Podstawowa zasada jest taka: ślubny garnitur nie ma być modny. Ma być elegancki. Taka uroczystość wymaga stroju adekwatnego do jej rangi. Większość producentów dysponuje specjalnymi ślubnymi liniami garniturów. To bardzo wygodne, bo możemy w jednym sklepie zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne elementy ślubnego stroju, od butów, przez koszulę, po krawat i poszetkę.

garnitury, moda męska

 

Tradycyjnym ślubnym strojem jest surdut, charakteryzujący się przedłużoną marynarką (można go uznać ze nieco mniej elegancką wersję fraka), niektórzy panowie preferują smoking, my polecamy - jako najbardziej uniwersalny - elegancki czarny garnitur. Czerń to w przypadku garniturów kolor zarezerwowany na wyjątkowo uroczyste okazje, takie jak ślub właśnie. W sklepach dostępne są także garnitury w modnych jasnych kolorach (przede wszystkim gołębim i w kolorze piasku). Jeśli zdecydujemy się na taki garnitur, pamiętajmy, że o ile faktycznie idealnie pasował on będzie na popołudniowe przyjęcie w ogrodzie, wieczorem powinniśmy się przebrać w czarny strój.

W kwestii dodatków również zasadą nadrzędną jest elegancja. Buty powinny być proste, bez zdobień, lakierowane albo typu Oxford. Pod szyją krawat albo mucha, nie polecamy jednak formy pośredniej, czyli musznika. Ważnym dodatkiem jest poszetka, czyli ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszeni marynarki - najlepiej w kolorze białym. Dodatki to również odpowiednio dobrany pasek. Nie dajmy się namówić na eksperymenty typu poszetka albo krawat w kolorze bukietu ślubnego panny młodej. Wybierając ślubny garnitur, bądźmy asertywni, unikajmy ekstrawagancji, chyba, że czujemy się z nią dobrze. Nie potęgujmy niepotrzebnie stresu, który w naturalny sposób towarzyszy tak doniosłej uroczystości strojem, w którym czujemy się niekomfortowo.