Początek lat 60-tych upłynął pod znakiem podboju kosmosu. Amerykanie uruchomili pierwszy program załogowych lotów orbitalnych o nazwie Mercury. Poszukiwali dla swoich astronautów precyzyjnego i niezawodnego chronografu, który wytrzymałby nadzwyczajne warunki panujące w kosmosie. Wybór padł na firmę Breitling, ?oficjalnego dostawcę sektora lotniczego?. Navitimer, stworzony w 1952 roku kultowy czasomierz dla pilotów z suwakiem logarytmicznym, przydatnym w nawigacji, był wręcz stworzony do podjęcia tego wyzwania, przechodząc wszystkie wymagane testy.

Dnia 24 maja 1962 roku porucznik komandor Scott Carpenter trzykrotnie okrążył Ziemię na pokładzie kapsuły Aurora 7. Na jego nadgarstku widniał Navitimer wyposażony w niezbędną podczas lotu orbitalnego skalę 24-godzinną umożliwiającą odróżnienie dnia od nocy. Misja zakończyła się pełnym powodzeniem, a Breitling odnotował spektakularny sukces.

Jubileuszowy model

Navitimer Cosmonaute AB021012/BB59/435X

Zegarki : kosmiczna kolekcja, zegarki, moda męska, Breitling Navitimer Cosmonaute AB021012/BB59/435X

Powstał w limitowanej edycji liczącej 1962 egzemplarze.

Manufakturowy mechanizm z ponad 70-godzinną rezerwą chodu opracowano i wyprodukowano od podstaw w pracowniach Breitling. Caliber 02, certyfikowany przez Szwajcarski Instytut ds. Testowania Chronometrów (COSC), naciąg ręczny, wysoka częstotliwość drgań (28 800 wahnięć na godzinę), 39 kamieni, pomiar z dokładnością do 1/4 sekundy.

Ponadto czasomierz posiada 30-minutową i 12-godzinną tarczę chronografu, datownik, kopertę stalową o średnicy 43 mm, pierścień z suwakiem logarytmicznym obracany w dwóch kierunkach.

Tarcza z podziałką 24-godzinną i ręczny naciąg to podwójny hołd dla pierwowzoru z 1962 roku, który towarzyszył Scottowi Carpenterowi w locie na orbitę.

Liczniki chronografu i czarną tarczę wykonaną ze srebra pokryto wyrafinowaną metodą ?par épargne?, która zapewnia niezrównany efekt i doskonałą czytelność wskazań.

Pasek w wersji ze skóry cielęcej Barenia albo skóry krokodyla.  Model dostępny również na bransolecie Air Racer (perforowana) lub Navitimer.

Na deklu, poza inskrypcją upamiętniającą misję Aurora 7, umieszczono także skalę przeliczeniową Celsjusz-Fahrenheit - kolejny detal wpisujący się w ekskluzywne wzornictwo historycznych modeli Navitimer.

Cena: 30 090 zł

 

Czy wiesz, że

Wojsko, samoloty i kościół

Pomysłowość pracowników firmy z La Chaux-de-Fonds doceniona została także przez Kościół, który w firmie Breitling zaopatrywał się w inteligentne liczniki z trzycyfrowym mechanizmem liczącym. Księża nosili je w kieszeniach i za ich pomocą dyskretnie zliczali wiernych: każde uruchomienie przycisku odpowiadało jednej modlącej się osobie.

Lotnictwo

Czasomierze firmy Breitling były tak znane w branży lotniczej, że na początku lat 50. produkowane w La Chaux-de-Fonds chronografy pokładowe pracowały już w kokpitach samolotów należących do ponad 25 linii lotniczych, m.in. United Air Lines, BOAC, Lockheed, Douglas, KLM, Vickers i Air France.

Z bentleyem

Od 2002 r. zegarki Breitling zdobią także tablice przyrządów w samochodach Bentley. Zaczęło się od modelu Continental GT, najmocniejszego coupé tej marki, a rok później Breitling po raz pierwszy wystąpił jako sponsor ponad 600-konnego bolidu, który wygrał kultowy, 24-godzinny wyścig Le Mans. Współpraca obu firm trwa. Powstała nawet specjalna kolekcja zegarków Breitling for Bentley.

 

Historia firmy Breitling

1884 Leon Breitling, 24-letni potomek niemieckich imigrantów otwiera w wiosce Saint Imier w szwajcarskiej Jurze mały warsztat zegarmistrzowski, w którym montuje mechanizmy oraz stopery.

1892 W mieście La Chaux-de-Fonds, powstaje fabryka firmy, której oficjalna nazwa brzmiała Leon G. Breitling SA Montbrillant Watch Manufactory. Specjalnością zakładu były zegarki ze stoperem.

1914 Po śmierci Leona Britlinga firmę przejmuje jego syn Gaston - utalentowany zegarmistrz twórca niezawodnych chronografów, którymi zainteresowało się wojsko.

1923 Opatentowany zostaje zegarek ze stoperem, który stał się ulubionym gadżetem policjantów. Podziałka na tarczy (15-150 km/h) pomagała ustalić prędkość pierwszych aut.

1936 Breitling staje się jednym z najpoważniejszych dostawców wyposażenia kokpitów samolotowych. Firma rozpoczyna ścisłą współpracę z brytyjskimi siłami powietrznymi.

1941 Powstaje specjalny zegarek dla pilotów o nazwie Chronomat, za pomocą którego piloci mogli dokonywać nawet bardzo skomplikowanych obliczeń, m.in. prędkości, przebytej odległości i zużycia paliwa.

1952 Premiera Navitimera - kultowego zegarka pilotów, służącego do pomiarów: m.in. zużycia paliwa, średniego wzrostu lub spadku wysokości, średniej prędkości, przeliczaniu mil na kilometry itp.

1962 Navitimer w wersji Cosmonaute wyrusza z amerykańskim astronautą Scottem Carpenterem na podbój kosmosu.

1979 Manufakturę przejmuje Ernest Schneider, producent zegarków i pilot z zamiłowania. Firma - zgodnie z trendami rynku -  wytwarza modele kwarcowe, promując jednocześnie zegarki mechaniczne.

Artykuł powstał na podstawie materiałów firmy Apart

 

 

Zobacz też na Logo24:

Zegarki Armani: kolekcja retro

Zegarki Armani: kolekcja retro, kolekcje, moda męska, zegarki

Historia whisky Ballantines: magiczna mieszanka

Historia whisky Ballantines: magiczna mieszanka, alkohol, whisky, logo z klasą, Ballantines

Top 10: najlepsze pijackie powieści

Top 10: najlepsze pijackie powieści, top 10, alkohol,