Cztery ulubione słowa Witolda Szmańdy to: dieta, detox, fitness i spa. A co jest jego zdaniem najgorsze dla zdrowego trybu życia? Stylowy Mężczyzna Sierpnia wylicza:

 

Grzech 7. Dieta na ratunek. Zaczynasz ją stosować dopiero wtedy, jak chcesz schudnąć albo pojawiają się problemy ze zdrowiem. Tymczasem zbilansowana i zdrowa dieta powinna stać się twoim nowym stylem życia. Bo na zdrowie trzeba sobie zapracować.

 

Grzech 6. Jeden sport. Bardzo dobrze, że na przykład biegasz, ale nie koncentruj się tylko na jednej formie aktywności fizycznej. Ćwicz nawet codziennie (niektórzy radzą ćwiczenia 3 razy w tygodniu), ale miksuj sporty. Jednego dnia biegaj, drugiego wybierz się na rower, trzeciego poćwicz na siłowni, czwartego zrób ćwiczenia rozciągające wraz z brzuszkami itd.

 

Grzech 5. Za mało warzyw, za dużo owoców. W ogóle na naszych talerzach jest nieproporcjonalnie za mało warzyw w porównaniu do mięsa czy ryżu - warzywa oczyszczają i alkalizują organizm. Nie doceniamy soków warzywnych.

 

Grzech 4. Nie doceniamy ziół. Dobrze, żeby były nie przyprawą, ale ważnym składnikiem potraw. Oczyszczają organizm, wspomagają układ trawienny, dostarczają mikro i makroelementów, a także nadają jedzeniu kolor, zapach i smak. Polecam herbaty z mieszanki ziół.

 

Grzech 3. Mieszanie węglowodanów i białek. Jak jesz mięso to ryż/makaron zastąp warzywami. Nie kończ posiłku deserem, zostaw go na tea time. "Ludzie jedzą jak świnie, wszystko z jednego koryta".

 

Grzech 2. Za mało oliwy, za dużo węglowodanów. Łyżka oliwy z oliwek z sokiem z cytryny świetnie oczyszcza nasz organizm i na długo dostarcza energii. Nawet 3-5 łyżek dziennie olejów roślinnych to nie za dużo. Ograniczmy węglowodany, bo właśnie przez nie tyjemy.

 

Grzech 1. Zbyt ekstremalnie podchodzimy do diety i ćwiczeń. Zbilansowany i umiarkowany sport oraz odżywianie muszą stać się naszym lifestyle, gdyż tylko to pozwoli nam na zachowanie młodości, piękna i dobrego samopoczucia! Ekstremalne sporty, maraton, triathlon oraz ekstremalna dieta czy ekstremalne oczyszczanie organizmu mogą nam nie wyjść na zdrowie.

 

Opracowała Angelika Swoboda