Mają wyjątkowo silny temperament i jeszcze mocniejsze szczęki. W Polsce znajdują się na liście psów pod specjalnym nadzorem.

Drobna osoba o łagodnym charakterze, niedoświadczona w hodowli, stanowi potencjalną ofiarę bojowego pit bulla czy kaukaza. Warto pamiętać, by nie drażnić się z takim zwierzęciem ani go nie podjudzać. Ono nie zna się na żartach. Dopiero na grupowym szkoleniu pozna zasady współżycia z innymi czworonogami i zachowania się w trudnych sytuacjach. Zdarza się, że psy z tej grupy atakują słabsze jednostki. Zdenerwować je może nawet płacz. Wysokie tony drażnią wrażliwe uszy psa. Wykorzystywanie czworonoga jako niańki to duży błąd.

Ważne jest, by nie nabywać takiego psa bez metryki. - To "inwestycja na lata" i warunek bezpieczeństwa. Warto obejrzeć rodziców szczeniaka, by poznać ich charaktery. Te się zawsze dziedziczy. Rottweilery kupione na bazarze są jak odbezpieczony granat - ostrzega Monika Oniśko, sekretarz Zarządu Związku Kynologicznego w Polsce, oddział w Warszawie.

Metryka nie jest jedynym papierkiem, jaki będzie nam potrzebny do posiadania psa z listy. W rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych czytamy, że konieczne jest zdobycie zezwolenia odpowiedniego organu gminy, wydane po złożeniu wniosku wraz z rodowodem psa. W praktyce przepis jest martwy (patrz zestawienie na natępnej stronie) - powszechnie wiadomo, że papierów nikt nie kontroluje. Nie ma też się co obawiać "życzliwego" sąsiada - mało kto się  na tyle zna na psach i psim prawie. Zresztą zwierzaka można "zdegradować" do mieszańca. I po kłopocie.

Problemy zaczną się dopiero wtedy, gdy groźny pupilek pogryzie innego psa lub - co gorsza - człowieka. Trzeba się liczyć z grzywną, a nawet aresztem. Za takie wykroczenie sąd zwykle orzeka przepadek zwierzęcia. Rejestry wskazują, że najbardziej niebezpieczne

są nie mastafy, a półdzikie kundle ze wsi.

- Agresja jest jednak cechą osobniczą. Na cenzurowanym mogły znaleźć się równie dobrze inne rasy. Karny pies wie, że ma być posłuszny przywódcy. Konsekwentnie wychowywany, nie będzie stanowił zagrożenia - wyjaśnia Oniśko.

Sprawiedliwy czy nie, oficjalny podział najlepszych przyjaciół człowieka na groźnych i niegroźnych jest faktem. Poznajmy biografię dumnych członków sławnej jedenastki.

 

 

 

Moskiewski pies stróżujący

 

Cena szczenięcia: 1000-2500 zł

Wysokość w kłębie (suki/psy): 60-68/64-70 cm

Waga (suki/psy): 45-64/50-68 kg

Włos: długi i gęsty, na głowie i w przedniej części kończyn krótszy; włos ozdobny silniej rozwinięty u samców (szyja, tylna strona kończyn)

Umaszczenie: białe z plamami rudymi, rudo-czarnymi, sobolowymi, pożądane ciemne "okulary", czerń na uszach, ciemniejsze umaszczenie plam na głowie

 

Rasa powstała w latach 50. w ośrodku hodowlanym w Moskwie w wyniku skrzyżowania bernardyna i owczarka kaukaskiego. Pies grubej kości, z dużą głową, szerokim ciałem i nieco wydłużonym korpusem. Muskularny, masywy, aktywny i ruchliwy. Posłuszny, pewny siebie, zrównoważony i inteligentny. Nie toleruje obcych i może być agresywny w stosunku do nieznanych psów. Samodzielny i kontaktowy w stosunku do zwierząt i ludzi, z którymi się styka regularnie. Całkowicie oddany panu i rodzinie. Szybko się uczy. Rasa niezatwierdzona przez FCI.

