Najnowszą kompozycję Brytyjczyków "These Are My Twisted Words", możemy ściągnąć za darmo z internetu. Plotka głosi, że znajdzie się na EP-ce "Wall of Ice". Domniemany tytuł płyty ma stanowić nawiązanie do popularnego stripu komiksowego niejakiego xkcd. Na rysunku widzimy człowieczka, stojącego na szczycie klifu. "Drodzy Sony, Microsofcie, MPAA, RIAA [organizacje zajmujące się ochroną praw autorskich, ścigające osoby nielegalnie pobierające pliki] i Apple'u: zawrzyjmy pakt. Jeśli przestaniecie mi mówić, gdzie, kiedy i jak mogę odtwarzać muzykę oraz filmy, moja nieubłaganie postępująca góra lodowa nie zniszczy waszych siedzib". Te słowa idealnie odzwierciedlają to, co idealistycznemu zespołowi w duszy gra.W wywiadzie dla najnowszego numeru amerykańskiego magazynu "Believer" charyzmatyczny lider formacji Thom Yorke wyjaśnia swoją filozofię: CD podtrzymują cały ten biznes jak zombie; bierzmy muzykę z sieci! Gitarzysta formacji, Ed O'Brien, jest jednym z członków rady powstałej w tym roku Featured Artists' Coalition - organizacji, która ma nowo ustawić porządek rzeczy tak, by profity czerpali kompozytorzy, nie wytwórnie.

Krok po kroku ku wolności

Pierwszy singiel paczki kumpli - studentów z mieściny Abingdon - pojawił się niemal równo przed 17 laty. Depresyjny "Creep" był początkowo odrzucany przez stacje radiowe, ale znalazł drogę do telewizji. Dzięki MTV zrewolucjonizował zjawisko zwane britpopem. Chłopcy nie spoczęli na laurach. Ich trzeci album "OK Computer" (1997), na którym zgodnie z tytułem zbratali się z elektroniką, został oceniony przez wpływowe magazyny jako genialny, zapewniając zespołowi miejsce na rockowym piedestale oraz nagrodę Grammy.

Na kolejnych krążkach Radiohead podkreślał swoje społeczne zaangażowanie. Nieoficjalnym adresatem przedostatniego albumu Brytyjczyków "Hail to the Thief" (2003) jest G.W. Bush. Prawdziwy szok wywołali jednak następną płytą. A nawet nie tyle płytą, co sposobem jej dystrybucji. Za wrzucone do sieci "In Rainbows" fani płacili "co łaska". Pierwszego dnia odnotowano 1,2 mln pobrań! Mimo to kiedy płyta trafiła do sklepów, sprzedawała się wyśmienicie.

Muzyka w służbie ludzkości

Grupa jak żadna inna dostrzega siłę internetu. Niedawno umieściła na swojej stronie utwór "Harry Patch (In memory of)". Pobiera za niego opłatę 1 funta, a pieniądze zasilają budżet fundacji charytatywnej. Wspieranie szlachetnych inicjatyw to radioheadowa reguła. Nagrali utwór na składankę "Help: A Day in the Life" (dochód przeznaczono dla dzieci z rejonów wojny), pomagali kwestować na brytyjskie schroniska dla bezdomnych. Formacja walczy też o wolny Tybet oraz, oczywiście, środowisko naturalne - często rezygnują z podróżowania samolotami, a na scenie minimalizują zużycie energii. Doskonale wpisuje się zatem w ideę akcji Poznań dla Ziemi. Koncert, który odbywa się tym hasłem, również będzie ekologiczny. Na miejsce - i z powrotem - dojedziemy darmowymi autobusami z okolic dworca PKP. Pod Cytadelą zorganizowany zostanie także parking rowerowy. Jako pierwszy zagra Moderat. Niemiecki tercet elektroniczny, z którym współpracował Yorke, wystąpi w Polsce po raz drugi w tym miesiącu. Na festiwalu Audioriver dał niesamowite audiowizualne show, porywając do tańca nawet piasek z płockiej plaży. Należy jednak oszczędzajć siły na finał wieczoru. Radiohead zaserwuje prawdopodobnie ok. 25 utworów!