założenia konta potrzeba wystawionych na twoje nazwisko rachunków potwierdzających miejsce zamieszkania. Z kolei we włoskim banku trzeba podać numer identyfikacji podatkowej. Zdecydowanie łatwiej otworzyć konto w Anglii - w wybranych oddziałach Lloyd's TSB i Barclays wszystkie formalności załatwisz po polsku, a w HSBC czy NatWest konto otworzysz jeszcze przed wyjazdem z Polski. Żeby mieć rachunek w NatWest, wystarczy przejść się do placówki PKO BP i wypełnić parę dokumentów. W NatWest trzeba miesięcznie płacić 2 funty za konto, ale za to przelewy do Polski są darmowe, o ile wysyłasz powyżej 100 funtów.

 

 

Transferuj w świat

 

Przy krótkich wyjazdach zakładanie konta właściwie nie wchodzi w grę. Korzystanie z przelewów bankowych nie opłaca się też, jeśli pieniądze mają trafić np. z Polski do USA - nie dość, że za taką operację trzeba słono zapłacić (zwykle banki liczą sobie procent od przesyłanej kwoty), to na pieniądze trzeba też dość długo czekać. Co więc robić? Zdecydowanie najszybszym rozwiązaniem są błyskawiczne przekazy pieniężne, w których specjalizują się m.in. Money Gram i WesternUnion. Pieniądze można odebrać już po kilkunastu minutach. Ten komfort jednak sporo kosztuje: wysłanie do Stanów 500 euro przez Money Gram (złotych nie przelicza) kosztuje prawie 100 zł. Jak to wygląda w drugą stronę? Sprawdźmy WesternUnion: za wysłanie z Nowego Jorku 500 dolarów do Polski trzeba zapłacić aż 43 dolary! Na szczęście jest wiele konkurencyjnych firm zajmujących się przesyłaniem pieniędzy - chociażby MoneyBookers czy PayPal działające w internecie w systemie P2P (person-to-person). Sam przelew jest bardzo tani - kosztuje 1 proc. wartości przesyłanej kwoty, ale nie więcej niż 0,5 euro. Trzeba też zapłacić za zasilenie konta MoneyBookers kartą płatniczą.

 

 

Dokąd można wysłać

Cały świat - placówki Money Gram

Cały świat - placówki Western Union

Wielka Brytania - kasy Sami Swoi w całym kraju, m.in. w polskich sklepach i restauracjach

Gdzie można odebrać w Polsce

Placówki Banku Pocztowego, Banku BGŻ, Banku PBS oraz Currency Exchange

Placówki Banku, Pekao SA oraz banki komercyjne, spółdzielcze, kantory

Placówki Banku BGŻ i Banku PBS konto w PLN, GBP, EURO

Ile to trwa

10 min

10-15 min

od 4-5 dni

Ile kosztuje przesłanie 500 EUR

26 EURO

45 USD

5 GBP

Ile kosztuje przesłanie 500 USD

18 EURO

40 USD

5 GBP

Ile kosztuje przesłanie 500 GBP

25 EURO

50 USD

14,5 GBP

Cennik z dnia 11.05.09

 

 

Uważaj na kursy

 

Nie daj się bankowi oskubać na wymianie walut. Kursy, po których banki sprzedają euro czy funty, są często nawet o 30 gr wyższe niż w kantorach. Jeśli chcesz mieć na koncie 500 euro, to bank może kazać ci zapłacić za nie nawet o 150 zł więcej, niż wydałbyś w kantorze. Często opłaci się więc wycieczka do kantoru - szczególnie jeśli masz wymienić większą kwotę. Z tej opcji trudno korzystać klientom mBanku, który nie ma tradycyjnych "okienek", a wpłatomaty nie przyjmują walut.

 

 

Tekst: Nina Hałabuz

 

Zdjęcia: Shutterstock, materiały promocyjne

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

 

Wakacje z komórką

 

Telefon, bez którego nie potrafimy się obyć w pracy i domu, za granicą może stać się pułapką wpędzającą w kłopoty finansowe. Czy wiesz, jak zminimalizować koszt dzwonienia? 

 

Internauta zawsze dzwoni sto razy  

 

Z telefonii internetowej korzysta już cały świat. Tu nie ma znaczenia, czy do kolegi z bloku dzwonisz z domu czy z kawiarenki w Hondurasie.

  

Męska inwestycja - sto procent akcji

 

Większości ludzi, którzy chcą rozsądnie zainwestować swoje pieniądze, specjaliści doradzają zróżnicowanie lokat. Część pieniędzy w banku, część w obligacjach, trochę w akcjach, resztę w nieruchomościach. Koneserom proponują dodatkowo inwestycje w markowe wina, biżuterię lub antyki.

 

Sprzed@waj w Internecie 

 

Otacza cię mnóstwo niechcianych rupieci? Nie wiesz co z nimi zrobić? W sukurs przychodzi internet, gdzie w prosty sposób można upłynnić niepotrzebny towar.