Savoir vivre, wino Moja żona jest koneserką wina i zna się na nim znacznie lepiej ode mnie. Czy - gdy kelner w restauracji napełnia kieliszek "testowy" - mogę zasugerować, by podał go kobiecie? I czy naprawdę można odmówić, jeśli wydaje mi się (lub żonie), że wino jest zepsute?
 
Savoir vivre, listy, korespondencja Często dostajemy do firmy listy, gdzie zwroty grzecznościowe: "Szanowny Panie", "Szanowny Panie Prezesie" oraz "Z poważaniem" czy "Z wyrazami szacunku" pisane są odręcznie. W jakich sytuacjach przygotowywać korespondencję w ten sposób, a w jakich wystarczy, że jest ona wydrukowana i odręcznie składa się jedynie podpis?
 
Savoir vivre, przy stole
Czy i kiedy mówimy: "smacznego"? Czy należy odpowiedzieć: "dziękuję", czy wystarczy skinięcie głową?
 
Savoir vivre, życzenia, imieniny

Czy składamy jeszcze życzenia na imieniny? Zwyczaj chyba się troszkę "rozpłynął"... I skąd mam właściwie wiedzieć, kiedy kolega Michał obchodzi imieniny?

 
Savoir vivre, powitanie, pożegnanie

Gdzie, kiedy i komu się kłaniamy? Przy witaniu i żegnaniu się, czy tylko podczas specjalnych okazji albo "specjalnym" osobom. Czy płeć, wiek i narodowość mają znaczenie?

 
Savoir vivre, w biurze, wizytówki

Kiedy wręczamy wizytówkę? Czy można podsunąć ją nowo poznanej osobie w trakcie krótkiej rozmowy, czy tylko po dłuższych spotkaniach biznesowych? Czy w sytuacjach prywatnych lepiej przedyktować numer telefonu komórkowego, czy wręczyć wizytówkę służbową?

 
Savoir vivre, przechodzenie na "ty"

Czy po imprezie, która troszkę wymknęła się spod kontroli, następnego dnia wracamy do form "pan/pani", czy ustalenia balangowe traktujemy jako zobowiązujące?

 
Savoir vivre, w biurze, telefon

Co mówić, jak podnoszę słuchawkę służbowego telefonu? Podawać nazwę firmy, stanowisko, imię i nazwisko? Może na odwrót? Czy jest jakaś różnica między odbieraniem telefonu stacjonarnego a komórkowego (oba służbowe)?

 
Savoir vivre, kwiaty

W której ręce trzymamy bukiet? Wręczamy parzystą, czy nieparzystą liczbę kwiatów? Czy najpierw następuje uścisk dłoni?

Jak to wygląda w Polsce, a jak zagranicą?

 
Savoir vivre, small talk

Mój znajomy podczas uroczystości typu urodziny lub imieniny uwielbia pytać współbiesiadników, gdzie pracują i ile zarabiają. Czy można wyciągać takie informacje od osób, które nie są dobrymi znajomymi?

 
Savoir vivre, na plaży

 

Czy istnieje coś takiego jak "plażowy" bon ton?

Odpowiednie stroje, zachowanie...

 
Savoir vivre, podawanie ręki

Wchodzę do pokoju, w którym jest wiele osób. Czy powinienem każdemu z obecnych podać rękę, czy wystarczy "zbiorowe" powitanie?

 
Savoir vivre, przy stole

Czy na przyjęciu "przy stole" wypada prosić o dokładkę?

 
Savoir vivre, dress code

Czy istnieją wytyczne odnośnie dobierania zegarka do stroju? Czy gdy noszę garnitur, mogę używać swojego ulubionego zegarka na bransolecie czy powinienem rozejrzeć się za jakimś dyskretniejszym, np. ze skórzanym paskiem? Zawsze ściągałem zegarek, kiedy ubierałem strój wieczorowy, jednak ostatnio zauważyłem, że James Bond nigdy nie rozstaje się z omegą...

 
Savoir vivre, powitanie

Jaka zasady obowiązuje w przypadku witania się z kobietami?

 
Savoir vivre, dress code - stroje kąpielowe Nad morzem spacerujemy i opalamy się w strojach kąpielowych. Ale czy na przykład także w restauracji nadmorskiej możemy paradować, przepraszam za dosłowność, w majtkach? Albo na molo czy na deptaku?
 
Savoir vivre, dress code Jest dość gorąco, czy mogę sobie pozwolić w pracy na koszulę z krótkim rękawem i krawat? Mam bardzo eleganckie krótkie spodnie, czy mogę je nosić?
 
Savoir vivre, randka

Czy po wieczornym spotkaniu z dziewczyną (kino, teatr, klub, kolacja) należy następnego dnia podziękować, wysyłając SMS, dzwoniąc bądź pisząc e-mail?

 
Savoir vivre, inne kultury

Wyjeżdżam na urlop z żoną do Arabii Saudyjskiej, czy muszę zabierać jakieś specjalne stroje?

