"Władca pierścieni: Drużyna pierścienia"

Zabawowe hobbity Mery i Pippin śpiewają w tym filmie barową przyśpiewkę tańcząc na stole w gospodzie Pod Zielonym Smokiem w rodzinnym Hobbitonie. To samo zrobią w "Powrocie króla", ale już w głównej hali dworu króla Theodena w Edoras, stolicy RohanuPiosenkę z napisów końcowych "May It Be" napisała i zaśpiewała Enya, irlandzka piosenkarka, kompozytorka i multiinstrumentalistka nawiązująca do kultury celtyckiej, idealnie pasująca do Śródziemia. Enya śpiewa po angielsku i w języku elfów, Quenyi. Piosenka przez wiele tygodni gościła na listach przebojów, była również nominowana do Oscara. Enya napisała również i zaśpiewała piosenkę "Aniron", fragment motywu muzycznego Aragorna i Arweny, który pojawia się, gdy zbiera się narada u Elronda."Władca pierścieni: Dwie wieże"

W rozszerzonej wersji filmu usłyszeć można Mirandę Otto, aktorkę grającą rolę Eowiny, siostrzenicy króla Rohanu Theodena śpiewającą a cappella pieśń żałobną. Na zakończenie filmu islandzka piosenkarka Emiliana Torrini śpiewa "Gollum's Song" ze słowami Fran Walsh. Piosenka napisana była dla innej Islandki Björk, ale ta musiała się wycofać z projektu z powodu ciąży."Władca pierścieni: Powrót króla"

Najbardziej przejmującą pieśń całej trylogii - "The Edge of Night" - śpiewa uznawany za nieodpowiedzialnego i roztrzepanego hobbit Pippin, czyli szkocki aktor Billy Boyd, w pałacu namiestnika Gondoru Denethora, gdy syn jego syn Faramir rusza z ostatnią szarżą na armię orków. Ta piosenka wróciła w zwiastunie "Hobbita: Bitwy Pięciu Armii". Swoje do zaśpiewania, a cappella, ma też Viggo Mortensen jako świeżo koronowany król Gondoru. A na napisach szkocka piosenkarka Annie Lennox energicznie i optymistycznie zaprasza na zachód w nagrodzonej Oscarem piosence "Into the West"."Hobbit: Niezwykła podróż"

Krasnoludy zgromadzone w norce Bilba śpiewają przejmująco o utraconej ojczyźnie, Ereborze w "Misty Mountains", która pojawia się później w piosence z napisów zatytułowanej "Song of the Lonely Mountain", którą wykonał nowozelandzki muzyk Neil Finn, znany z zespołu Crowded House."Hobbit: Pustkowie Smauga"

Jedyny przebój z "Hobbita" popularnością dorównujący piosence Enyi z "Drużyny pierścienia", czyli piosenkę "I See Fire" w kilka godzin napisał, a później również w kilka godzin nagrał, ucząc się w międzyczasie gry na skrzypcach angielski muzyk Ed Sheeran. Singiel nie tylko za sprawą fanów Tolkiena i Petera Jacksona, wielokrotnie pokrył się platyną."Hobbit: Bitwa Pięciu Armii"

By czule nas pożegnać, Peter Jackson poprosił o zaśpiewanie finałowej piosenki ze Śródziemia Billy'ego Boyda. W ten sposób stworzył klamrę zamykającą całą filmową wyprawę. W "The Last Goodbye" Boyd śpiewa "Nie potrafię opisać/Jak daleką przeszliśmy drogę/Ale nadszedł dzień/By was pożegnać".