Tak przynajmniej uważa Erik Gandini, autor głośnej "Wideokracji" i "GITMO - nowe prawa wojny". W pokazywanym w ramach 13. edycji Millennium Docs Against Gravity Film Festival dokumencie "Szwedzka teoria miłości" włoski reżyser od lat mieszkający na północy Europy stawia pytanie, czy ceną za wolność musi być dojmująca samotność? Pokazuje również ludzi, którzy spróbowali od niej uciec.Statystyki pokazują, że aż jeden na czterech Szwedów umiera samotnie. Bywa, że ich ciała leżą w mieszkaniach tygodniami, a nawet znajdowane są dopiero dwa lata po śmierci. W rysowaniu kryzysowego portretu skandynawskiej rodziny Gandini idzie zresztą o krok dalej. Przypomina, że Szwedki są największą grupą wśród klientek banku nasienia i wychowują dzieci w pojedynkę. Dlatego mężczyźni przedstawieni zostali przez niego nie jako ojcowie, tylko dawcy spermy.

W ten sposób reżyser porusza kwestię zaskakujących kosztów, jakie Szwedzi ponoszą za wywalczoną przed ponad czterema dekadami wolność. W 1972 roku partia socjalistyczna opublikowała manifest "Family of the Future". Wtedy nikt nie spodziewał się takich konsekwencji, dziś - dowodzi Gandini - Szwedzi wydają się zakładnikami własnej obsesji na punkcie niezależności i indywidualizmu. Unikają interakcji, uciekają od bliskości, nie potrafią zbudować trwałej relacji, bo wymaga to kompromisów i wyrzeczeń, w dodatku - mimo instytucjonalnej gościnności - wydają się niechętni wobec obcych.

Nic dziwnego, że film kreujący wizerunek pozbawionego ludzkiego ciepła raju wywołał w Szwecji spore kontrowersje, a Gandiniemu zarzucano nadużycia niegodne dokumentalisty.

Trudno jednak w pełni odrzucić ciekawe refleksje reżysera, które przydadzą się także nam w Polsce. W końcu ile razy w dyskusjach sprawach polityczno-społecznych stawiamy Skandynawię za wzór? Należy dodać, że "Szwedzka teoria miłości" jest jednym z 13 tytułów walczących o Nagrodę Banku Millennium i 8 tys. euro w konkursie głównym festiwalu.

13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival odbywa się równolegle w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Gdyni. Szczegóły dotyczące harmonogramu seansów, cen biletów i bogatego programu wydarzeń towarzyszących na docsag.pl.