Jednak i tak bywa ciepło. Dobierając kolejne elementy garderoby patrzymy na modę, kolorystykę, dopasowanie i styl. Same właściwości tkanin, poza częstym poszukiwaniem naturalnych, zazwyczaj nie są brane pod uwagę.

Mało kto bierze pod uwagę splot tkacki, a właśnie tutaj tkwi cała tajemnica komfortu termicznego latem. Splot płócienny typu fresco oglądany w dużym powiększeniu pod światło tworzy wrażenie sita. To właśnie te oczka pozwalają na swobodny przepływ powietrza i odparowywanie nadmiaru wilgoci.
Dzisiejszy zestaw składa się bez wyjątku z takich tkanin. Lekkich i przewiewnych.
Na ostatniej fotce można zobaczyć, jak wygląda pod światło letnia marynarka. Dzisiejsza jest z cieniutkiej 100% wełenki z podszewką z wiskozy. Widoczne jest również, że podszewka rękawów jest wyraźnie prześwitująca.
Gdybym miał chęć na dalsze rozbieranki - okazałoby się, że spodnie i koszula wyglądają podobnie prześwitująco. Spodnie nawet bardziej.

W takim zestawie, przy każdym,  nawet najlżejszym podmuchu wiatru - czujemy się, jakbyśmy byli bez ubrania. Dołożenie bawełnianego podkoszulka, co czyni wiele osób, może tylko pogorszyć sytuację.

Błędem są również zbyt obcisłe elementy garderoby przylegające do ciała. Nagrzewając się od słońca, całe ciepło natychmiast przekazują na skórę naszego ciała. Przy luźniejszym ubraniu mamy jeszcze izolującą warstwę powietrza. To działa trochę, jak termos - tylko w przeciwnym kierunku. Wtedy nawet ciemny kolor nie jest, aż tak termicznie dotkliwy.

Spójrzcie na Beduinów. Wielu z nich używa ciemnych kolorów, jednak ich szaty są luźne i zakrywają praktycznie całe ciało. Również nakrycia głowy pełnią rolę izolatorów.

pozdr. Vslv

Tekst i zdjęcia z blogu: Vslv's World - Fashion vs. Style

 

 

Zobacz też na Logo24:

Vslv's World: żółty spacer

Vslv's World: moda na ciepły dzień

Polska moda: nietypowe krótkie spodenki

Krótkie spodenki z kolekcji Konrada ps. Cena: 62 zł, moda męska, spodnie, Polska moda: nietypowe krótkie spodenki