Czy każdy może sobie wybielić zęby?

 

Tak, jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań i zęby nie są przykryte kompozytem lub ceramiką. Jednak na początku naszej rozmowy warto zaznaczyć, że podatność zębów na wybielanie to sprawa bardzo indywidualna. Są osoby, u których nawet profesjonalny zabieg nie da pożądanych rezultatów, a są takie, u których świetny efekt widać po kuracji domowej.

 

 

Jakie są metody wybielania?

 

Zacznijmy od tych najbardziej profesjonalnych, wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Wszystkie skuteczne metody wybielania zębów polegają na stosowaniu preparatu z nadtlenkiem wodoru (lub nadtlenkiem karbamidu, który po rozpadzie daje nadtlenek wodoru i mocznik). Nadtlenek wodoru, występujący w specjalnych żelach, po zaaplikowaniu na zęby penetruje je i - mówiąc w skrócie - likwiduje bądź redukuje przebarwienia - te powierzchniowe, występujące w szkliwie, i te w zębinie. Wybielanie w gabinecie dentystycznym polega na zastosowaniu żelu z bardzo wysoką zawartością nadtlenku wodoru - nawet 38 proc. Wymaga to specjalnego zabezpieczenia dziąseł, warg i szyjek zębów. Zabieg trwa około 50-90 minut, w tym czasie dentysta kilkakrotnie aplikuje żel. Niekiedy stosuje się też specjalne lampy, które kieruje się na środek wybielający. Producenci lamp zapewniają, że ich użycie aktywuje żel wybielający, by działał lepiej i szybciej. Prawda jest taka, że jedyną metodą aktywacji nadtlenku wodoru jest ciepło - nie wiązka światła. Oczywiście, fala świetlna odpowiedniej długości może powodować miejscowy wzrost temperatury i aktywować substancje zawarte w żelu. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że to raczej show: nie ma dowodów na zwiększenie skuteczności wybielania.

Ile to kosztuje?

 

Wybielanie w gabinecie: 1300-2500 zł.

 

Wykonanie nakładek w gabinecie stomatologicznym (oba łuki) plus komplet aplikatorów z żelem do wybielania domowego: 1000 zł

Mimo tego zainteresowanie lampami jest duże. Po prostu pacjent lubi mieć wrażenie, że stosujemy jakąś kosmiczną technologię... Dowiedziono naukowo, że stosowanie preparatu o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru przyspiesza proces wybielania, ale dłuższe stosowanie mniej stężonego związku przynosi ten sam dobry efekt. Oznacza to, że metodę tę można stosować w domu, używając żeli z dużo mniejszą zawartością nadtlenku wodoru (ok. 9 proc.). Należy jednak udać się do dentysty w celu pobraniu odcisku (wycisku), ze szczęk górnej i dolnej, z którego w pracowni technicznej odlewa się model, a na nim formuje perfekcyjnie przylegające do zębów silikonowe szyny (nakładki). Do nich aplikuje się żel z nadtlenkiem wodoru i nakłada na zęby na noc. W gabinecie, oprócz szyn, można kupić aplikatory z żelem wybielającym. Na rynku dostępne są równie skuteczne gotowe zestawy do wybielania nakładkowego. W zależności od rodzaju preparatu szyny zakłada się codziennie na około 3-6 godzin (najlepiej na noc) przez 10-14 dni.

 

Preparaty wybielające

 

Kupując produkty do wybielania zębów, czytaj etykiety. Jeśli w składzie znajdziesz nadtlenek wodoru albo nadtlenek karbamidu, znaczy, że preparat ma właściwości wybielające.

Zdrowy, nieprzebarwiony ząb ma barwę, która jest wypadkową koloru szkliwa i zębiny. Kontakt z barwnikami pochodzącymi z żywności, napojów, leków oraz dymu tytoniowego sprawia, że utrzymanie naturalnego koloru zębów nie jest możliwe.

Zabieg z użyciem nadtlenku wodoru może wybielić zęby nawet o 8 tonów.

 

1. BlanX Med, WhiteMaker

 

Nakładkowy zestaw wybielający na bazie 9 proc. nadtlenku karbamidu. Produkt należy używać przez co najmniej siedem dni, ale nie dłużej niż dwa tygodnie.

Cena: 119 zł

 
  2. Blend-a-med, Whitestrips

 

Paski z żelem do wybielania zębów z nadtlenkiem wodoru.

 

Cena: ok. 59 zł

3. BlanX, Extra White

 

Domowa terapia wybielająca zęby z wyciągiem z porostu islandzkiego - naturalnego i bezpiecznego składnika, którego skuteczność w wybielaniu potwierdziły testy i badania kliniczne oraz Światowa Organizacja Zdrowia

 

Cena: ok. 30 ml /30 zł (w aptekach)

 

 

 

Czy przed przystąpieniem do wybielania zęby należy jakoś przygotować?

 

Przede wszystkim muszą być zdrowe (wyleczone) i oczyszczone z kamienia. Jest też całkiem długa lista przeciwwskazań do profesjonalnego wybielania: choroby dziąseł i przyzębia, patologiczne starcie szkliwa, nadwrażliwość zębiny, palenie papierosów (wolne rodniki uwalniane z nadtlenku wodoru podwyższają ryzyko rakotwórczego działania dymu tytoniowego).

 

 

Pokutuje pogląd, że profesjonalne (silne i skuteczne) wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym osłabia szkliwo, czy to prawda?

