Obciach czy nie? Żenada czy fajna, rytmiczna muzyka? Przeciwnicy disco polo nie biorą jeńców, od razu czyniąc z Zenka Martyniuka kozła ofiarnego nr 1, tak jakby to jego wina była, że jego występu słuchało ponad pięć milionów Polaków. Tomasz Lis z rozbrajającą szczerością przyznał na Twitterze, że nie ma pojęcia, kim ów Martyniuk jest, a disco-sceptycy są oburzeni, że takie piosenki promuje się w telewizji publicznej. Całą sprawę celnie podsumował dziennikarz Krzysztof Stanowski, pisząc: "Jest moda wśród smutnych "intelektualistów", by podważać Zenka Martyniuka. Że to obciach, wiocha i wstyd totalny. Ja tam Zenka lubię, bo przy jego muzyce nóżka chodzi, a refreny wpadają w ucho, zwłaszcza jak się człowiek trochę napije. Wydaje mi się, że w pewnych okolicznościach właśnie o to w muzyce chodzi, ale co ja tam wiem - nigdy na weselu nie słuchałem Edyty Geppert."

Naprawdę życzyłbym sobie, żeby choć połowa rodzimych, pożal się Boże, wokalistów śpiewała z taką pasją, czerpiąc z tego taką frajdę, jaką czerpie wokalista Akcentu. To radość z muzyki w najczystszej postaci. A o to czasem w muzyce chodzi - żeby nie rozprawiać tylko o deszczach maleńkich żółtych kwiatów, ale powspominać również chwile ulotne jak motyle.

Uroczy tekst popełnił na łamach naTemat Krzysztof Majak, nie tylko gardząc słuchaczami Martyniuka, ale również łącząc jego twórczość z... budżetem państwa! Autor podzielił kraj na "Polskę Chylińskiej" (tę lepszą) i "Polskę Martyniuka" (tę gorszą).

Z zasady nie komentuję bzdurnych tekstów, dlatego proponuję krótką zabawę. Poniżej znajdziecie kilka fragmentów tekstów Chylińskiej i Martyniuka. Wystarczy tylko wskazać, który wers jest autorstwa lidera Akcentu, a który - byłej wokalistki kultowej grupy O.N.A. Gotowi?

1. "To kolejny strzał, znowu robisz mi to, nie mówiąc nic"

2. "Rozpal mnie - jestem tu, sercem - blisko już"

3. "Ja nie chcę, tak dalej żyć, ranisz tylko, nie dajesz nic"

4. "Nie zrozumie tego nikt, że to ja pragnę żyć i kochać nieprzytomnie"

5. "Kiedy przyjdziesz do mnie? Przyjdź. Kiedy przyjdziesz do mnie? Dziś"

Poprawne odpowiedzi znajdziecie poniżej.

...

...

...

...

Wszystkie teksty pochodzą z najnowszej płyty Agnieszki Chylińskiej - "Forever Child". Oczywiście nikogo nie wyśmiewam - sam lubię wokalistkę, zwłaszcza jej wcześniejszą twórczość. Ale nie mam problemu - jak niektórzy - z bujaniem się w rytm przebojów Martyniuka.

Jak to mawiał niejaki Bolec? Polskim chłopakom brakuje luzu?