Fossil Fuels Beer

 

Dr Raul Cano, mikrobiolog z California Polytechnic State University, badając pszczołę zamkniętą w kawałku bursztynu pochodzącym z epoki eocenu, odkrył w jej żołądku pradawną odmianę drożdży, pochodzącą sprzed 45 milionów lat. Browar Fossil Fuels wykorzystał ją do produkcji piwa, które można w ten sposób uznać za najstarsze piwo na świecie. Dlaczego warto je wypić: Dlaczego warto wypić piwo mające 45 milionów lat? Przecież to jak Park Jurajski dla piwoszy! Z tą różnicą, że prehistoryczne piwo nie zrobi sobie z ciebie podwieczorku.

 

 

Tutankhamen Ale

 

Przenosimy się w przyszłość o niecałych 45 milionów lat - do starożytnego Egiptu, gdzie budowniczy Świątyni Słońca Nefretete umieścili w niej recepturę produkcji piwa. Ponad 3 tysiące lat później szkocko-angielski browar Courage na jej podstawie i przy użyciu uprawianej w tamtym czasie pszenicy płaskurki sporządził tysiąc butelek tutankhamena. W cenie godnej faraonów - 7,2 tys. dol. za flaszkę.

Dlaczego warto je wypić: Piwo faraonów to niezły bajer. Jestem ciekaw, co by się stało po wypiciu odpowiedniej ilości - czy potrafilibyśmy czytać hieroglify, czy też w hieroglify zamieniałoby się normalne pismo?

 

 

Mamma Mia! Pizza Beer

 

Jest mnóstwo piw smakowych - czekoladowe, chilli albo o smaku pączków - piwo pizzowe wydaje się jednak najciekawsze. Proces produkcji wygląda mniej więcej tak: w zacierze macza się margheritę na tradycyjnym cieście, z pomidorami, oregano, bazylią i czosnkiem. Otrzymana w ten sposób esencja pizzy jest potem filtrowana i długo gotowana. W tym czasie dodaje się chmiel i przyprawy. Schłodzona i poddana fermentacji ciecz zamienia się w gotowe do picia piwo po dwóch tygodniach.

Dlaczego warto je wypić: To podobno nie jest najsmaczniejsze piwo na świecie, ale naprawdę smakuje jak pizza i ma 4,6 proc. alkoholu. Prawdopodobnie dużo tego się wypić nie da. No, chyba że ktoś na zagrychę upiecze pizzę o smaku piwa.

 

Najtańsze piwo na świecie

 

Czyli panamskie albo somalijskie. Jeszcze półtora roku temu "The Sun" podawał, że za 40 gr napijemy się piwa w Somalii. Dane te uzyskał na stronie pintprice.com, która jest światową bazą informacji piwnych, tworzoną przez internautów. Rok później tak samo się zabawił "Times" i okazało się, że ceny piw pozmieniały się - w Somalii piwo kosztuje już 4 zł, a mekką zwolenników taniego piwa została Panama, gdzie złoty napój można nabyć już za półtora złotego. Rozważałem rozstrzygnięcie tej kwestii poprzez służbową wycieczkę do Somalii i Panamy, ale naczelny "Logo" musiałby wypić bardzo dużo taniego piwa, żeby się zgodzić.

Dlaczego warto je wypić: Bo są na świecie inne tanie piwa, nie tylko te z pobliskiego hipermarketu.

 

 

Vieille Bon Secours

 

Nie wiem, gdzie szukać najtańszego piwa na świecie, nie wiem już też, gdzie szukać najdroższego. Ale jeszcze niedawno było ono w Londynie, w barze Bierodrome. Butelka (12-litrowa) tego ośmioprocentowego browara kosztowała pół tysiąca funtów, a pinta (prawie pół litra) - 19 funtów.

Dlaczego warto je wypić: Wiadomo, nie ma nic bardziej lanserskiego niż łyk najdroższego piwa na świecie. Odradzam jednak picie zaraz po powrocie z Panamy. Taka różnica cen jest chyba bardziej zabójcza niż różnica temperatur na Saharze.

 

 

Piwo rozweselające

 

Istnienie tego piwa to najprawdopodobniej jedna z wielu miejskich legend. W każdym razie kiedyś się mówiło, że izraelskim chemikom udało się połączyć importowane czeskie piwo z podtlenkiem azotu. Tabloid "Jedijot Achronot" podawał nawet, że twórcy piwa z gazem rozweselającym starają się o patent i natychmiast po jego uzyskaniu rozpoczną produkcję.

Dlaczego warto je wypić: Mnie rozwesela każde piwo, ale dlaczego nie miałoby rozweselać jeszcze bardziej?

 

Okhotsk Blue Draft

 

Wiadomo, że Japończycy są najbardziej zwariowanym narodem - wystarczy trafić na jakiś ich teleturniej albo na piwo Okhotsk Blue, które ma niebieski kolor i zawiera wodę z roztopionych lodowców z Morza Ochockiego. Za błękitny kolor odpowiadają wodorosty.

Dlaczego warto je wypić: Złoty kolor piwa uważam za najwspanialszy na świecie, ale jeśli już robić skok w bok, to na całego.

 

Samuel Adams' Utopias

 

Skoro już jesteśmy przy naj-piwach, przyjrzyjmy się browarowi wpisanemu do Księgi rekordów Guinnessa jako najmocniejsze piwo świata. 25-procentowa utopia jest słodkawa, o posmaku wanilii, dębu i karmelu, zaleca się podawać ją w temperaturze pokojowej. To także jedno z najdroższych piw - za jedną z ośmiu tysięcy wyprodukowanych butelek w kształcie kadzi zapłacimy 100 dolarów.

Dlaczego warto je wypić: Gnie.

 

Tekst: Tomasz Kostrzewa/widelec.pl

Zdjęcia: Shutterstock, Wikipedia, materiały prasowe (montaż)

 

Czytaj też na Logo24:

 

Piwo & grill - małżeństwo doskonałe

Mieliśmy już niejeden test piw i niejedną lekcję grillowania. Ale jakoś tak zawsze oddzielnie. A przecież piwo i grill to świetny związek. Wybraliśmy więc kilka oryginalnych zestawów i spotkaliśmy się w męskim gronie, aby je ocenić. Skład jury? Znani aktorzy - Redbad Klijnstra i Andrzej Zieliński, doskonały grafik Artur Matulaniec i niżej podpisany.

250 lat w czerni i bieli

Od dwóch i pół stulecia guinness nie toleruje obojętności.

Jeśli nie rzucisz od razu, to pokochasz na zawsze!

Wielkie piwa z małej Belgii

Mówi się, że Belgowie mają 360 gatunków piwa, po jednym na każdy dzień roku.

Pięć pozostałych dni zarezerwowano dla tych, których jeszcze nie ma, ale wkrótce zostaną wymyślone. Ale to wszystko i tak nieprawda, bo belgijskich piw jest grubo ponad tysiąc.

Na zdravi, czyli piwny weekend w Pradze
Nejlepši pivo je c'eské pivo! Wiedzieliśmy, że to najprawdziwsza prawda, ale trzeba było mieć jakiś pretekst do męskiej wyprawy. Cóż, przyłączyły się żony, więc w planie było również zwiedzanie.