"Superlekki" MINI w "stylizacji" firmy Touring Superleggera przypomina bardziej eleganckie kabrioleciki Porsche i Alfy Romeo z lat 50-tych i 60-tych, ni¿ swój w³asny pierwowzór, którym swego czasu je¼dzi³ m.in. Ja¶ Fasola.

Boczna linia nadwozia i ty³ przywodz± na my¶l najwspanialsze tradycje w³oskiej motoryzacji, a przyciêta i zaokr±glona, przednia szyba jest jak wyjêta ¿ywcem z bajki o rodzinie Jetsonów. Wspó³czesnego miniaka da siê ³atwo rozpoznaæ w przedniej czê¶ci nadwozia. O specjalnym statusie oksfordzkiej marki na Wyspach dodatkowo przypominaj± tylne lampy, nawi±zuj±ce kszta³tem do brytyjskiej flagi.

MINI Superleggera Vision czerpie pe³nymi gar¶ciami z chwalebnej przesz³o¶ci, natomiast jak przysta³o na XXI-wieczny lans, prototyp jest napêdzany silnikiem elektrycznym. Stawiaj±cy na to rozwi±zanie w coraz wiêkszej ilo¶ci modeli koncern BMW - w³a¶ciciel MINI - na razie nie ujawni³ danych technicznych tego zaprezentowanego tu¿ przed weekendem roadstera. Je¶li jednak dzieli on podzespo³y z elektrycznymi Mini Hatch E lub BMW i3, na jego wiêksze sportowe sukcesy w wy¶cigach angielskich i w³oskich d¿entelmenów raczej nie ma co liczyæ.

Stylowe, aluminiowe nadwozie roadstera zbudowano rêcznie we w³oskich zak³adach Carrozzeria Touring Superleggera - firmie od lat 20-stych XX w. specjalizuj±cej siê m.in. w budowie niezwyk³ych prototypów takich marek jak Alfa Romeo, Maserati, Ferrari i Aston Martin. Poza piêkn± stylistyk±, cechuje je superlekka konstrukcja nadwozia zawieszonego na rurowej ramie.

Dwie z wcze¶niejszych realizacji Touring Superleggera, od lewej: Maserati Touring Berlinetta i Alfa Romeo Disco VolanteOd lewej: Maserati Touring Berlinetta i Alfa Romeo Disco Volante, fot. touringsuperleggera.eu

W ostatnim czasie designerzy Touring Superleggera cieszyli fanów motoryzacji takimi unikalnymi konceptami jak zaprezentowana w 2012 r. w Genewie, 450-konna Alfa Romeo Disco Volante czy rasowe Maserati Touring Berlinetta z 2008 r.