Imię i nazwisko: Vincent Cassel

Znany również jako: Vinz (filmowe imię aktora z "Nienawiści")

 

Wiek: 43 lata (urodzony 23 listopada 1966 roku w Paryżu)

 

Wzrost: 188 cm

 

Kolor oczu: niebieski

 

Kolor włosów: ciemny blond

 

Stan cywilny: żonaty z włoską aktorką Moniką Bellucci. Pobrali się w 1999 roku, mają 6-letnią córkę Devę.

 

Niezwykle sprawny, charyzmatyczny, stworzony do roli szwarccharakterów. Uprawia boks, kickboxking, doskonale tańczy capoeirę, ćwiczy jogę. W filmie "Ocean's Twelve: Dogrywka" zachwycił rolą mistrza włamywaczy Nocnego Lisa. Tam pokazał, jak wysportowane ma ciało oraz ile w nim klasy, cynizmu i złowieszczości. W tym roku zdobył najważniejszą nagrodę francuskiego kina - Césara. Zasłużył na nią doskonałą rolą legendarnego Jacques'a Mesrine'a, francuskiego gangstera z lat 70., w filmie "Wróg publiczny numer jeden".

Mało brakowało, a nikt by nie usłyszał o brzydalu z Montmartre'u. Urodzony w Paryżu Vincent miał bowiem zostać zawodowym cyrkowcem. W wieku 17 lat rozpoczął naukę w szkole cyrkowej, której zawdzięcza niezwykłą gibkość i sprawność fizyczną. Mimo że ojciec (legendarny aktor Jean-Pierre Cassel) odradzał Vincentowi filmowy showbiznes, on złamał się i zagrał w filmie "Les Clés du paradis", a chwilę później w "Mulatce" u Mathieu Kassovitza. To był początek filmowej kariery i przyjaźni z reżyserem.

W "Nienawiści" Kassovitza talent Cassela rozbłysł. Aktor został zapamiętany z roli skinheada z paryskiego blokowiska, a współpracujący z nim przy produkcji ludzie wspominali, że wzbudzał lęk również poza planem, bo był jak chodząca bomba zegarowa. Na planie kolejnego filmu - "Apartament" - Cassel poznał przyszłą żonę Monikę Bellucci. To było jak grom z jasnego nieba - wspomina. - Zakochałem się natychmiast. Para pobrała się w 1999 roku.

W sumie państwo Cassel-Bellucci nakręcili razem aż dziewięć filmów. Wśród nich "Nieodwracalne", który miał być odpowiedzią na "Oczy szeroko zamknięte" Kubricka. O filmie było głośno za sprawą sceny brutalnego gwałtu na Bellucci oraz sceny miłosnej Moniki i Vincenta, którą nazwano "najpiękniejszą w historii europejskiego kina". Monica martwiła się, że pobiję aktora, który gra z nią w scenie gwałtu - wspomina Cassel. Vinz przyznaje, że jest zazdrosny o swoją "Bellę" i tak naprawdę głównie z tego powodu nakręcił z żoną aż dziewięć filmów...

 

Najważniejsze filmy

 

2010 - "Eleven Minutes"

2009 - "A Deriva"

2008 - "Wróg publiczny numer jeden"

2007 - "Ocean's Thirteen"

2005 - "Wykolejony"

2004 - "Ocean's Twelve: Dogrywka"

2002 - "Dziewczyna na urodziny"

2002 - "Nieodwracalne"

2001 - "Braterstwo wilków"

2000 - "Purpurowe rzeki"

2000 - "Joanna d'Arc"

1998 - "Elizabeth"

1997 - "Doberman (Le Dobermann)"

1996 - "Apartament"

1995 - "Nienawiść"

Cassell lubi się dobrze ubrać i chociaż rzadko bywa na zakupach, zawsze nienagannie wygląda - przyznaje nawet, że przez moment miał bzika na tym punkcie. Fascynuje go francuska moda z lat 30., 40. i podziwia Freda Astaire'a. Mimo to konsekwentnie odmawiał wzięcia udziału w reklamie. Zapytany, czy odmówiłby nawet marce Gucci, odpowiedział: - Cóż, najpierw zapytałbym, ile mi zapłacą. To w końcu praca. Prócz kasy ważne jest, abym się utożsamiał z tym, co reklamuję. To prosta zasada: chcecie mnie użyć, ja też w pewien sposób was wykorzystam. Nigdy nie pokazałbym się topless dla samochodu albo perfum... Mimo tych deklaracji aktor podpisał kontrakt i wkrótce został twarzą zapachu "La Nuit de L'Homme" Yves Saint Laurenta. Zapytany o uroki bycia popularnym, odpowiada: - Mam duży dom, ładne ciuchy, podróżuję pierwszą klasą i to mi się podoba. Może czas, aby zaczęło mi się podobać to, że jestem gwiazdą?  

 

 

Vincent Cassell o

 

O pochodzeniu

Jestem cholernym Francuzem. Im częściej i dalej podróżuję, tym bardziej zdaję sobie z tego sprawę.

 

 

O seksie

Ostatnią rzeczą, jaką Kubrick przekazał światu przed śmiercią, była kwestia z "Oczu szeroko zamkniętych": let's fuck. Zgadzam się z tym - właśnie na to jesteśmy zaprogramowani!

  

 

 

Znaki szczególne

 

Nosi ubrania: garnitury: Dolce & Gabbana, bieliznę Fred Perry, kurtki skórzane Schott NYC, swetry i spodnie YSL, koszulki polo: Lacoste, Ralph Lauren, T-shirty Lucien Pellat-Finet, dżinsy April77, trencz Lamborghini

 

Okulary: Ray-Ban, Ralph Lauren, Diesel model Cobretti

 

okulary Polo Ralph Lauren 506 zł

 

Płaszcz Lamborghini ok. 450 euro

 

Kurtka Schott NYC 2699 zł

 

Spodnie YSL ok. 800 dol.

 

 

Buty: YSL, Saint James, sportowe Nike model Cortez

 

buty  YSL ok. 600 dol.

 

buty Nike model Cortez ok. 330 zł

 

 

Woda toaletowa: La Nuit de L'Homme YSL

 

Zegarek: Cartier model Santos 100

 

Telefon: iPhone

  

Ulubiona marka: Pylones

 

Ulubiony deser: clafoutis - wiśnie w cieście

 

woda toaletowa Yves Saint Laurent 220 zł/60 ml

zegarek Cartier model Santos 100 ok 6 tys. dol.

 

 

Ulubione wino: Brouilly Beaujolais

 

Ulubieni aktorzy: Jean Gabin, Yves Montand, Fred Astaire

 

Ulubiony szampan: Moët & Chandon, Veuve Clicquot

 

Pije whisky: Chivas Regal

 

Pali: Camele

 

Ulubione hotele: Soho w Londynie, Costes w Paryżu

 

Pije wodę: Perrier

 

25-letnia whisky

Chivas Regal  

ok. 140 zł/0,7 l

 

  

Opracowała: Monika Bielkiewicz-Kirschke

Zdjęcia: Liz Collins for Yves Saint Laurent, materiały prasowe firm (montaż)

 

 

Czytaj też na Logo24:

 

Piotr Adamczyk  
 
Hilary Swank