- Warto uprzedzić gospodarzy, już podczas umawiania się na spotkanie, o nowej filozofii życia związanej z innym sposobem spożywania posiłków - zdecydowanie innej, niż ich do tego przyzwyczailiśmy. Mogą oni stać się tym samym naszymi sojusznikami i wspierać nas przy okazji natarczywych pytań pozostałych gości. Poza tym warto dać gospodarzom szansę na przygotowanie się. Może zmienią trochę menu albo formę przyjęcia, tak żeby każdy był zadowolony?

Taktowny gospodarz zapyta również, co może przygotować spośród akceptowalnych przez Pana składników, aby Pan mógł uczestniczyć we wspólnym celebrowaniu posiłku, a inni nie czuli się nieswojo, gdy sami pałaszują. To często też jest kłopotliwe. Jeżeli nie ma możliwości powiadomienia gospodarzy wcześniej albo uznał Pan, że nie warto tego robić, postarałbym się na początku wspomnieć, że nie mogę zjeść wszystkich potraw.

A jeśli ktoś będzie nachalny? Proponuję dogłębny wykład o nowym sposobie żywienia, którego nie powstydziłby się nawet doktor House.

 

 

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety


 

Otrzymujemy od Was wiele e-maili z pytaniami, jak poprawnie się zachować w danej sytuacji. Staramy się odpowiadać na bieżąco, a niektóre kwestie są na tyle ważne, że prezentujemy je również na łamach miesięcznika "Logo" i w naszym wydaniu internetowym Logo24.pl. Czekamy na Wasze listy: logo@agora.pl.