Jakie kwiaty będą najbezpieczniejsze? - Wiosenne od razu dobrze się kojarzą. Tulipany, prymulki, narcyzy... W kwiaciarniach mamy ich już duży wybór - mówi Monika Pyszna z pracowni Flower Lab.

Jeśli wolimy klasykę: Róże, goździki albo gerbery.

Oryginalnie: To nie muszą koniecznie być kwiaty cięte, mogą być też np. cebulowe w doniczkach - hiacynty, miniaturki storczyków.

Kiedy grozi faux pas? Uważajmy na anturium, często kojarzy się kobietom z pogrzebami. Ale przede wszystkim pamiętajmy, by przed wręczeniem bukietu zdjąć z niego opakowanie i przypadkiem nie trzymać go do góry nogami, czyli kwiatami do dołu.

Co mówią o kwiatach słowniki symboli?

>> Tulipan - to radość, ale ten w kolorze czerwonym będzie też wyrazem miłości.

>> Goździk, czyli miłość i odwaga. Czerwony oznacza zaręczyny, biały - niewinność i słodycz, żółty - pogardę, różowy - "nigdy o tobie nie zapomnę". Wielobarwny bukiet to ponoć znak odmowy.

>> Hiacynt - błękitny oznacza stałość, fioletowy to prośba o wybaczenie, a różowy to inaczej gorliwość. Żółty ponoć mówi "jestem szczęśliwy, bo mnie kochasz". Choć o kolorze żółtym zawsze mówi się też, że symbolizuje zazdrość.

>> Lilia biała - to oczywiście niewinność.

>> Róża - biała w pąku mówi "za wcześnie na miłość", w pełnym rozkwicie - osoba obdarowująca jest warta uczucia. Czerwona w pąku to budzenie pożądania, a w pełnym rozkwicie symbolizuje stałość uczucia. Róża rozkwitła w kolorze żółtym to z kolei zazdrość i sugestia mówiąca "zostańmy przyjaciółmi".