Rozliczenia w smartfonie

Ponad połowa młodych Polaków (do 24. roku życia) korzysta z bankowości mobilnej. To jedno z dobrodziejstw posiadania smartfona. Wśród głównych korzyści dysponowania pieniędzmi przez telefon wymieniane są przede wszystkim bezpieczeństwo, oszczędność czasu i łatwość użycia. Po co nosić przy sobie gotówkę i kartę, skoro za zakupy w sklepie internetowym, stacjonarnym czy lunch w restauracji coraz częściej zapłacimy przy pomocy smartfona?

Dużą popularnością cieszy się BLIK - można nim zapłacić we wszystkich sklepach internetowych i rzeszy sklepów stacjonarnych w Polsce. Nie wszyscy jego użytkownicy zdają sobie jednak sprawę, że to również wygodny sposób rozliczania się z przyjaciółmi poprzez przelewy BLIKIEM na telefon, bez konieczności wpisywania i zapamiętywania długich numerów bankowych kont. Coraz więcej aplikacji mobilnych wiodących polskich banków umożliwia sprawdzenie kto z naszych znajomych korzysta z przelewów na telefon BLIKIEM poprzez wyświetlanie ikony BLIKA przy kontaktach zapisanych w smartfonie. Tę opcję znajdziemy w aplikacjach Banku Millennium, Alior Banku, ING Banku Śląskiego, Banku Zachodniego WBK, mBanku oraz PKO Banku Polskiego. Jedno kliknięcie wystarczy, by niezależnie od godziny i dnia pieniądze natychmiast trafiły na rachunek odbiorcy, którego nie trzeba zapamiętywać ani wprowadzać.

Jeśli nie wiesz jak możesz zastosować rozliczenia poprzez przelewy na numer telefonu, podpowiadamy kilka sytuacji, w których znacznie ułatwią ci życie i pozwolą oszczędzić czas!

Wieczór z kumplami

Przyjęło się, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Z drugiej strony każdy czuje się bardziej komfortowo, płacąc tylko za siebie. Wieczorne wyjście z kumplami rzadko kończy się na jednym piwie. Siedząc wspólnie przy barze lub stoliku, nie otwieracie jednak oddzielnych rachunków, a w końcu ktoś musi za wszystko zapłacić i - jak to często bywa - jeden z was nie ma przy sobie gotówki, drugi ma tylko gotówkę, a trzeci, wychodząc na miasto, nie nosi portfela. Wcale nie oznacza to, że go zapomniał - wygodniej rozliczyć się natychmiast przy pomocy smartfona, zwłaszcza że wystarczy do tego numer telefonu.

Wyjście na mecz lub koncert

Smart przelewy i brak portfela to komfort podczas aktywności, przy których nikt nie lubi nadmiernie wypychać kieszeni. Zresztą kartę i gotówkę łatwo zgubić, bawiąc się w tłumie podczas koncertu czy żywiołowo kibicując swojej drużynie na stadionie. Skoro za zamówionego hot-doga i piwo możesz już zapłacić, korzystając ze swojego telefonu, dlaczego nie skorzystać z tej wygodnej formy rozliczenia, gdy chcesz oddać koledze pieniądze za bilet?

Wyjazd z przyjaciółmi

Dzięki przelewom mobilnym gotówka i karta mogą okazać się zbędne nawet w przypadku weekendowego wyjazdu z przyjaciółmi do jednego z pięknych polskich miast. Rozliczenie takie jak np. przelew na telefon BLIK to dobry sposób, by oddać znajomym pieniądze za paliwo, rachunek zapłacony w restauracji czy ekwipunek przywieziony na biwak. Kilka kliknięć w ekran dotykowy zamiast wykonywania kilku czy kilkunastu przelewów po powrocie wydaje się kuszącą propozycją. Nie musisz także zapisywać 26-cyfrowych numerów rachunków - wystarczy numer telefonu.

Trening bez zbędnych obciążeń

Rozliczenia mobilne przydają się także, jeśli jesteś aktywny. Nie musisz wówczas nosić ze sobą portfela na siłowni, gdy wychodzisz na piłkę z kolegami lub wspólne bieganie. Wystarczy, że do ramienia przyczepisz smartfon i kieszenie stają się zbędne, a ty nie martwisz się o ich zawartość, kiedy uprawiasz sport. Kiedy razem z kolegami kupicie zapas wody czy będziecie rozliczać się za wynajęcie hali, znów wystarczy jedynie numer telefonu.