Panowie! Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego macie problemy z nawiązaniem znajomości z kobietami, przyjrzyjcie się sobie bliżej. Być może co do joty spełniacie kryteria nieatrakcyjności seksualnej? Okazuje się bowiem, że niezależnie od wieku panie największą wagę przywiązują do higieny osobistej.- Kobiety to najsurowsi krytycy estetyki, zarówno u innych kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego wymagają one od partnera choćby minimum atrakcyjności fizycznej, na którą składają się czystość i higiena - komentuje badania Anna Czyżkowska, seksuolożka. - Seks jest bowiem największą z możliwych fizyczną bliskością między dwojgiem ludzi - dodaje. Dlatego kobiety zapytane, co u mężczyzn jest najbardziej odpychające, znacznie częściej niż na otyłość czy legendarne już sandały nałożone na skarpetki wskazują na tłuste włosy i brak uzębienia.

Co jeszcze decyduje o wyborze partnera? Odpowiedź jest prosta: seksapil. Tylko czym on jest? Seksuolodzy wskazują na feromony, dla naukowców to stan umysłu, czyli między innymi poczucie, że jesteśmy atrakcyjni i po prostu lubimy siebie samych. Do tej pory seksapil uważany był za broń kobiecą. Ale uwaga: tajniki tego, jak być atrakcyjnym mimo puszystości czy niedoskonałości cery, ale przestrzegając zasad higieny, można łatwo posiąść - przekonują naukowcy. Emocje i wszystkie zachowania da się zmierzyć, zważyć i określić badaniami. Dowód? Dziś na kanale Discovery Science "Przepis na seksapil" - program, który pomoże w niejednych łowach.

Brzuszek jest seksy
Urszula Skośkiewicz, lat 28, tancerka
Kto mnie nie kręci? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ, jeśli jakiś mężczyzna jest dla mnie nieatrakcyjny, to zwyczajnie nie zwracam na niego uwagi. Chyba po prostu ktoś nie jest w moim typie, może jego zapach mnie nie przyciąga? Na pewno nie jest to związane z dużym brzuszkiem czy innymi "defektami". Wiele moich przyjaciółek przepada za tzw. tatuśkami. Często tacy mężczyźni są bardziej pogodni. Przyjemnie spędza się z nimi czas i można poznać ich osobowość, bo to właśnie osobowość facetów pociąga najbardziej. Wydaje mi się, że my kobiety często zakochujemy się w umysłach mężczyzn, a nie w ich wyglądzie, choć myślę, że kanon seksowności istnieje i nie zawiera brzydkich zapachów.

Macho odrzuca
Małgorzata Kowalska, lat 38, sekretarka
Co jest naprawdę okropne? Facet, który udaje macho: obwieszony złotem, łańcuchami i sygnetami czy też nadmiernie opalający się na solarium. Nie wiem, jak ktoś taki może wydawać się atrakcyjny.
Natomiast spocony mężczyzna może być bardzo atrakcyjny i seksowny! Oczywiście nie mówię tu o pocie wynikającym z zaniedbania - takich gości nie uważam nawet za mężczyzn: tłuste włosy, brak zębów, smród... Brrr. Mój wzrok na pewno przyciągnie facet niestarający się udawać kogoś, kim nie jest. To jest między innymi dla mnie seksapil i chyba nie są w stanie tego określić żadne badania naukowców, chociaż na pewno niektórym przydałyby się takie naukowe podpowiedzi.

. Polki o tym, co czyni mężczyznę mało atrakcyjnym seksualnie
. nieświeży oddech - 50%
. zapach potu - 49%
. tłuste włosy - 38%
. braki w uzębieniu - 34%
. niechlujne, pogniecione ubrania, spadające spodnie - 30%
. duży brzuch - 15%
. sandały nałożone na skarpetki - 14%
. wystające włosy w nosie lub uszach - 11%
. wąsy - 11%
. garbienie się - 4%
. trudno powiedzieć - 9%
BADANIA TNS OBOP przeprowadzone w dniach 20 -24 maja 2009 na zlecenie Discovery Science na reprezentatywnej próbie 576 Polek powyżej 15 roku życia.