Pomimo globalnego spowolnienia, liczba miliarderów (dolarowych) na świecie rośnie błyskawicznie: dziś jest ich 2188, to o 99 więcej niż rok temu. Mamy nie tylko historyczny rekord, ale też dowód przyspieszenia w społecznym rozwarstwieniu bogactwa: jeszcze trzy lata temu miliarderów było prawie połowę mniej.Historyczna zmiana: Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone

Pod względem liczby osób posiadających przynajmniej miliard dolarów majątku Chińczycy po raz pierwszy w historii wyprzedzili Amerykanów - wynika z najnowszych podliczeń Hurun Research Institute. Wśród miliarderów jest już 568 mieszkańców Chin (w ciągu roku lista powiększyła się o 90 kolejnych obywateli Państwa Środka), a Amerykanów... "tylko" 535 (to mniej o dwa nazwiska w porównaniu z zeszłorocznym badaniem). Na trzeciej pozycji plasują się Indie: 111 nazwisk (wzrost o 14 w ciągu roku), czwarte - zajmują Niemcy: 82 miliarderów (o 2 więcej niż rok temu). Największy spadek w "Top 20" zanotowała Rosja, która z 80 miliarderami (aż o 13 mniej niż rok temu) zajmuje jednak wciąż wysoką, 6-tą pozycję.

W którym mieście mieszka najwięcej super-bogatych?

Sporym zaskoczeniem jest informacja, że Nowy Jork (po raz pierwszy w historii) stracił pierwsze miejsce pod względem miast z największą liczbą miliarderów. Podczas gdy mieszka tam 95 takich osób i w ciągu ostatniego roku liczba ta powiększyła się o 4 nazwiska, zdeklasowała go stolica Chin. Wśród mieszkańców Pekinu przybyło bowiem aż 32 osób z miliardem na koncie, a ich liczba osiągnęła poziom 100! To pierwsze na świecie miasto, które może poszczycić się tym okrągłym wynikiem. Na trzecim miejscu plasuje się Moskwa z 66 miliarderami, a wśród europejskich miast - najwyższą pozycją - 5 miejsce w rankingu - zanotował Londyn, gdzie mieszka 50 miliarderów.

Najmłodszy miliarder ma 25 lat

Aż 69 osób z miliardem na koncie nie skończyło jeszcze 40-tki! Najwięcej młodych bogaczy mieszka w Chinach (28), które również pod tym względem mocno wyprzedziły Stany Zjednoczone (19). Co ciekawe tylko 21 proc. młodych miliarderów stanowią kobiety, z których najmłodsza jest 31-letnia Elizabeth Holmes, założycielka firmy biotechnologicznej Theranos (produkuje proste i tanie testy krwi). Jej równolatek Mark Zurkerberg (Facebook) plasuje się - w rankingu miliarderów pod względem wieku - na czwartej pozycji. Trzecie miejsce zajmuje 27-letni Patrick Collison (Stripes), drugie ex aequo - Bobby Murphy (Snapchat) i John Collison (Stripes), którzy mają po 26 lat. A pierwsze miejsce wśród najmłodszych miliarderów świata piastuje 25-letni Evan Spiegel (Snapchat).

Imigranci wśród najbogatszych

- W czasie, gdy świat debatuje na temat imigracji, warto zauważyć, że 275 (12,5 proc.) miliarderów stanowią właśnie imigranci - zauważają autorzy raportu. Najwięcej jest ich w Stanach Zjednoczonych (52), Wielkiej Brytanii (32) i w Szwajcarii (27). Chiny to "kraj produkcji większość miliarderów migrujących", w następnej kolejności są Niemcy (25) i Indie (24). Z majątkiem 33 miliardów dolarów Sergey Brin (Google) jest - jak czytamy w raporcie - najbogatszym imigrantem na świecie.

Większość odziedziczyła fortunę? Bzdura!

Aż 34 proc. miliarderów samemu doszło do bogactwa bez żadnej pomocy rodziców, krewnych czy znajomych (np. Warren Buffett). Kolejne 35 proc. stanowią osoby, które choć same stworzyły biznes będący źródłem ich bogactwa to jednak uzyskali pomoc rodziców np. w postaci opłacenia świetnej edukacji (autorzy raportu podają tu przykład Marka Zuckerberga). 21 proc. choć odziedziczyło majątek, ale samodzielnie go pomnożyło do gigantycznych rozmiarów. Kolejne 7 proc, odziedziczyło biznes i zajmuje się jego prowadzeniem (np. Liliane Bettencourt; L'Oreal), a tylko 3 proc. krótko mówiąc zbija bąki żyjąc z tego co dostali w spadku, albo prowadzi inną aktywność zawodową nie związaną z biznesem.

Ameryka? Azja? Europa?

Autorzy raportu zaznaczają również, że tylko Azja i Europa zanotowały w ciagu ostatniego roku wzrost liczby miliarderów.

Ciekawie wygląda zestawienie firm, które "wyprodukowały" najwięcej miliarderów

A oto jak pod względem liczby miliarderów wypadają tylko europejskie państwa

Pełen ranking znajdziesz na stronie www.hurun.net