Bo wieloletni dziennikarz Trójki jak ognia unikał rozgłosu, za to jego głos był doskonale znany słuchaczom. Najpierw tym, którzy we wczesnych latach 60. koczowali przy radioodbiorniku i wsłuchiwali się w program Rozgłośni Harcerskiej.

Uczył Polaków Beatlesów

Kaczkowski pierwszy raz na antenie wyemitował słuchaczom piosenkę Beatlesów "Love Me Do", a gdy niebawem przeszedł do Trójki, w kultowej audycji "MiniMax" puszczał na żywo nie tylko piosenki, ale też całe płyty zagranicznych wykonawców. Zachodnia muzyka nie była tak łatwo dostępna jak dzisiaj, internet nawet nie raczkował, więc często jedyną okazją, żeby dowiedzieć się, co w amerykańskiej czy brytyjskiej piosence piszczy, były programy Kaczkowskiego. Ludzie nagrywali jego audycje. Mówiono - bez cienia przesady - że Kaczkowski ukształtował kilka pokoleń słuchaczy.

Jednym z uczniów słynnego radiowca był Bogdan Olewicz, nie mniej znany autor tekstów do popularnych piosenek, m.in. Urszuli, Lady Pank, Budki Suflera, a przede wszystkim Perfectu.

Perfect pisze Kaczkowskiemu

- W czasach mego dzieciństwa muzyka w radiu była beznadziejna, jakieś wiejskie kapele Dzierżanowskiego, zespoły akordeonistów, tanga albo walce. Wieczorami po rozciągnięciu dodatkowej anteny, na bakelitowym radioodbiorniku Pionier udawało się namierzyć Radio Luxembourg. Niezłą muzę przemycano w audycji "Muzyka i Aktualności", "Po południu z młodością" i "Studiu Rytm", w którym pod bacznym okiem m.in. Piotra Kaczkowskiego rozpoczynałem moją wieloletnią przygodę z radiem - wspomina Olewicz, określając redaktora Trójki swoim guru.

Tekściarz Perfectu złożył zresztą swojemu mistrzowi nietypowy hołd. Otóż napisał dwie nowe zwrotki kultowej "Autobiografii" poświęcone pamięci Piotra K., a wokalista Grzegorz Markowski przy okazji 40-lecia pracy Kaczkowskiego, uroczyście odśpiewał tę pieśń pochwalną na znaną melodię. Tak to leciało: " Miałem dziesięć lat / Radio Pionier, w którym świat / Czarno-biały strasznie był / Mijał dzień za dniem / Czas jak guma ciągnął się / Bo się znowu chciało wyć / Aż w marcową noc / Usłyszałem w radio głos / Który opowiadał, że / Gdzieś daleko stąd / Inne myśli w ludziach są / I ja też poznam je / Głos tłumaczył nam / Że nie trzeba żyć nad stan / Aby poczuć się jak król / Musisz tylko znać / Słowa-klucze MiniMax / Kosmos dźwięków będzie twój / Tyle lat i zim / Wędrowałem z głosem tym / Aż pojąłem prosty fakt / To że jestem dziś / Tym kim zawsze chciałem być / Sprawił głos Piotra K.".

Kaczkowski rzeczywiście oddał wielką przysługę Perfectowi, lansując w latach 80. na falach eteru "Autobiografię". Trwał stan wojenny, a niezmordowany redaktor wyemitował tę piosenkę bez konsultacji z cenzurą, za co został zawieszony.

Sztuka ulotna

Ale nie tylko Perfect poświęcił Kaczkowskiemu piosenkę. Podczas akustycznego koncertu w Trójce w 1999 roku TSA wykonało okolicznościowy "Blues dla Kaczora". Wokalista Marek Piekarczyk spontanicznie, od serca, melodeklamował: " Nie wszyscy może pamiętają tamte czasy / A szkoda / Kiedy ja w Bochni / Straszna to była dziura / Na takim małym pierdzącym radyjku słuchałem Kaczora / I nagle czacha mi się otworzyła, że nie tylko polki, czastuszki, ale jeszcze rock and roll / rock and roll, jak to mówił Kaczor / I puszczał nasz kochany Kaczor Led Zeppelin, Rolling Stonesów, Beatlesów, Jimiego Hendrixa / Nikt nie wiedział co to jest" - improwizował Piekarczyk.

Lista ulubionych utworów jubilata, które chętnie puszczał w radiu z myślą o. sobie, jest nieskończenie długa. Znajdzie się tam miejsce dla m.in. "Whole Lotta Love" Led Zeppelin, "Your Song" Eltona Johna czy "Parisienne Walkways" Gary'ego Moore'a. - Muzyka jest czymś niedotykalnym. To najbardziej tajemnicza i ulotna ze sztuk - zwykł mawiać znany dziennikarz.

Do dziś z Trójką

Kaczkowski pracuje w Trójce od marca 1963 roku. W latach 1998-2000 był nawet redaktorem naczelnym popularnej rozgłośni.

W 2009 roku zniknął z anteny z powodu choroby, ale zdołał wrócić. Dwa lata temu poskarżył się słuchaczom, że radio odebrało mu etat. Do dziś okazjonalnie współpracuje z rozgłośnią.

Jego córka Aleksandra prowadzi w Trójce blok "Ciemna Strona Mocy".