Chcesz popłynąć z przyjaciółmi na spływ kajakowy rzeką? Wystarczy jeden telefon, a miły pan przywiezie sprzęt w ustalone miejsce. Otrzymasz kajak, wiosła, kapok i życzenia dobrej podróży, a na końcu trasy odbierze sprzęt - takich mobilnych wypożyczalni jest dziś mnóstwo.Pracownicy wypożyczalni mogą też udzielić dokładnych informacji o trasie spływu, ewentualnych zagrożeniach, które się na niej znajdują czy o ogólnych zasadach zachowywania bezpieczeństwa na spływie. Mogą, ale nie muszą, bo na niezorganizowanym spływie to my jesteśmy za siebie odpowiedzialni.

Śmiertelne pułapki

26 lipca na rzece Warcie w gminie Mstów w województwie śląskim utonęła 60-letnia uczestniczka spływu - nie wypłynęła spod wywróconego kajaka. Według strażaków była doświadczoną kajakowiczką i miała kapok. Niestety, pod wodą zahaczyła o korzenie drzew, co uniemożliwiło jej wypłynięcie.

Niespełna miesiąc wcześniej, 29 czerwca, podczas spływu kajakowego Nidą w Sobowicach (woj. świętokrzyskie) zginęło dwóch mężczyzn (26 i 30 lat). Ich kajaki przewróciły się na stopniu wodnym.

Takie spiętrzenia wody, podobnie jak przy progach, tamach, młynach, to największe zagrożenia na wodzie. Spiętrzenia poziome - odwoje - dla osoby niedoświadczonej to śmiertelna pułapka. Tych miejsc nie należy przepływać - przypominają pracownicy Splywaj.pl, firmy zajmującej się wypożyczaniem kajaków i organizacją spływów.

Niestety niebezpieczne punkty nie są wcale oznaczone, dlatego dokładne przeanalizowanie trasy jest podstawą w przygotowaniu do spływu. Pamiętajmy też, że warunki na rzece są zmienne, zależne od poziomu wody czy warunków pogodowych, a na trasie mogą pojawić się takie przeszkody jak połamane drzewa czy kłody. W dwuosobowych kajakach choć jedna osoba powinna być więc doświadczona.

O czym trzeba pamiętać podczas spływu?

Najważniejsze jest, aby przez cały spływ mieć na sobie kapok, no i nie wsiadać do kajaka po kielichu. Trasa powinna być dostosowana do poziomu zaawansowania uczestników spływu. Płyniemy w szyku. Pierwsze i ostatnie miejsce jest przeznaczone dla osób najbardziej doświadczonych. Osoba na końcu powinna mieć przy sobie apteczkę.

A co, jeśli dojdzie do wywrotki?

W momencie wywrotki w kajaku znajduje się dużo powietrza, które jest wpychane przez wodę do wnętrza kajaka. Dzięki temu kajak unosi się na wodzie, a powietrze wciska nasze rzeczy pod burty kajaka. Po wywrotce należy złapać kajak za dziób lub rufę, nie wypuszczając z niego powietrza, i postarać się zholować go do brzegu. Dopiero tam odwracamy kajak i wylewamy wodę - czytamy na portalu Splywaj.pl.