Piwa ryżowe wywodzą się z Azji, a największą popularność zyskały sobie w Japonii gdzie są najchętniej kupowanym złocistym trunkiem. Ich największy rozwój przypadł na lata po 1994 r., kiedy po zmianie prawa zaczęły powstawać dziesiątki rodzajów tego piwa. Japończycy potrafili przekonać świat, że piwo z ryżu to nie tylko lokalna ciekawostka, ale również doskonały trunek. Do tego nie trzeba było przekonywać Amerykanów. W Stanach Zjednoczonych piwa ryżowe pojawiły się już w XIX w. Amerykańscy piwowarzy zastosowali ryż by wyprodukować jasne piwo, spopularyzowane w drugiej połowie XIX w. przez Czechów i Niemców.

Piwa ryżowe mają też swoje europejskie i polskie tradycje. Na początku lat 90-tych XX wieku w Tyskich Browarach Książęcych warzony był Książęcy Pils. Jego receptura pochodziła z jednego z wiedeńskich browarów. Tego lata miłośnicy złocistego trunku znów mogą cieszyć się piwem z dodatkiem ryżu. Wszystko za sprawą przygotowanego przez tyskich piwowarów limitowanej edycji piwa Książęce Jasne Ryżowe.

Jasne Ryżowe to niezwykłe połączenia słodu jęczmiennego i ryżu. Jasny słód i dodatek greckiego ryżu nadaje nowemu Książęcemu jasną, złocistą barwę. Dodatek ryżu na etapie warzenia sprawia, że Jasne Ryżowe doskonale gasi pragnienie. Piwo cechuje się rześkim, zielono-owocowym aromatem oraz wyczuwalną piwną goryczką. Wyjątkowy aromat uzyskano dzięki mieszance polskiego chmielu - Lubelskiego i Marynki, wykorzystanych w podstawowym gotowaniu, oraz mieszanki chmieli aromatycznych.

By w pełni cieszyć się aromatem i smakiem Książęcego Jasnego Ryżowego należy podawać je schłodzone do temperatury 1-4°C, w rozszerzanym ku górze pokalu na nóżce. Warto do niego dodać plasterek cytryny, która podkreśli jego rześkie, owocowe nuty.

Jasne Ryżowe to piwo, które idealnie sprawdzi się do lekkiego, letniego posiłku. Doskonale komponować będzie się z potrawami z owoców morza, z rybami oraz drobiem.  Podkreśli też smak sałatek i potraw kuchni włoskiej - makaronów i risotto.

Jak powstawało Książęce Jasne Ryżowe? Przekonaj się i zobacz film:

Chcesz wiedzieć więcej? Odkryj bogactwo piwnego świata na www.piwniodkrywcy.pl oraz www.facebook.com/ksiazece