 

To nieprawda. Nadtlenek wodoru nie jest szkodliwy, nie powoduje zmian w strukturze zęba, nie osłabia szkliwa. Jedynym efektem ubocznym wybielania może być przejściowa nadwrażliwość zębów. Aby ograniczyć wystąpienie tego powikłania, zaleca się unikanie pokarmów i napojów gorących i zimnych przez 24 godziny po zabiegu.

 

 

Czy zęby po zabiegu wymagają jakiejś szczególnej pielęgnacji?

 

By efekt utrzymywał się jak najdłużej, należy przestrzegać tzw. białej diety przez 72 godziny po zabiegu. Dla osób przeprowadzających dwutygodniową kurację domową może to być wyjątkowo uciążliwe, bo powinny stosować tę dietę przez cały okres wybielania i trzy dni po (w sumie to 17 dni). Szkliwo po zabiegu dobrze wchłania barwniki i dlatego nie można w tym czasie pić kawy, herbaty, czerwonego wina i wszelkich kolorowych napojów. Nie powinno się również palić - dym tytoniowy bardzo mocno przebarwia.

 

 

 

Półki w supermarketach uginają się od "wybielających past". Jak one działają?

 

Tak jak wspomniałem, skutecznie wybiela jedynie nadtlenek wodoru. Jeśli w składzie pasty znajduje się ten składnik, pasta ma właściwości wybielające i jest bezpieczna dla zębów. Jednak takich preparatów na polskim rynku jest niewiele. Większość past tzw. wybielających zawiera środki ścierające: krzemionki, pył diamentowy, sodę, które polerują powierzchnię zębów usuwając w ten sposób osad. Nie należy tego typu past stosować na stałe, ponieważ grozi to abrazją (czyli starciem) powierzchni zębów.      

 

 

Produkty pomagające utrzymać efekt wybielania

 

Te pasty zębów nie wybielą, ale ich regularne stosowanie pomoże skutecznie pozbyć się osadu i kamienia. Czasem to wystarczy, by mieć zdrowy, piękny uśmiech.

 

1. Vademecum, White Fresh

 

Pasta z antybakteryjnym płynem do płukania ust w jednym, dobrze czyści przestrzenie międzyzębowe.

 

Cena: 75 ml/4,50 zł

 
  2. Denivit

 

Usuwa przebarwienia i nabłyszcza szkliwo nie niszcząc go.

 

Cena: 20 ml/ok. 10,50 zł

 

 

 

3. Elgydium

 

Pasta z wysokorozdrobnionymi cząstkami dwuwęglanu sodu. Poleruje i czyści szkliwo, skutecznie usuwa przebarwienia

 

Cena: 75 ml/ok. 17 zł  

 

 

 

 

4. Colgate, MaxWhite

 

Pasta z polerującymi szkliwo mikrokryształkami rozpuszczającymi się podczas mycia zębów

 

Cena: 125 ml/8,50 zł  

 

5. Pearl Drops, Smoker

 

Pasta dla palaczy. Usuwa przebarwienia i osad, zapobiega tworzeniu się kamienia nazębnego.

 

Cena: 75 ml/11 zł

 

 

6. Blend-a-med, 3D White with Pearl

 

Pasta z pudrem z pereł i dwoma rodzajami uwodnionej krzemionki. Usuwa powierzchniowe przebarwienia.

 

Cena: 75 ml/16 zł  

 

 

 

  7. Pearl Drops, Hollywood Smile

 

Pasta z cząsteczkami polerującymi. Usuwa osad i przebarwienia.

 

Cena: 50 ml/18 zł

8. Listerine, Total Care

 

Płyn do płukania ust, usuwa bakterie, chroni dziąsła, zapobiega próchnicy, zwalcza płytkę nazębną (56% większa skuteczność w porównaniu z samym szczotkowaniem), zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego (klinicznie potwierdzone działanie - jony cynku wypierają jony tworzącego się kamienia, opóźniając proces krystalizacji).

 

Cena: 250 ml/15 zł; 500 ml/21 zł

 

 

 

Rozmawiała: Magdalena Rosłaniec

Zdjęcia: Shutterstock, Łukasz Falkowski, archiwum prywatne, materiały prasowe (montaż)

 

 

Zobacz też na Logo24:

 

 

O tym, jak pozbyć się tatuażu i dlaczego nie jest to łatwe, oraz o najnowszych metodach poprawiania wyglądu blizn opowiada dr n. med. Sławomir Łoń z Kliniki Chirurgii Plastycznej Linea Corporis w Warszawie.

W tym sezonie modny jest kontrolowany luz, stylizacje na niegrzecznych lub romantycznych chłopców. Włosy mają być krótkie, z przedłużoną grzywką lub ułożone w półdługie loki.

Różnią się tym od tradycyjnego mydła, że usuwają kurz, łój i pot, nie naruszając ochronnej bariery skóry (mają przyjazny dla niej odczyn pH). Warto spróbować.
"Kochanek ma być nie za wysoki, nie za niski, nie za tęgi i nie za chudy, zadbany, ale bez przesady, umięśniony, ale nie za bardzo. Zdecydowanie piękną musi mieć tylko jedną, jedyną część ciała. Jak się już w tej chwili wszyscy panowie inteligentnie i intuicyjnie domyślili - chodzi o dłonie"
Panowie, do przeglądu!
Na zdrowie - tak jak na dobrą emeryturę - trzeba zapracować. Dlatego od czasu do czasu warto odwiedzić lekarza i zrobićkilka profilaktycznych badań