 

Tosa

 

Cena szczenięcia: 1600-5000 zł

Wysokość w kłębie: 55/60 cm

Waga: 50-75/60-90 kg

Włos: krótki, twardy i gęsty

Umaszczenie: czerwone, płowe, apricot, czarne, pręgowane, dopuszczalne białe znaczenia na piersi

 

Japoński molos, stworzony w XIV wieku w oparciu m.in. o rasę shikoku, przeznaczony do uczestnictwa w walkach psów. Duże zwierzę o majestatycznym usposobieniu i mocnej budowie. Klatka piersiowa szeroka i głęboka, szyja muskularna z podgardlem. Wiszące uszy, graniasta kufa i gruby u nasady, swobodnie opadający ogon. Charakterem przypomina samuraja: bezwzględne posłuszeństwo i oddanie panu. Dobrze żyje z innymi czworonogami w rodzinie. Opanowany, spokojny, zrównoważony, szlachetny i dumny. Skłonny do poświęceń. Może być psem obronnym lub stróżującym. W USA wykorzystywany jest do dogoterapii z dziećmi. Uwielbia zabawy z nimi - jest delikatny i nie zapomina o swojej sile.

 

 

Dog argentyński

 

Cena szczenięcia: 1000-4000 zł

Wysokość w kłębie: 60-65/62-68 cm

Waga: 40-45/45-50 kg

Włos: jednolity, krótki, prosty

Umaszczenie: białe, dopuszczalna czarna albo ciemna plama wokół oka, jeśli nie pokrywa więcej niż 10 proc. powierzchni głowy

 

Pochodzi z prowincji Kordoba w Argentynie. Przeznaczony do polowań na grubą zwierzynę. To typowy molos, proporcjonalny (kufa i czaszka równej długości, wysokość w kłębie równa wysokości w zadzie, długość ciała o 10 proc. większa niż wysokość w kłębie), zbudowany jak atleta. Jego wygląd jest pełen harmonii i siły, a ciało plastycznie umięśnione, pokryte elastyczną, przylegającą skórą. Ma spokojne, ale sprężyste ruchy, zdradzające inteligencję i zdolność do szybkiej reakcji.

Pogodny, otwarty, wrażliwy, przyjacielski, niezbyt hałaśliwy, świadomy swojej siły. W roli psa myśliwskiego jest bystry, odważny i waleczny. Nie toleruje osobników tej samej płci na swoim terytorium (zwłaszcza samiec).

 

 

 

Akbasz

 

Cena szczenięcia: 2000-3500 zł

Wysokość w kłębie: 71 - 81/75 - 85cm

Waga: 40-57/42-60 kg

Włos: średnio- lud długowłosy, prosty lub lekko falujący, gęsty

Umaszczenie: białe, niekiedy z kremowym nalotem

 

Turecki pies pasterski, którego zadaniem jest obrona stada przed drapieżnikami. Ta jedna z najstarszych ras pojawiła się już 3 tys. lat temu. Nazwa pochodzi od zbitki słów "aka" (biały) i "basa" (głowa). Pies potężny, z wysokimi nogami, o szlachetnej postawie i białej szacie. Dobrze umięśniony, szczupły, z głęboką klatką piersiową. Spora, lekko spłaszczona czaszka z uszami w kształcie litery "V", długi ogon i subtelne brązowe oczy. Potrzebuje obecności człowieka lub innych zwierząt. Dumny lider stada, z rozwiniętym instynktem terytorialnym. Posłuszny silnemu opiekunowi, jednak próbuje dominować. Wymaga konsekwentnego wychowywania. Ma dobry kontakt z dziećmi, lecz lepiej nie zostawiać go z nimi samego. W stosunku do innych zwierząt bywa agresywny. Rasa niezatwierdzona przez FCI.

