To jedno z tych pytań, które mogą się wydawać polem minowym. Ale przecież dżentelmen jest wprawionym w boju saperem i wie, jak powinno się postępować z tak delikatnym materiałem wybuchowym, jakim jest kreacja damy. Dlatego odpowiada: ?jak zawsze pięknie?.

Ale tak odpowie dżentelmen w randze porucznika. Dżentelmen pułkownik doda: ?kochanie, wyglądasz pięknie, ale myślę, że pozostali goście nie docenią Twojego gustu, więc może załóż tę obłędną sukienkę, którą kupiłaś na wesele w czerwcu?.

Z kolei dżentelmen marszałek posłuży się inną taktyką - ?wyglądasz olśniewająco, ale powinnaś wybrać spokojniejszą kreację. Przecież w dobrym tonie jest, by nie robić konkurencji gospodyni, a w tym stroju z miejsca byś biedaczkę przyćmiła?.

 

 

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety
Otrzymujemy od Was wiele e-maili z pytaniami, jak poprawnie się zachować w danej sytuacji. Staramy się odpowiadać na bieżąco, a niektóre kwestie są na tyle ważne, że prezentujemy je również na łamach miesięcznika ?Logo? i w naszym wydaniu internetowym Logo24.pl. Czekamy na Wasze listy: logo@agora.pl.