Wina musujące przeżywają rozkwit na całym świecie, również w Polsce. Są lekkie, odświeżające, beztroskie, pasują do wielu okazji - możemy je pić przed i podczas posiłku, a nawet poza nim. Delikatny ?pyk? (zamiast głośnego wystrzału) musującego korka to synonim dobrej zabawy. Pamiętajmy, żeby wino musujące mocno schłodzić.

Utarło się mówić na nie ?szampany?, choć prawo do tej nazwy mają tylko wina z Szampanii, za które zapłacisz od 80 do ponad 1000 zł. Szampan jest boski, ale czy musisz się wyrzekać bąbelków, gdy dysponujesz niższym budżetem? Nie! Istnieją świetne zamienniki. Wyszukałem najlepsze propozycje w cenie od 20 do 40 zł.

 

Bąbelki na każdą kieszeńfot. Łukasz Falkowski

 

1. M&S Cava Brut Rosado, kupisz w: Marks & Spencer, 37,99 zł

Mało kto wie, że ta angielska sieć oferuje jedną z najciekawszych selekcji win w Polsce. A jako że wina musujące są nad Tamizą bardzo popularne, nie może tu zabraknąć dobrych bąbelków. Ta cava ma wszystko, co trzeba - przyjemny malinowy owoc, szczypiące w język bąbelki, odrobinę słodyczy dla równowagi. Zgodnie z najnowszymi trendami wino jest bardzo, bardzo różowe - wręcz idealne na spotkanie we dwoje.

2. Masia d'Or Cava Brut, kupisz w: Kondrat Wina Wybrane, 39 zł

Najciekawsze wino musujące do 40 zł, jakie znalazłem w polskich sklepach. Doskonały dowód na to, że opłaca się dołożyć parę złotych i kupić produkt z ciut wyższej półki. Masia d'Or ma nie tylko ładną designerską butelkę, ale też zdecydowanie głębszy i pełniejszy smak niż tańsze bąbelki: oprócz jabłka i gruszki pojawia się masło, a nawet słodka nuta przypominająca marcepan. To już nie jest wino na imprezę, ale do dobrej kolacji: polecam pieczoną rybę, krewetki, sushi.

3. Prosecco Frizzante Porta Leone, kupisz w: Biedronka, 19,99 zł

20 zł to dolna granica za pijalne wino musujące (wśród tańszych dominują wina gazowane). To półwytrawne prosecco z Biedronki nada się na dużą imprezę, na chillout, na szybki kieliszek, gdy bardziej liczą się okoliczności niż smak. Prosecco w odróżnieniu od szampana i cavy fermentuje nie w butelce, lecz w stalowych kadziach, jak piwo, dlatego nie szukaj tu głębi smaku, raczej radości i beztroski. Plus za cenę, minus za trudny do wyciągnięcia sznurowany korek.

4. Col Solivo Prosecco Extra-Dry, kupisz w: Leclerc, 24,99 zł

Przykład poważniejszego prosecco: ładne musowanie, jabłka i gruszki z odrobiną kwiatów i cytrusów, muślinowa lekkość i do tego półwytrawne (w przypadku win musujących napis na etykiecie ?extra-dry? oznacza w istocie ?semi-dry?), dzięki czemu świetnie się je pije bez jedzenia, na stojąco, w czasie spotkań i rozmów.

5. Amorany Cava Brut Gran Cuvée, kupisz w: Lidl, 24,99 zł

W tej samej cenie co masowe prosecco dostajemy wino produkowane metodą szampańską. Jak to możliwe? Hiszpania to obecnie drugi po Francji producent tego typu win i korzysta z efektu skali. Cava przyjęła się jako tańsza alternatywa dla szampana. Ma lżejszy, mniej kwasowy, bardziej owocowy smak, jest świetna na pierwszy kontakt z winem musującym. Ta przystojna flaszka z Lidla kryje wino wytrawne, mocno jabłkowe, delikatne i smakowite.

6. Roger d'Anoia Cava Brut, kupisz w: Wina.pl, 29 zł

Markety marketami, ale najlepsze wina musujące dostaniemy w sklepach specjalistycznych - niekoniecznie w wysokich cenach. Roger d'Anoia to świetne odkrycie internetowej winiarni Wina.pl, Cava pachnąca wiosną, morelą, zieloną trawką, rozmarynem. Dobra na aperitif, gdy nie potrzebne jest ci dużo smaku, a bardziej świeżo-bąbelkowy ?kop?, ale odpowiednia również do jedzenia.

7. Gratien & Meyer Crémant de Loire Brut, kupisz w: Leclerc, 29 zł

Oprócz prosecco i cavy najlepsze tanie zamienniki szampana powstają we Francji. Bąbelki z Alzacji, Burgundii, Loary, Jury i Bordeaux określane wspólną nazwą ?crémant? mają świetny stosunek jakości do ceny. Ten rodzaj wina jest w Polsce słabo znany - a szkoda. Szukaj go głównie we francuskich sieciach marketów. Gratien & Meyer to mocno wytrawne wino z Doliny Loary z nutą cytrusów - budzi apetyt i jednocześnie gasi pragnienie.

*Wojciech Bońkowski - degustator i krytyk winiarski, redaktor naczelny największego portalu o winie Winicjatywa.pl.