Elegancki mężczyzna zawsze nosi pasek - wyjątkiem jest smoking i frak oraz spodnie skrojone specjalnie do noszenia szelek. Paska nie należy traktować wyłącznie praktycznie - służy nie tylko do podtrzymywania spodni - jest po prostu nieodłącznym elementem eleganckiego zestawu i ważnym punktem wykończenia stroju. Warto mieć w szafie tylko dwa paski, ale porządne, z dobrej skóry.

Pasek powinien być kolorystycznie dopasowany do butów (w podobnej tonacji), idealnie, gdy są z tej samej skóry. Brązowy pasek pasuje do brązowych i wiśniowych butów, czarny do czarnych. Źle dobrany pasek może zepsuć całą stylizację.

Polecamy mosiężne klamry - są eleganckie, lepsze niż srebrne, tzw. nowoczesne. Mosiężna klamra z czasem zmienia kolor, nabiera szlachetnej śniedzi, zyskuje na elegancji. Najbardziej eleganckie i uniwersalne są klamry klasyczne, proste, w kształcie litery H.

Paski płócienne nie są eleganckie. Odradzamy noszenie ich do eleganckiego stroju. Lepsze są skórzane - wyglądają dużo korzystniej również do strojów nieformalnych.

Plecione, skórzane paski pasują do klubowych, sportowych marynarek i spodni, ale mogą odwracać uwagę od świetnej tkaniny samego garnituru i z drugoplanowego dodatku stać się głównym, zauważalnym elementem stroju.

Odpowiednia długość paska to obwód pasa plus 15 cm zapasu. Nie warto kupować zbyt długiego - jego koniec po zapięciu nie może zwisać.

Szerokość eleganckiego paska - to maksymalnie 3,5 cm. Im szerszy pasek, tym bardziej casualowy.

Dobrze wygląda, gdy pasek jest zapięty na środkową dziurkę.

Szyte na miarę spodnie leżą idealnie i wydawać by się mogło, że pasek jest już niepotrzebny, ale jest on ważnym elementem wykończenia stroju, dlatego  bezwzględnie należy zakładać go do każdego formalnego stroju.

 

Must have

Dwa paski ze skóry w kolorze brązowym oraz czarnym z mosiężną klamrą to obowiązkowy zestaw każdego mężczyzny.