1. Edward Cullen (Robert Pattinson, "Zmierzch")

Signum temporis. 23-letni obecnie Pattinson to najmłodszy wampir w zestawieniu, a przeciętna fanka emofilmu z jego udziałem nie ukończyła liceum. Aktor został wybrany spośród 5 tys. kandydatów. To był strzał w dziesiątkę. Produkcja za niecałe 40 mln dol. zwróciła się dziesięciokrotnie. I już powstał sequel. Edward jest postacią z książek Stephenie Meyer: biega (bardzo szybko) do szkoły i ma dobre serce, więc stara się nie zjeść swojej narzeczonej.2. Dracula (Christopher Lee, filmy wytwórni Hammer)

Ta inkarnacja najsławniejszego z wampirów wypełzła z krypty przed półwieczem. Zamiast śmigać do szkoły, śpi w trumnie, serc nie zdobywa, tylko je wysysa, kroczy po transylwańskim zamku w płaszczu - nie biega w dżinsach po amerykańskim przedmieściu - a jego ojcem jest Bram Stoker. Ponieważ to prawdziwy wampir, niemal 90-letni sir Lee wciąż szaleje zawodowo.

3. Blade (Wesley Snipes, "Blade")

W przeciwieństwie do większości wampirów, ten nie jest blady. I nawet nie jest wampirem. Narodził się w świecie Marvel Comics przed 36 laty - jako syn londyńskiej prostytutki, zabitej przez krwiopijczego doktora, od którego przejął niektóre cechy dzieci nocy. A wraz z nimi. nienawiść do wampirów. Filmowy Blade urodził się w Detroit i swoim mieczem dosięgał wrogów przez trzy "odcinki". Lecz staruszka Draculi dognić nie może.

4. Lestat (Tom Cruise, "Wywiad z wampirem")

Kolejny wampir z romantycznej serii literackiej kobiecego pióra (Anne Rice). Kinowym Lestatem został Tom Cruise z pokaźnym blond lokiem, a na ekranie aktorowi towarzyszą przystojni krwiopijcy: Antonio Banderas i Brad Pitt. To z tym ostatnim przeprowadzany jest wywiad, w którym opowiada historię swojego życia. Wiecznym i wiecznie nieszczęśliwym uczynił je zły gotycki dandys Lestat. Ja bym do zestawienia wybrał dobrego Louisa, czyli Pitta.

5. Dracula (Gary Oldman, "Dracula")

Gary Oldman z rumuńskim akcentem jako czarujący mężczyzna w niebieskich lenonkach, przerażający staruch o niesamowitym fryzie i w czerwonym szlafroku, a nawet jako zielona mgła. Oto prawdziwy wampir, czyli Dracula w cudownie oldskulowym filmie Francisa Forda Coppoli.

6. Selene (Kate Beckinsale, "Underworld")

Jedna z dwóch dam w zestawieniu. Selene w rytm nu metalu walczy w odwiecznej bitwie z wilkołakami i, zakochując się w jednym z nich, zostaje szekspirowską Julią. Produkcji bliżej do science fiction czy gier komputerowych niż do filmu grozy. Co się spodobało nastolatkom na tyle, że powstały jeszcze dwa "Underworldy".

7. David (Kiefer Sutherland, "Straceni chłopcy")

Piękne, dwudziestoletnie wampiry w skórach i na motorach w pierwszej komedii w zestawieniu. Seksowny, tleniony Sutherland jako mocno rockowy lider krwiopijczego gangu.

8. Santanico Pandermonium (Salma Hayek, "Od zmierzchu do świtu")

Druga komedia i druga pani: Santanico Pandermonium w filmie Roberta Rodrigueza ze scenariuszem Quentina Tarantino. Zabijając tego ostatniego, półnaga wampirza tancerka rozpoczyna rzeź w barze Titty Twister.

9. Graf Orlok (Max Schreck, "Nosferatu - Symfonia grozy")

Orlok nie Dracula, bo producenci nie wykupili praw autorskich do adaptacji książki. Był to rok 1922 r. - żona Stokera jeszcze żyła i zazdrośnie strzegła dorobku zmarłego męża. Schreck miał przerażający nos, odstające uszy, palce jak kosmita, śmieszny garb, a dzięki temu wszystkiemu także. niesamowity cień.

10. Dracula (Bela Lugosi, "Dracula")

Pierwszy autoryzowany Dracula w kinie. Dla zespołu Bauhaus to najważniejszy wampir świata. W środę w warszawskiej Stodole lider legendarnej formacji Peter Murphy z pewnością zaśpiewa hymn na cześć urodzonego w Transylwanii aktora: "Bela Lugosi's Dead".