Jest to pierwsze spotkanie kitesurferów w tym roku. Zaplanowano jeszcze dwa etapy rywalizacji w ramach tegorocznych startów pucharowych pod patronatem Ford Kite Cup.

Są to również  pierwsze z trzech eliminacji, których zwycięzca pojedzie na kwalifikacje do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 r. do Buenos Aires. Kwalifikacje do igrzysk dotyczą zawodników urodzonych w latach 2000 - 2003, a zawody, jak dotychczas są otwarte dla wszystkich roczników.

Główną konkurencją nadchodzących regat będzie Twin Tip Racing.

Zawody odbywają się pod patronatem Polskiego Związku Kiteboardingu, który ustalił regulamin wyścigów na desce typu twin-tip z latawcem. Warto wspomnieć, że na takich deskach pływa większość kitesurferów. Dają one największe możliwości freerid'owe i freestyle'owe. Charakteryzują się tym, że można na nich pływać w obu kierunkach bez zmiany ułożenia deski.

Sponsorami całego cyklu zawodów są marki: Vento Co, ION, North Kiteboarding, Aztorin, Red Bull, Ford Kite Cup oraz GoPro.

Na tegoroczny Puchar Polski i Mistrzostwa Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup składać się będą jeszcze dwie edycje zawodów:

15 - 17 czerwca Puchar Polski (TT Racing, Foil, FS)

12 - 15 sierpnia Mistrzostwa Polski (TT Racing, Foil, FS)