Nowozelandzki reżyser i jego brytyjsko-nowozelandzko-amerykańska ekipa przez 15 wspólnych lat (tak, tak, zdjęcia do "Władcy Pierścienia: Drużyny Pierścienia" ruszyły w październiku 1999 roku) mocno się ze sobą zżyli. Widać to na kolejnych kolorowych dywanach - na londyńskiej premierze ostatniej części "Hobbita" był zielony, na hollywoodzkiej, która odbyła się we wtorkowy wieczór - czarny. Brylował na nim Andy Serkis, który we wszystkich filmach wcielił się w postać Golluma, ale też w drugiej trylogii został prawą ręką reżysera Petera Jacksona. Serkis miał ze sobą pierścień, z którym chętnie pozował rozentuzjazmowanym fanom. Czy był to ten Jedyny, nie chciał jednak zdradzić.

Dzień wcześniej Peter Jackson odsłonił swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame. Ma ona numer 2538 i znajduje się dokładnie przed Dolby Theatre, w którym co roku wręczane są Oscary. Jackson otoczony przez swoich aktorów dziękował im, ale też żonie, z którą wspólnie pisał scenariusze do swoich dwóch trylogii, oraz fanom, bo dla nich od 12. roku życia chciał robić filmy.I będzie robił je dalej, na razie czeka na kinowe premiery "Hobbita: Bitwy Pięciu Armii". O frekwencję w kinach może być spokojny. Ale też recenzje zachodnich krytyków, którzy mieli już okazję zobaczyć film, na pewno napełniają go (i widzów) radością. W serwisie Metacritic.com trzeci "Hobbit" ma 62 proc. entuzjastycznych opinii, na Rottentomatoes.com zaś aż 80 proc. Brytyjski "The Independent" pisze, że to najmocniejszy, najodważniejszy z filmów hobbiciej trylogii, który daje jej zakończenie, na jakie zasługuje, a "Guardian" dodaje, że to przyjemna filmowa podróż, jak pięć poprzednich wypraw do Śródziemia. Branżowe "Variety" z kolei podsumowuje, że to najbardziej wciągająca i jednocześnie najmroczniejsza część trylogii.

My będziemy mogli ocenić pożegnanie Jacksona ze Śródziemiem 26 grudnia. Hobbit Bilbo Baggins, który dotarł z krasnoludami pod wodzą Thorina Dębowej Tarczy do Samotnej Góry, odkryje, że wydarcie dawnego królestwa krasnoludów z łap smoka Smauga to dopiero początek wielkiej potyczki. Po której stanie stronie w tytułowej bitwie pięciu armii?