Gdy zdradziła Stany dla Wielkiej Brytanii, świat prawie wstrzymał oddech. Oto ulubienica Ameryki zrezygnowała z życia w Hollywood i wybrała wychowywanie dzieci u boku męża muzyka w Londynie. "Koniec Gwyneth Paltrow" grzmiały media, gdy zniknęła z ekranu na kilka lat. A ona, z dzieckiem na rękach, mówiła rozpromieniona: "Boże, to jest właśnie prawdziwe życie, które nie ma nic wspólnego z tym, jakie wiodłam dotychczas w Hollywood".

             

 

Na amerykańską fabrykę snów była skazana niemal... genetycznie. Gwyneth Kate Paltrow urodziła się bowiem w rodzinie o tradycjach aktorskich: jej mama to aktorka Blythe Danner, a ojciec - reżyser, scenarzysta i producent filmowy Bruce Paltrow (w 2002 roku zmarł na raka). Właśnie ukochany ojciec ze wszystkich sił odradzał córce aktorstwo. Twierdził, że Gwyneth jest za słaba psychicznie, by udźwignąć bezpardonowe walki o rolę, ciężar popularności, presję mediów i wścibstwo paparazzich. Jednak ona, zafascynowana rolami matki, którą oglądała na scenie z zapartym tchem, postanowiła pójść w jej ślady. Aktorka dopiero po latach, gdy przyszła prawdziwa popularność, przyznała, że ojciec miał rację.

Hollywood pokochało chłodną blondynkę w 1995 roku, gdy pojawiła się obok Brada Pitta i Morgana Freemana w thrillerze "Siedem". Film okazał się hitem - na całym świecie wstrzymywano oddech, gdy w finałowej scenie Pitt otwierał kartonowe pudełko. Wszyscy się zastanawiali, czy w kartonie jest głowa Gwyneth - tytułowej Tracy Mills. Sukces "Siedem" okazał się prywatnym sukcesem Gwyneth, kolejne dwa lata spędziła bowiem jako narzeczona Pitta. Wtedy po raz pierwszy odczuła ciężar słów ojca.

 

Najważniejsze filmy

 

2010: "Dirty Tricks" jako Maureen Dean

2008: "Iron Man" jako Virginia "Pepper" Potts

2003: "Sylvia" jako Sylvia Plath

1999: "Utalentowany pan Ripley" jako Marge

1998: "Morderstwo doskonałe" jako Emily Bradford

1998: "Przypadkowa dziewczyna" jako Helen Quilley

1998: "Wielkie nadzieje" jako Estella

1998: "Zakochany Szekspir" jako Viola De Lesseps (rola oscarowa)

1996: "Emma" jako Emma Woodhouse 

1995: "Siedem" jako Tracy Mills 

Paparazzi chodzili za "najpiękniejszą parą Ameryki" krok w krok, fanki szalały, a media komentowały każde wydarzenie z ich życia. Bez pardonu, gdy Brad uciekł Gwyneth niemal sprzed ołtarza w 1997 roku. Wyznała wtedy gorzko: Ojciec miał rację. "Nie mam skóry słonia, która konieczna jest w tym zawodzie".

Od kilku lat mieszka w Londynie z mężem - frontmanem Coldplay Chrisem Martinem i wychowuje dzieci: córkę Apple i synka Mosesa. W 2006 roku w rankingu przeprowadzonym przez "Harper's Bazaar" Gwyneth uznano za najbardziej elegancką Brytyjkę (!). Gotuje na ekranie, bierze udział w nowych hollywoodzkich produkcjach, ale nade wszystko ceni święty spokój. "Nadal nie przepadam za bywaniem na przyjęciach, gdzie trzeba pić dużo alkoholu i wdzięczyć się do płytkich ludzi" - mówi.

 

 

Gwyneth Paltrow o ...

 

 

... Brytyjczykach

 

Są o wiele bardziej inteligentni i cywilizowani niż Amerykanie. Na przyjęciach nie rozmawiają o pracy i pieniądzach ani kolejnych psychoterapiach. Nie są też wiecznie sfrustrowani.

 

... powrocie do filmu

 

Hollywood ma krótką pamięć i nawet gwiazdy nie mogą liczyć na sentymenty. Tam nigdy nie ma deficytu młodych, seksownych aktorek. Nie oszukujmy się, nie jestem ani młoda, ani seksowna.

 

... swoim małżeństwie

 

Nasze małżeństwo to sprawa tylko i wyłącznie między mną i moim mężem Chrisem. Czy zdecydujemy się nagle rozstać, czy być razem na zawsze, to wyłącznie nasz biznes.

 

... związku z Pittem

 

Nie było dnia, byśmy żyli normalnie. Nawet kiedy publicznie pojawialiśmy się razem, fanki Brada próbowały go całować! W ogóle nie przeszkadzała im moja obecność.

 

 

Opracowała: Monika Bielkiewicz-Kirschke

Zdjęcia: Serwis prasowy Estée Lauder (montaż)

 

Czytaj też na Logo24:

 

Piotr Adamczyk  
 
Hilary Swank