 

 

 

Owczarek anatolijski

Cena szczenięcia: 2000-3500 zł

Wysokość w kłębie: 71 - 79/74 - 81cm

Waga: 40-55/ 50-65 kg

Włos: dość krótki i gęsty, równie gęsty podszerstek

Umaszczenie: wszystkie kolory, najbardziej pożądane są odcienie od kremowego do płowego, z maską i uszami w kolorze czarnym

 

Znany też jako anatolian karabash, czyli karabasz. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej czarnej masce na głowie ("kara bas" w języku tureckim oznacza "czarną głowę"). Powstał ze skrzyżowania tureckich psów pasterskich: akbasza i sivas-kangala. Był obrońcą stad oraz pasterzy. Jest więc klasycznym "ochroniarzem", któremu nie straszne ani gorące i suche lata płaskowyżu anatolijskiego, ani tamtejsze bardzo chłodne zimy. Obecnie pomaga ranczerom z Namibii w strzeżeniu owiec i bydła przed gepardami. Potężny (duża głowa, szeroka kufa), umięśniony, jest niezwykle wytrzymały i szybki (ponad 50 km/h), dzięki czemu może być także psem myśliwskim.

Wierny, niezależny, inteligentny. Spokojny, lecz śmiały. Czujny i zaborczy. Ma silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Dumny i pewny siebie, ale łatwo poddaje się szkoleniu. Bardzo związany z rodziną, w której przebywa, podejrzliwy i nieufny, gdy spotyka obcych. Cierpliwy i opiekuńczy w stosunku do dzieci, choć nie można zostawiać go z najmłodszymi sam na sam. Akceptuje zwierzęta, które zna od szczenięcia, z wyjątkiem dominujących psów, szczególnie tej samej płci. Bywa hałaśliwy w nocy. Uwielbia kopać, dlatego jego ogrodzenie musi być szczelne. Rasa niezatwierdzona przez FCI.

 

 

 

Dog kanaryjski

 

Cena szczenięcia: 1500-2500 zł

Wysokość w kłębie: 55 - 61/60 - 65cm

Waga: 40-50/45-57 kg

Włos: krótki i dość szorstki, bez podszerstka

Umaszczenie: od ciemnego do blond, pręgowane, czarna maska, dopuszczalne białe znaczenia

 

Pojawił się w XVI wieku na Wyspach Kanaryjskich ze skrzyżowania miejscowej rasy bardino majero z buldogiem i mastifem. Ze względu na wrodzoną nieustępliwość i wytrwałość używano go do walk. Pilnował również domostwa i farmy, zaganiał bydło, przepędzał psy. Obecnie jest używany jako zwierzę obronne i towarzyszące. Potężny, muskularny, o grubej kości, imponująco zwinny i szybki. Ma szeroką klatkę piersiową, dużą, kwadratową głowę, potężną kufę i dobrze rozwinięte szczęki. Uszy są zazwyczaj cięte. Niezwykle odważny, choć spokojny i cichy. Szczeka tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nieufny w stosunku do obcych, wobec których potrafi być agresywny. Wierny, delikatny w stosunku do dzieci. Bywa trudny w wychowaniu - jest uparty i lubi dominować.

Międzynarodowa  Federacja Kynologiczna

 

 

Fédération Cynologique Internationale (FCI) to jednostka nadzorująca główne organizacje kynologiczne na świecie, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych Ameryki i Wielkiej Brytanii (te kraje mają własne instytucje: AKC - American Kennel Club, i KC- Kennel Club). FCI zrzesza 80 członków i tzw. partnerów kontraktowych. Federacja opracowuje wzorce i kody ras, czyli szczegółowe opisy cech ras psów, przypisując im numer, pod którym występują w rejestrach. Te "niezatwierdzone przez FCI" nie mają wzorców wytyczonych przez organizację.

FCI patronuje międzynarodowym wystawom psów rasowych w krajach członkowskich.

 

 

Amerykański pit bull

 

Cena szczenięcia: 1000-2000 zł

Wysokość w kłębie: 38-52/40-56 cm

Waga: 16-25 kg

Włos: krótki, ściśle przylegający, twardy, błyszczący

Umaszczenie: jednolite lub łaciate

 

Pierwowzorem rasy był w początkach XIX wieku wojowniczy staffordshire bull terrier. Gdy sprowadzono go do USA, hodowcy zwiększyli masę zwierzęcia i uczynili je wyższym. Tak narodził się american pit bull terrier, w skrócie APBT lub pit bull. To król krwawych walk psów - dzięki nieustępliwości, zwinności i sile. Był używany przez farmerów do ochrony dobytku i polowania. Dziś jest psem obronno-towarzyszącym.

