Noszenie zarostu jest modne?

 

Niewątpliwie. Moda na kilkudniowy zarost zaczęła się od George'a Michaela i trwa na dobre. Dzięki niej Polacy trochę odeszli od mało atrakcyjnych wąsów, po których byliśmy rozpoznawani na świecie. I dobrze. Dziś nosi się tzw. dwudniowy zarost, dodający męskości. Jestem fanem zarostu. Noszę go, odkąd pojawił się na mojej twarzy.

 

 

Czy wystylizowany zarost pasuje do każdego?

 

Nie. Blondyni i rudzi powinni zrezygnować z zarostu. W obu przypadkach nawet wypielęgnowana broda nie doda męskości. Najlepiej wyglądają z zarostem bruneci.

Dobrze prezentują się też ciemnowłosi i szpakowaci faceci z naturalnym, spójnym kolorystycznie owłosieniem (patrz Clooney). Prawda jest też taka, że zarost dodaje lat, więc niektórzy mogą się czuć z nim trochę staro. Ale dużo zależy od typu urody i sposobu noszenia się na co dzień.

 

Czy każdy zarost jest podatny na modelowanie?

 

Niestety nie. Gęste owłosienie - marzenie wielu facetów - wcale nie daje się łatwo ujarzmić. Regularnych kształtów

 

Leszek Czajka

nie chcą nabrać również rachityczne włosy rosnące na twarzy kępkami. Najłatwiej modelować równomiernie rosnący zarost.

 

 

Dla kogo są odpowiednie wąsy?

 

Jak już wspomniałem, wąsy są d?modé. Zwłaszcza długie i podkręcone, tzw. sarmackie. Jeśli już ktoś upiera się przy nich, niech będą krótkie, lekko zarysowane i połączone z małą bródką. Optymalny zarost do takiej stylizacji powinien mieć około 7-14 dni. Noszenie wąsów na pewno ma sens przy defektach urody (można nimi zamaskować np. zajęczą wargę czy zbyt szeroką przestrzeń między nosem a górną wargą).

 

 

Stylizacja zarostu

Co? jak? czym? I dlaczego?

 

Badania przeprowadzone przez psychologów na Uniwersytecie Northumbria w Newcastle w Wielkiej Brytanii w 2008 roku dowodzą, że trzydniowy zarost jest bodźcem, który bardzo silnie działa na kobiety. Mężczyzna z lekkim zarostem kojarzy się z bezpieczeństwem, dojrzałością i męską siłą fizyczną.

I takich właśnie najchętniej wybierają kobiety na swoich łóżkowych i życiowych partnerów. Zastanów się więc, czy codzienne golenie to dobry pomysł? Jeśli zdecydujesz się na zarost, musisz mieć sprzęt, który umożliwi ci utrzymanie go w nienagannej formie. 

 

A co z bakami?

 

Baczki są supermodne! Właściwie każdy ich rodzaj: klasyczne, dłuższe - sięgające do szczęki, krótkie - kończące się tuż za uchem, i te w szpic. Gdy twarz jest szczupła, pociągła, baki powinny być krótsze, bo w przeciwnym wypadku, rysy będą znacznie wyostrzone. Odwrotnie przy twarzy okrągłej - baki muszą być jak najdłuższe, z ładnie zarysowanym konturem. Twarz owalna najlepiej wygląda z baczkami o średniej długości.

 

 

Czy jest strzyżenie specjalnie pasujące do określonego kształtu twarzy?

 

Owszem. Długością i kształtem zarostu można modelować twarz: zatuszować nieregularne rysy, wyszczuplić, poszerzyć. Twarz bardzo szczupła

wygląda z zarostem na chorobliwie wychudzoną. Za to w przypadku pucołowatej efekt jest znakomity. Okrągłe policzki i wydatny podbródek giną pod zarostem.

Ogólna zasada jest taka: to, co chcemy zgubić, pokryjmy zarostem. I odwrotnie. Ciemny kolor optycznie zmniejsza, a jasny uwydatnia. Zresztą wszystko zależy od indywidualnych cech budowy twarzy. Dlatego pierwszą stylizację zarostu warto powierzyć dobremu fryzjerowi. Fachowiec zaznaczy kontury, a potem zostaje już tylko domowa kontynuacja.

 

 

Jak pielęgnować zarost?

 

W zależności od rodzaju i gęstości włosy należy przycinać co 3-5 dni.

Zasada jest taka: im gęstsze włosy, tym krócej je przycinamy.

Do optymalnego efektu trzeba dojść drogą prób i błędów. Ryzyko jest żadne - włosy odrastają szybko i nawet o fatalnym cięciu będzie można szybko zapomnieć. Posiadanie zarostu zwalnia z obowiązku codziennego golenia, ale jest bardzo zobowiązujące. Zarost musi być wypielęgnowany. Tylko wtedy jest efektowny i męski.

 

Wielofunkcyjny zestaw do stylizacji zarostu

  

PHILIPS QG3190 9 w 1

 

Cena: 269 zł

Ostrza: ze stali nierdzewnej;komplet dziewięciu nasadek, zasilanie akumulatorowe (35 minut golenia, 10 godzin ładowania), wodoodporna obudowa.

 

 

   

Rozmawiała: Dorota Szadkowska

Zdjęcia:  archiwum prywatne, materiały prasowe (montaż)

 

 

Czytaj też na Logo24:

 

 

Broda? Brodzie nierówna. Baczki? Niedoceniane. Wąsy? Byle nie solo... No to co modny facet ma dziś nosić na twarzy? I jak wykorzystać zarost, by dodać sobie urody?

 

Koleżanka powiedziała mi, że moja broda (którą z dumą noszę od kilku lat) jest nieelegancka. Czy są jakieś kanony dotyczące brody?

Czego mężczyźni nie lubią w goleniu? Tego, że w ogóle jest... Na to nie mamy rady, ale przygotowaliśmy materiał pełen praktycznych porad, dzięki którym męczący zabieg może się stać nawet przyjemny.
Żel na Twarz
Różnią się tym od tradycyjnego mydła, że usuwają kurz, łój i pot, nie naruszając ochronnej bariery skóry (mają przyjazny dla niej odczyn pH). Warto spróbować.