Przy ostatniej próbie troszeczkę ją rozluźniła i udało się minimalnie, ale od razu musiałem się wycofać, gdyż partnerka skarżyła się na ogromny ból. Podejrzewamy, że przyczyny tkwią w psychice - i nieprzyjemnych badaniach ginekologicznych. Postanowiliśmy na razie przestać próbować się kochać i pozostać przy delikatnych pieszczotach. Czy w ten sposób jesteśmy w stanie doprowadzić do poprawy sytuacji?

 

To nie pochwa się zaciska. To jest skurcz mięśni, które ją otaczają. Diagnoza, jaką postawiłeś, może być prawidłowa. Ale istnieją też inne przyczyny silnego bólu przy próbach penetracji. W leczeniu pochwicy - bo tak się taki stan określa - często trzeba sięgnąć nieco... głębiej.

Najpierw szukamy przyczyn fizjologicznych: choroby narządów rodnych albo przydatków, zrostów po niezauważonych stanach zapalnych, ropni, infekcji, przesuszeń i podrażnień różnego typu. Ból podczas penetracji może też wystąpić, gdy błona dziewicza jest bardzo gruba. Jeśli żaden z tych powodów nie wchodzi w grę, szukamy w psychice - i tu możliwości jest całe mnóstwo. Dziewczyna może jeszcze nie być gotowa na?stosunek. Ból uniemożliwiający penetrację jest wtedy znakomitą ochroną. Taka reakcja zdarza się czasem także dojrzałym kobietom, które rozpoczynają życie seksualne powtórnie, np. po utracie partnera. Następny częsty powód to obawa przed zajściem w ciążę - i to nawet pomimo stosowania środków zabezpieczających, po prostu lęk jest silniejszy niż wiara w zabezpieczenie. Nawiasem mówiąc, w twoim liście informacji o antykoncepcji zabrakło. Stosujecie? Proszę, oto jeszcze kilka potencjalnych przyczyn: restrykcyjne wychowanie religijne, zakazy współżycia przed ślubem, przekonanie, że seks to nic dobrego, często mocno wpojone i nacechowane silnymi emocjami. Nierozwiązany konflikt między partnerami - to może brzmieć nieco dziwnie, ale fakty są, jakie są. Wiele par nie potrafi rozmawiać ze sobą o problemach, pretensjach, nieprzyjemnych zdarzeniach. Życie się toczy, jakby nic się nie stało, więc organizm postanawia pokazać, że jednak nie wszystko jest w porządku. U mężczyzn w takiej sytuacji słabnie wzwód lub wytrysk pojawia się zbyt szybko, kobietom zaciskają się mięśnie dookoła pochwy. Każda z tych reakcji praktycznie uniemożliwia współżycie.?Może też chodzić o osobowość - kobieta nie szuka partnera seksualnego, chce mieć opiekuna. Albo o brak właściwego pobudzania, pieszczoty niedostosowane do przyzwyczajeń.

Pochwica może mieć różne natężenie. W przypadkach lekkich penetracja jest możliwa, choć sprawia ból. W nieco cięższych da się wprowadzić do pochwy palec, ale członka nie. W jeszcze cięższych mięśnie okalające pochwę zaciskają się tak szybko i mocno, że odpada nawet taka stymulacja. Niekiedy, na przykład gdy zachodzi konieczność badania ginekologicznego, pacjentkę trzeba poddać narkozie. Z twojego listu wynika, że się zdecydowaliście na samodzielną terapię. Jeśli mogę coś zasugerować, proponuję, żeby mniej więcej określić, ile czasu miałaby trwać. Jeśli nie uzyskacie poprawy po kilkunastu próbach - lepiej szukać pomocy. Pewnie twojej dziewczyny to nie ucieszy, ale z pochwicą dobrze jest iść do ginekologa. I znaleźć takiego, który rozumie, jak bardzo ta sfera życia jest dla młodych ludzi ważna i trudna. Często lekarzowi do określenia stopnia pochwicy wystarczy zbliżenie ręki do pochwy i obejrzenie reakcji. Przepisze środki rozkurczające dopochwowe albo doustne. Pomocne może być wszystko, co pozwala się rozluźnić, zmniejszyć lęk, zwiotczyć mięśnie. Także masturbacja połączona z penetracją palcem. Powodzenia!

 

Tekst: Maja Koniczyna

Rysunek: Małgorzata Ślińska

 

Zobacz też na Logo24:

 
Co zrobić, jak nie można tego robić?

Moja dziewczyna ma ostatnio pewne problemy natury ginekologicznej.

Czy zdołam ją doprowadzić do rozkoszy w inny sposób, omijając bolące miejsca?        

Słyszałem, że wiele kobiet nie chce się kochać, wymawiając się bólem głowy. Moja dziewczyna ma inny problem - ona bardzo lubi się kochać, ale powiedziała mi, że w momencie orgazmu naprawdę odczuwa silny, ostry ból głowy. Chciałbym wiedzieć, czy to się często zdarza kobietom, czy to ona jest wyjątkiem? Czy można jej jakoś pomóc? Może wystarczy, że wcześniej zażyje tabletkę przeciwbólową?  

Seks przy kości

Podoba mi się dziewczyna mocno przy kości. Zamierzamy zacząć współżycie. Czy istnieją pozycje szczególnie wskazane? U znajomej pary proporcje są?dokładnie odwrotne i mają trochę kłopotów.

Od tyłu

Mam parę pytań odnośnie seksu analnego. Zaczęliśmy się w ten sposób kochać z moją partnerką. Jesteśmy oboje zadowoleni, ten rodzaj seksu sprawia nam prawdziwą przyjemność. Niestety, moja dziewczyna ma jednak poważne obawy. Jak można uprawiać seks analny, aby obie strony czerpały z niego radość?