 
Savoir vivre, dress code W jakich sytuacjach dozwolone jest zastępowanie krawatu fularem?
 
Savoir vivre, wstawanie na powitania 

W jakich sytuacjach należy przy powitaniu wstawać? W pracy - od biurka? Przy jedzeniu - od stołu? Czy inaczej zachowujemy się przy przyjaciołach, inaczej przy przełożonych, a jeszcze inaczej przy kobietach?

 
Savoir vivre, w biurze  

Proszę o poradę z zakresu savoir-vivre'u biznesowego. Czy na spotkaniu w firmie kawę najpierw podajemy gościom "zewnętrznym", czy wszystkim paniom?

 
Savoir vivre, goście

Jak jest ze zdejmowaniem butów podczas wizyt domowych? Czy gospodarzowi wypada prosić gości o zdjęcie obuwia? Czy gość może odmówić przyjęcia kapci?

 
Savoir vivre, w pracy   Pracuję w wielkiej firmie, gdzie zespoły menedżerskie usytuowane są w dużych pokojach (do 20 osób). Zdarza się, że w porze obiadowej ktoś zamówi intensywnie pachnący posiłek, którego woń jest irytująca i przeszkadza w pracy. Czy to jest zgodne z zasadami etykiety?
     
Savoir vivre, w pracy   Czy publicznie dziękujemy osobie zapraszającej podczas biznesowej  kolacji? Jeśli tak, to kiedy? Czy jeżeli jestem zaproszony, wypada mi zaproponować, że to ja zapłacę napiwek?
     
Savoir vivre, przy stole   Przeglądając materiały na temat zachowania się przy stole, także w waszej gazecie, natykałem się na informację, że podczas jedzenia należy kłaść serwetkę na kolanach. Czy to, aby na pewno poprawne zachowanie? Przecież wycierając usta, brudzę serwetkę, jak ją więc położyć na spodniach?
     
Savoir vivre, dress code   Spotkałem się z określeniem "overdressed" i "underdressed". Jeżeli nie możemy z jakiś przyczyn dopasować stroju do okoliczności, to jak lepiej sie ubrać - zbyt elegancko czy na luzie?
     
Savoir vivre, zaproszenia   Od niedawna pracuję w firmie, gdzie do moich obowiązków należy uczestniczenie w przyjęciach. Otrzymuję wiele zaproszeń. Na część odpowiadam, a na część, z braku czasu, nie. Czy tak można? I jeszcze jedno. Czasem pojawiają się na nich skróty - nie do końca je rozumiem. Co one oznaczają?
     
Savoir vivre, kichanie    Czy przepraszać po kichnięciu? Czy tłumić kichnięcie, czy wystarczy zasłonić usta i nos?
     
Savoir vivre, przy stole   Nie mam w domu odpowiednich sztućców do ryb. Czy do karpia mogę zaproponować gościom dwa widelce?  Co mam zrobić z ością, gdy przez przypadek poczuję ją w ustach? Jak dyskretnie wyjąć i gdzie odłożyć?
     
Savoir vivre, przy stole   Czy w chińskiej restauracji trzeba jeść pałeczkami? A czy w indyjskiej można rękami? Itd. 
     
Savoir vivre, prezenty   Czy powinno się rozpakować prezent przy osobie, która nam go wręczyła? Podobno odpakowanie przy obdarowującym może wprawić go w lekkie zakłopotanie.  
     
Savoir vivre, teściowie   Dziewczyna chce mnie zapoznać ze swoimi rodzicami w oficjalny sposób (obiad u niej). Proszę o podpowiedź, jak się zachować w takiej sytuacji, np. czy całować mamę dziewczyny w rękę i czy prezenty dla rodziców są konieczne?  
     
Savoir vivre, życzenia   Słyszałem, że wysyłanie SMS-ów z życzeniami zaczerpniętymi z serwisów internetowych jest pozbawione dobrego smaku? Przecież wiele z nich jest napisanych bardzo ciekawym językiem.
     
Savoir vivre, broda    Koleżanka powiedziała mi, że moja broda (którą z dumą noszę od kilku lat) jest nieelegancka. Czy są jakieś kanony dotyczące brody?
     
Savoir vivre, kichanie    Czy jeśli ktoś kichnie w towarzystwie, mówimy mu "na zdrowie", czy lepiej udać, że nic nie zauważyliśmy? 
 
Savoir vivre, kichanie
Jeżeli w mojej obecności kichnie kobieta, czy powinienem zaproponować jej papierową chusteczkę, czy ładną, ale wielorazowego użytku. Taką noszoną w kieszonce marynarki?
     
Savoir vivre, telefon    Często podróżuję w sprawach służbowych pociągiem. Wraz ze mną jeżdżą inni biznesmeni. Strasznie mnie irytuje, gdy ktoś w przedziale odbiera telefon i rozmawia na "cały regulator". Jakie są zasady w tej kwestii?  
     
