1. CZY WYPADA IŚĆ NA POGRZEB W NIEBIESKIM GARNITURZE?

Czerń jest kolorem wyjątkowym w męskiej garderobie (tak samo zresztą jak i w kobiecej). Przypisana jest do chwil o charakterze przyjemnym, kiedy to zakładamy frak bądź smoking, ale również jest kolorem dominującym podczas mniej przyjemnych uroczystości, jakimi są pogrzeby. Czasem można dostrzec podczas pogrzebów osoby, które wyróżniają się na tle pozostałych innym kolorem ubioru. Trudno ocenić, czy ich wiedza na temat zasad związanych z garderobą obowiązującą danego dnia jest właściwa, co nimi kierowało, kiedy zakładali ten czy inny garnitur. Najważniejszy jest jednak fakt, że uczestniczą w ceremonii. Dlatego nie jest obowiązkiem kupowanie czarnego garnituru (nie należy on do męskiej klasyki, do której zalicza się granat wpadający w czerń).

Spokojnie można uczestniczyć w ceremonii w niebieskim garniturze. Co więcej, nie będzie gafą, gdy dobierze się do niego białą koszulę i nierzucający się w oczy krawat, a także równie eleganckie, ciemne buty z dobranymi doń skarpetami bez żadnych logo marek modowych. Dlatego podczas kompletowania stroju warto wziąć pod uwagę stonowane kolory, klasyczne kroje i styl odległy od sportowego.

2. CO ZROBIĆ, GDY NIE MOŻEMY PÓJŚĆ?

Najpierw kondolencje. Niestety nie jesteśmy w stanie zaplanować sobie całego życia, dlatego uroczystości pogrzebowe, a szczególnie osób, z którymi mamy ograniczony kontakt, będą dla nas często zaskoczeniem. Pośród wielu obowiązków dobrze by było znaleźć czas na pożegnanie się podczas oficjalnej uroczystości, niemniej wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie przełożyć, odłożyć czy znaleźć zastępstwa.

W takiej sytuacji należałoby złożyć kondolencje i poinformować (nie wchodząc w szczegóły), że niestety nie będziemy mogli uczestniczyć w pogrzebie, np. ze względów zawodowych. Podkreślmy od razu, że tak szybko, jak będzie to możliwe, odwiedzimy miejsce pochówku członka rodziny i pożegnamy się z nim, tak jakbyśmy to zrobili podczas uroczystości, na którą nie możemy teraz przybyć.

3. JAK I KOMU SKŁADAĆ KONDOLENCJE?

Odejście bliskiej osoby jest ciężkim okresem dla całej rodziny, ale też i dla znajomych. Pierwszeństwo składania kondolencji nie jest, w tym wypadku, aż tak ważne, jak np. podczas oficjalnych państwowych ceremonii pogrzebowych, kiedy to osoby, które już nie są pośród nas, reprezentowały urząd bądź pełniły wysoką funkcję w państwie.

Z reguły w pierwszej kolejności kondolencje się składa wdowie lub wdowcowi. Sposób dodawania otuchy osobom, które straciły najbliższych, a także ciepłego opisywania tych, którzy odeszli, może przyjąć np. formę listowną. List taki powinien zawierać kilka zdań, np.: "Michał był przemiłym człowiekiem, zawsze mogłem na niego liczyć. Będzie mi go bardzo brakowało. Głęboko Ci współczuję, bo wiem, jaka to strata dla Ciebie. Myślami jestem z Tobą i całą rodziną".

Najlepszy będzie list pisany odręcznie. Tak samo jak podziękowanie za kondolencje, które powinniśmy również wysłać w formie papierowej. E-mail nie powinien być wykorzystywany w tym celu, chyba że zaistnie sytuacja, która uniemożliwia spotkanie, wysłanie listu czy przeprowadzenie rozmowy telefonicznej. Jeżeli zdecydujemy się na wizytę kondolencyjną, musimy pamiętać, by nie trwała zbyt długo. Czasem lepszym dla obu stron rozwiązaniem może być rozmowa telefoniczna. Podczas pogrzebu kondolencje składamy po wszelkich ceremoniach, wystarczy uścisk dłoni, objęcie, pocałunek lub gest, który powie więcej niż najpiękniejsze słowa. Kondolencje możemy złożyć również na łamach prasy.