Umięśniony, proporcjonalnie zbudowany, na niskich nogach, z szeroką, potężną głową oraz szczękami, którymi łamie najgrubsze kości. Elegancki i zwinny.

Ma naturalny instynkt walki z innymi psami. Jego odwaga i zaciętość nie mają sobie równych. Niewychowany, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla innych czworonogów. Dzięki wysokiemu progowi odporności na ból delikatny przy zabawie z dziećmi. Nie szczeka zbyt często. Rasa niezatwierdzona przez FCI.

 

 

 

Buldog amerykański

 

Cena szczenięcia: 2000-3000 zł

Wysokość w kłębie: 52 - 65/58 - 71cm

Waga: 32-59/41-68 kg

Włos: krótki, twardy, gładko przylegający do ciała

Umaszczenie: białe, pstrokate lub łaciate

 

W Anglii służył do przepędzania bydła i ochrony dobytku właścicieli. Silny i odważny, uczestniczył w walkach z bykami. Sprowadzony do południowych stanów USA, był używany do pracy na farmie. Pod koniec II wojny światowej rasę uratowało dwóch entuzjastów: John D. Johnson i Alan Scott. Każdy z nich stworzył inny typ buldoga. Odmiana Scott (zwana typem "performance" albo "standard") jest lżejsza i bardziej zwinna niż buldog typu Johnson ("bully" bądź "classic") - masywny, o silnych szczękach i szerokiej klatce piersiowej.

Pies użytkowy, do pracy na farmie, obronny, a także do polowania na niedźwiedzie i dziki. Rodzinny, przyjazny wobec innych zwierząt domowych oraz dzieci, zaatakuje każdego, kto stanowi źródło zagrożenia dla właścicieli. Uparty, dominujący, szef w każdej sytuacji. Rasa niezatwierdzona przez FCI.

 

 

 

 

Rottweiler

 

Cena szczenięcia: 1000-1500 zł

Wysokość w kłębie: 56 - 63/61-68cm

Waga: 42/50 kg

Włos: twardy, średniej długości, dłuższy na kończynach, z gęstym podszerstkiem

Umaszczenie: czarne, z ciemnorudobrązowymi znaczeniami na policzkach, kufie, spodzie szyi, klatce piersiowej, nogach, a także nad oczami i poniżej nasady ogona

 

Jedna z najstarszych ras. Jej pochodzenie sięga czasów rzymskich, kiedy rottweiler trzymany był jako pies stróżujący i zaganiający bydło w Germanii.

Ciągnął też ciężkie zaprzęgi z żywnością i amunicją. Przemieszczając się z legionami przez Alpy, krzyżował się z miejscowymi psami. Od starego niemieckiego miasta Rottweil został nazwany rottweilerskim psem rzeźnickim - hodowali go rzeźnicy. W 1910 r. został oficjalnie uznany za psa policyjnego. Dziś jest psem obronnym i stróżującym.

 

Umięśniony, mocny, o niezbyt długich nogach.

Proporcjonalny (sylwetka nieco wydłużona), zręczny w ruchach. Duża głowa, silnie zbudowana szyja i szeroka klatka piersiowa.

Zwierzę o przyjaznym, spokojnym usposobieniu, kochające dzieci, przywiązane do właścicieli. Posłuszne i zrównoważone. Pewne siebie, odważne i dominujące - stale należy mu przypominać, kto jest szefem.

 

 

Pies z Majorki

 

Cena szczenięcia: 2000-3000 zł

Wysokość w kłębie: 52 - 55/55 - 58cm

Waga: 30-34/35-38 kg

Włos: krótki, gęsty, z równie gęstym podszerstkiem

Umaszczenie: pręgowane, płowe, żółte, czasem czarne, dopuszczalny biały kolor, jeśli nie przekracza 30 proc. powierzchni ciała

 

Zadomowił się na Majorce w XIII wieku. U boku człowieka poskramiał agresywne byki, pilnował bydła i stróżował w gospodarstwach. Jest psem średniej wielkości, o szerokiej klatce piersiowej i wielkiej głowie. Ma potężne kości. Zróżnicowanie płci uwidacznia się w wielkości czaszki - jej obwód jest zdecydowanie większy u psów niż u suk (większy od wysokości w kłębie).

