Ta skórzana kurtka, będąca pierwotnie typowym strojem motocyklowym, stała się w latach 60. i 70. nieodłącznym atrybutem fanów rocka, szczególnie w jego cięższych odmianach (stąd zresztą jej nazwa - Ramones to punkrockowy amerykański zespół z lat 70.). Przeszła do historii jako ponadczasowy symbol buntu wobec ugrzecznionych form ubioru - a co za tym idzie - norm społecznych.

O charakterystycznym kroju ramoneski decydują podwójne klapy (często ozdabiane metalowymi ćwiekami), przesunięty w bok zamek błyskawiczny, często również pagony i przyszyty pas do ściągania połów. Choć klasyczna ramoneska szyta była z grubej ciemnej skóry, dziś kurtki takie powstają we wszystkich kolorach i z najróżniejszych materiałów. W nowych wiosennych kolekcjach ramoneska pojawia się zarówno w wersji klasycznej, jak i jako inspiracja dla krojów płaszczy, bluz i kamizelek.

Ramoneska, jak każdy tak charakterystyczny element stroju, nie lubi konkurencji. Najlepiej łączyć ją więc z dość neutralnymi elementami garderoby - proste (najlepiej wąskie) jeansy, jednobarwny t-shirt. Wybierając ramoneskę pamiętać należy o jej buntowniczym rodowodzie - łączenie jej z eleganckim strojem bywa ryzykowne i rzadko daje dobry rezultat (ale rzadko nie znaczy nigdy - poniżej przykład z pokazu marki Calvin Klein: ramoneska + spodnie garniturowe).

Pokaz kolekcji marki Calvin Klein, moda męska, kurtkifot. Calvin Klein/www.imaxtree.com
Jeśli z kolei podkreślić chcemy jej rockowe korzenie, kurtka idealnie skomponuje się z jeansami typu demaged - przecieranymi bądź przebarwianymi. Ramoneski z prawdziwej skóry kosztują kilkaset złotych, ale będą wam służyć przez lata, a że z mody nie wyjdą, warto zainwestować.