Wersja turystyczna. Czego potrzebujemy i ile to kosztuje?

Namiot

Namiot turystyczny może kosztować 250 zł, albo nawet 1,5 tys. zł. Wiele zależy od marki, jakości wykonania, rozmiaru i wagi. Generalna zasada: im lżejszy, tym droższy. Np. jednoosobowy namiot marki Sea To Summit SOLO ważący 625 g kosztuje 1299,99 zł, a jednoosobowy namiot Rockland ważący 1,7 kg - 299,90 zł.

Mata

Pod namiotem można spać na karimacie, materacu dmuchanym albo na bardzo popularnej ostatnio samopompującej się macie. - Takie maty dobrze izolują, a poza tym mogą zajmować bardzo niewiele miejsca. Samopompujące się maty za ok. 1 tys. zł po złożeniu mają wielkość dwóch dłoni - mówi Mateusz Gruszka ze sklepu internetowego outdoorzy.pl. Są oczywiście znacznie tańsze modele. Ceny większych samopompujących się mat zaczynają się od ok. 80 zł.Śpiwór

Śpiwór syntetyczny na temp. 0 st. C kosztuje ok. 250 zł. Śpiwory puchowe są droższe, za to mogą zajmować w plecaku cztery razy mniej miejsca. Puchowe śpiwory mają jednak także wady, bo - jak tłumaczy Mateusz Gruszka - bardziej chłoną wilgoć. Wszystko zależy więc od naszych potrzeb oraz miejsca i pory biwakowania.

Poduszka

Dla wygody pod namiot można zabrać też poduszkę - klasyczną nadmuchiwaną albo samopompującą się.

Lampa

Nie zapomnijmy też o oświetleniu! Pod namiotem możemy oczywiście używać latarki w telefonie, ale znacznie wygodniejsza i pewniejsza będzie stojąca lampa albo czołówka.

Wersja survivalowa. Co się przyda i ile kosztuje?

Jeżeli jest survival, to znaczy, że jest plecak, do którego trzeba to wszystko zmieścić. Nóż, krzesiwo, podpałki, apteczka, stelaż, na którym postawimy garnek na ognisku...

Płacha biwakowa

- Tu panuje minimalizm. Mata i śpiwór muszą być jak najlżejsze. Niektórzy zamiast namiotu biorą płachtę biwakową - opowiada Mateusz Gruszka. Wodoszczelne płachty biwakowe mogą mieć kształt mumii. Wtedy wchodzi się do nich razem ze śpiworem.

Filtr do wody

Przydatny pod namiotem, zarówno w wersji turystycznej, jak i survivalowej, będzie osobisty filtr do wody. - Pozwala na spożywanie wody nawet ze skażonych źródeł. Jest w stanie przefiltrować np. coca colę tak, że zostanie z niej sama woda. Tyle że słodka - mówi Mateusz Gruszka. Filtr Lifestraw, uznany przez "Time Magazine" za najlepszy wynalazek roku, przefiltruje min. 1 tys. litrów wody, usuwając 99,9 proc. bakterii żyjących w wodzie i 99,9 proc. pasożytniczych pierwotniaków.Prysznic solarny

Wygodę powinien zapewnić prysznic solarny. Wystarczy napełnić go wodą i wystawić na słońce. Woda podgrzewa się w czasie ok. trzech godzin, temperaturę wskazuje wbudowany termometr.