Liczba Psów zarejestrowanych w Polsce

 

Rottweiler: 987

Owczarek kaukaski: 506

Dog kanaryjski: 308

Tosa: 194

Pies z Majorki: 164

Dog argentyński: 49

Owczarek antolijski: 16

Buldog amerykański: 1

Akbasz, amerykański pit bull, moskiewski pies stróżujący: 0

Sprawdza się w razie zagrożenia, a także jako pies rodzinny - jest bardzo uważny i delikatny w kontakcie z dziećmi, które, jako istoty słabsze i stojące niżej w hierarchii stada, otacza szczególną opieką.

Lubi ruch, ale w domu zachowuje się spokojnie.

Nie jest hałaśliwy, szczeka tylko wtedy, gdy właścicieli nie ma w domu. Dobrze znosi znaczne wahania temperatur.

 

 

 

Owczarek kaukaski

 

Cena szczenięcia: 800-2000 zł

Wysokość w kłębie: 58 - 68/64 - 74cm

Waga: 45-62/55-70g

Włos: prosty, dwuwarstwowy, z gęstym podszerstkiem, na głowie i przednich stronach łap krótki, przylegający do ciała; owczarek długowłosy ma grzywę na szyi, a na tylnych nogach pióra i portki, krótkowłosy - bez grzywy, piór i portek

Umaszczenie: pasiaste - w rudawoszarawych odcieniach, słomkowe, nakrapiane bądź łaciate

 

Wywodzi się od tybetańskiego mastifa, rasy powstałej przed 2 tys. lat. Z czasem wyodrębniły się dwa typy użytkowe: bojowe molosy oraz wiejskie psy pasterskie. Żyły na terenach od gór Anatolii po równiny Kazachstanu i Turkmenistanu. Były używane do obrony owiec przed drapieżnikami i złodziejami. Podczas wojny krymskiej służyły w armii carskiej.

Pies duży, muskularny, z masywną i szeroką głową. Szyja silna i krótka, szeroka, głęboka i nieco zaokrąglona klatka piersiowa, muskularny kłąb.

Występują dwa główne typy owczarka kaukaskiego: górski (niższy i cięższy) oraz stepowy (lżejszy, długonogi i często krótkowłosy). W Europie żyje ten pierwszy. Wytrzymały, łatwo przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych.

Nieufny w stosunku do obcych - doskonały stróż i obrońca. Zdecydowany w działaniu, uparty, bardzo inteligentny. Rasa tylko dla ludzi z mocnym charakterem. Rozwinięty instynkt obrony - na swoim terenie zaatakuje bez ostrzeżenia każdego obcego. Ma doskonały słuch. Nie poleca się zostawiać go z dziećmi, szczególnie małymi.

 

 

Tekst: Dorota Szadkowska

Zdjęcia: FPM/GETTY IMAGES, Shutterstock (montaż)

 

Czytaj w Znam.to: Pies - najlepszy przyjaciel człowieka

Czytaj też na Logo24:

 

Ten problem dobrze znają posiadacze zwierzaków ras mających aportowanie we krwi.
Elektroniczny tłumacz psiej mowy jest dziełem japońskiej firmy Tomy.

Aport!

Gadżet dla ludzi, którzy zazdroszczą właścicielom wodołazów i labradorów pływackich umiejętności ich psów.

Kolejny po pralce elektrogadżet dla psów. A raczej dla właścicieli psów (i kotów). Oto szczotka wysokiego napięcia.
Zestaw dla Pawłowa
I jak tu nie wierzyć, że internet zmienia nasze życie, skoro może poprawić nawet los naszych zwierzaków.
Dla ludzi znudzonych własnym życiem. Dzięki cyfrowemu aparatowi zainstalowanemu na psiej lub kociej obroży zaznasz emocji, których doświadczają twój Burek i Mruczuś.