Ile razy do roku Polacy wyjeżdżają w podróż służbową?
>> 9,39 proc. - raz do roku,
>> 21,55 proc. - dwa - trzy razy do roku,
>> 26,52 proc. - cztery - sześć razy,
>> 42,54 proc. - wyjeżdża ponad 7 razy.Choć polscy pracownicy podróżują często, to na krótko. Większość wyjeżdża na dwa (42 proc.) albo jeden nocleg (39 proc.) - wynika z badania "Polacy w delegacji - standardy i zwyczaje" przeprowadzonego przez sieć hoteli Vienna House. Podczas podróży porównywalna część badanych nocuje w hotelach trzygwiazdkowych - 46,37 proc., jak i cztero- lub pięciogwiazdkowych - 46,93 proc. Przy czym niezależnie od hotelu rezerwowany jest hotel standardowy. Skromnie wygląda też kwota diety, jaką otrzymują pracownicy. Aż 48 proc. otrzymuje najniższą ustawową dietę w kwocie 30 zł. Na przywilej diety powyżej 200 zł dziennie może liczyć zaledwie 15 proc. badanych.

Na miejscu pobytu dla pracowników liczy się dogodna lokalizacja - wymieniło ją 83 proc. i dostęp do darmowego Wi-Fi - odpowiedziało tak 58 proc. Bardzo ważna lub ważna (odpowiednio 56 proc. i 36 proc.) jest przyjazna atmosfera i miła obsługa. Połowa ankietowanych zwraca bardzo dużą lub dużą uwagę na gastronomię, z której najczęściej wybierana jest oferta śniadaniowa i barowa (44 proc.).

- Podróżujący służbowo przenoszą swoje biuro do hotelu, dlatego tak ważna jest dla nich lokalizacja, dostępność Wi-Fi i przyjazna atmosfera, która sprzyja efektywnej pracy i spotkaniom biznesowym. Mniej istotna jest w tym wypadku dostępność usług dodatkowych, typu pralnia, usługa concierge czy strefa fitness & spa - komentuje Katarzyna Niezgoda, dyrektor rozwoju biznesu w Polsce grupy hotelowej Vienna House.