Savoir vivre, przepuszczanie w drzwiach   Jak to jest z przepuszczaniem kobiet w drzwiach? Puszczam koleżanki przodem, ale usłyszałem, że nie zawsze tak trzeba. Więc kiedy?
     
Savoir vivre, kwiaty  
Spotykam się z dziewczyną, np. przed seansem filmowym już pod kinem, i chciałbym jej dać kwiaty, ale kiedy? Jeśli przed filmem, to ona nie będzie miała ich gdzie odłożyć. A dać kwiaty po - to też chyba błąd?
     
Savoir vivre, goście  

Lubię domowe spotkania z przyjaciółmi, ale ostatnio urodził mi się syn i mamy z żoną obowiązki rodzicielskie. Niektórzy jednak nie rozumieją, że powinni skracać swoje wizyty. Jak dać subtelnie do zrozumienia, iż przyszedł czas na pożegnanie się?

     
Savoir vivre, dress code  
Niedawno dostałem od mojej dziewczyny zaproszenie do opery. Nigdy wcześniej nie byłem w takim miejscu i nie bardzo wiem, jak mam się ubrać, a nie chciałbym się ośmieszyć. Czy mógłby Pan także napisać o stroju do filharmonii, teatru, galerii itp.
     
Savoir vivre, listy  

Co piszemy ręcznie w liście  komputerowym i drukowanym? "Szanowny Panie", "z wyrazami szacunku", własne imię i nazwisko w podpisie?

     
Savoir vivre, napiwki   Czy jeżeli korzystamy z kawiarni, baru lub zakładu fryzjerskiego, ale jesteśmy obsługiwani osobiście przez właściciela - i o tym wiemy - to dajemy również napiwek? Czy dajemy napiwek koledze, który jest np. barmanem?
     
Savoir vivre, ślub  
Wkrótce będę na ślubie występował w roli świadka i tzw. pierwszego. Co należy do moich obowiązków? Nie chciałbym czegoś zaniedbać. 

  

Savoir vivre, dress code, wigilia Teść konserwatywnie podchodzi do kwestii ubioru, a Wigilię spędzamy u rodziców żony. Czy ja też powinienem ubrać się odświętnie? Przyznam, że nie lubię garniturów. 

  

Savoir vivre, życzenia,święta Czy mogę wysłać klientom życzenia świąteczne e-mailem? Czy to wypada? Mam dużą bazę klientów, a pisanie do każdego z osobna zajmie mi prawie cały dzień! 

  

Savoir vivre, przy stole Organizuję z żoną w tym roku domowe przyjęcie wigilijne. Będą rodzice mojej żony i jej dwójka młodszego rodzeństwa. Jak powinniśmy usadzić naszych gości by każdy czuł się doceniony?
 
Savoir vivre, small talk

Udaję się na przyjęcie i chciałbym poznać kilka osób. Sztuka konwersacji z pewnością to ułatwi. Na czym polegają zasady "small talk"?

 
Savoir vivre, e-mail Czy muszę potwierdzać otrzymanie e-maila.  Kiedy można ustawiać taką funkcję? 
 
Savoir vivre, przy stole - sól i pieprz
Jak podać pieprz na stół? Czy zmielony, w pieprzniczce, czy lepiej w młynku? Pieprzniczki wyglądają bardziej elegancko, ale przecież świeżo zmielony pieprz jest lepszy!
 
Savoir vivre, przy stole - ślimaki i żabie udka
W jaki sposób kulturalnie jeść żabie udka i ślimaki? Czy podaje się do nich jakieś specjalne sztućce, jeśli tak, to jakie i jak się nimi posługiwać?
 
Savoir vivre, przejście na ty

Kto pierwszy proponuje przejście na ty? Osoba starsza? Przełożony? Jeśli ktoś zwraca się do mnie po imieniu, czy odpowiadam per pan/pani, czy mogę od razu zmienić formę? A może lepiej poczekać, aż ten ktoś zaproponuje przejście na ty (co przecież nie zawsze się zdarza)?

 
Savoir vivre, w biurze

Czy szefowej firmy, z którą współpracuję od roku, wypada przesłać bukiet z okazji imienin "pocztą kwiatową"?

 
Savoir vivre, przy stole

Czy na oficjalnych obiadach wypada w konkretnych sytuacjach jeść rękami? Czy są dania, do których można używać palców?

 
Savoir vivre, w samolocie
Czy są jakieś uniwersalne zasady zachowania w samolotach, by uniknąć takiego incydentu, w jakim uczestniczył ostatnio Jan Maria Rokita?
 
Savoir vivre, przy stole - serwis w stylu francuskim

Mój przełożony zaprosił mnie na obiad z serwisem w stylu francuskim. Poproszę o wytłumaczenie.

               

  

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety

 

Rysunek: Jacek Gawłowski

Zdjęcie: Albert Zawada