Zawsze zazdrościłem tym wszystkim, którzy potrafili w atrakcyjny sposób odpowiedzieć na zniewagę czy brak szacunku. Dobra riposta to wielka sztuka. Typowe zwracanie uwagi: "Uważam, że to, co pani powiedziała, było nietaktowne", może się okazać nieefektywne w sytuacji, gdy ktoś już jest pod wpływem.

Riposta może mieć zabarwienie humorystyczne i taka w sumie jest najlepsza, bo przy okazji może rozładować atmosferę. Adresowałbym ją bezpośrednio do osoby, która nas obraziła, czyli w tym wypadku do kobiety. Fakt, że nadużyła alkoholu, nie czyni z niej dziecka i nie musimy zwracać się do jej partnera, by zyskać obrońcę lub złożyć zażalenie.

Jeżeli jednak zachowanie osoby pod wpływem alkoholu zaczyna coraz bardziej przeszkadzać innym, to faktycznie - poproszenie na bok osoby towarzyszącej i rozmowa na temat rozwiązania problemu, może być jedną z ostatnich desek ratunku.

 

 

Na pytania odpowiada Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety


 

Otrzymujemy od Was wiele e-maili z pytaniami, jak poprawnie się zachować w danej sytuacji. Staramy się odpowiadać na bieżąco, a niektóre kwestie są na tyle ważne, że prezentujemy je również na łamach miesięcznika "Logo" i w naszym wydaniu internetowym Logo24.pl. Czekamy na Wasze listy: logo@agora.pl.


Warto przeczytać: "Asertywność i sztuka celnej riposty". Ebook dostępny tutaj >>"