To tylko ogólny zarys działań głównego bohatera gry on-line, która robi coraz większą furorę w Polsce. Menelgame jest grą przeglądarkową i łączy w sobie klasyczną koncepcję gry fabularnej i współczesną scenerię, w odróżnieniu do wielu innych gier tego rodzaju, których akcja rozgrywa się np. w średniowieczu lub w przestrzeni kosmicznej. Jednak, jak mówią twórcy, gra nie ma być odzwierciedleniem rzeczywistości, jest ona satyrą. Dzięki swojej tematyce niewątpliwie zwraca uwagę i jak twierdzą sami twórcy "uwrażliwia młodych ludzi na problem bezdomności i bezrobocia."Od pewnego czasu przez komunikator internetowy zaczęłam dostawać linki od znajomych z prośbą o kliknięcie linka i puszki. Na początku klikałam bezwolnie, nie zastanawiając się głębiej nad tego sensem. Niemniej kiedy tych próśb zaczęłam dostawać więcej, zainteresowałam się mroczną stroną o bardzo interesującej nazwie Menelgame. Okazało się, że jest to gra on-line, w którą na chwilę obecną gra już prawie pół miliona Polaków!. W tej sytuacji nie mogłam już dłużej wykazywać mojego braku zainteresowania i dlatego też bliżej przyjrzałam się tym, co też kryje w sobie ta zagadkowa witryna.

Zadaniem gracza Menelgame jest doprowadzenie wirtualnego bezdomnego bohatera do roli posiadacza pałacu. Drogą do osiągnięcia tego celu są pieniądze, które można zarabiać sprzedając puszki, tocząc walki lub żebrząc. Gra nie jest jednak odzwierciedleniem rzeczywistości, ma charakter satyry i ironii. Jednak mimo wszystko w pewien sposób oddaje realia życia osoby, której w żyłach cały czas płynie alkohol.

Menelgame łączy w sobie nie tylko cechy gier przeglądarkowych, ale także portalów społecznościowych, takich jak Nasza-Klasa, Facebook czy Grono. Gracze maja możliwość tworzenia własnego profilu, a także łączenia się w bandy, co sprawia, że gra rozwija się w błyskawicznym tempie, a grającym daje jeszcze więcej przyjemności. Co jeszcze sprawia, że Menelgame staje się fenomenem? Oryginalna, współczesna tematyka. "Znudziły mi się gry, których akcja rozgrywa się w średniowieczu lub przestrzeni kosmicznej, problem bezdomności to coś zupełnie nowego" - twierdzi jeden z graczy.

Pennergame, Dossergame i Menelgame są zarządzane przez Farbflut Entertainment GmbH w Hamburgu. Twórcami gry są Marius Follert i Niels Wildung (co ciekawe, obydwoje są obecnie dwudziestolatkami). Inwestorami firmy Farbflut są doświadczeni niemieccy przedsiębiorcy internetowi Daniel Grözinger i Sven Schmidt, znani m.in. jako założyciele serwisów dynastree.com i verwandt.de.

Kontrowersyjnym zagadnieniem powiązanym z grą Menelgame jest ochrona nieletnich. Jak połączyć miłość do gier nastolatków z prawem, które pozwala na "kontakty z alkoholem" dopiero po ukończeniu lat 18? Ze względu na satyryczną i nie do końca poprawną politycznie tematykę gry, zaleca się, żeby gracze mieli powyżej 14 lat. Każdy użytkownik ma prawo zawiadomienia administratorów strony o wszelkich odstępstwach od tych reguł. Gracze mają możliwość blokowania wiadomości od innych graczy, którzy naruszyli regulamin. Ponadto Menelgame jest chroniona systemem weryfikacyjnym ICRA, co umożliwia rodzicom sprawdzenie, jakie strony przegląda ich dziecko. Tylko czy jest to dostateczna ochrona przed beztroskim oswajaniem młodzieży z alkoholem?