Pierwsza para miała miedziane guziki i klamrę z tyłu, która łączona była z szelkami. Spodnie nosiły nazwę "overalls" lub "waist overalls", miały jedną tylną kieszeń po prawej stronie, małą kieszonkę na zegarek, guziki do szelek i wzmacniające nity. Były podstawowym elementem męskiej odzieży roboczej. I choć Levi's® nie wymyślił kroju ubrania, nadał im zupełnie nowy wymiar, a męskie, robocze spodnie uczynił kultowymi "blue jeans". Znakiem rozpoznawczym marki Levi's® stały się łukowate przeszycia na tylnej kieszeni. I choć krążą opowieści, że motyw symbolizować ma rozłożone skrzydła ptaka - to tylko legendy.

W 1936 po raz pierwszy pojawia się wszywka Red Tab z białym napisem Levi's® wypisanym drukowanymi literami. Litery na wszywce zmieniły się na małe w 1971. Wyraźnie widocznej zmianie uległo wtedy "e". W 1980 roku japońscy kolekcjonerzy ustalili, że tylko dżinsy z wielkim "E" na wszywce mogą być określane mianem vintage. Teoria przyjęła się na w całym świecie, a vintage Levi's® zaczęły być szczególnie pożądane i poszukiwane. W 1997 roku Levi's® zapłacił za parę swoich 501 z 1890 aż 25 tysięcy dolarów!

Noszone przez pokolenia, łatane, naprawiane, podwijane lub strzępione Levi's 501® odzwierciedlają różne sposoby życia. W 2015 roku projektanci marki postanowili zreinterpretować klasykę i dostosować ją do współczesnego stylu. Pojawiły się damskie Levi's® 501® CT - w nowej odsłonie, z poszerzoną talią i zwężającym się nogawkami, dodatkowo podniszczone, z widocznymi dziurami i przetarciami.

Rok 2017 to kolejna nowość. Do rodziny 501® dołączył model Skinny z wąską, dopasowaną nogawką, inspirowany modnym stylem vintage. Model, który ma szansę podbić serca młodszych miłośników marki.

Levi's® od zawsze idzie z duchem czasu, a  projektanci marki czujnie obserwują trendy. Decydując się wprowadzanie zmian w kultowym modelu 501®, robią to bardzo uważnie i z ogromnym szacunkiem do tradycji i historii marki. Wszystko po to, aby dopasować się do potrzeb mężczyzn, którzy są wierni idei LIVE IN LEVI'S®.